Wielu kierowców mimo posiadania prawa jazdy, nie zawsze zna odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przepisów o ruchu drogowym. Dziś zamieszczamy drugą część odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, których udzielili policjanci z elbląskiej komendy.
Jutro zapraszamy na następną serię. Jednocześnie cały czas zachęcamy do zadawania swoich pytań. Poza kodeksem drogowym, udzielona przez Policję odpowiedź, jest praktycznie jedynym pewnym źródłem informacji.
Do jakiej kategorii użytkowników dróg należy zakwalifikować osobą poruszająca się na rolkach?
Przepisy ruchu drogowego nie definiują wprost pojęcia osoby poruszającej się na rolkach, dlatego też należy dokonać interpretacji obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) pieszym jest cyt. ,,... osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej". Kierującym z kolei jest cyt. ,,..osoba, która kieruje pojazdem...".
Z definicji tych wynika, że osoba poruszająca się na rolkach nie kieruje żadnym pojazdem, lecz znajduje się na drodze poza pojazdem i nie wykonuje na niej żadnych czynności. Należy zatem uznać, że osoba poruszająca się na rolkach jest pieszym w myśl powyższej definicji. W związku z powyższym jej zachowanie na drodze powinno być zgodne z art.11 ust.1 cyt. ,,pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi."
Problem jest jednak nieco bardziej złożony, albowiem osoba na rolkach porusza się ze znacznie większą prędkością, aniżeli idący po chodniku pieszy, czy jadący dziecięcy rowerek. Pieszy idąc po chodniku ma prawo przypuszczać, że wokoło niego wszyscy inni piesi poruszają się z podobną prędkością, a nawet przypadkowa ,,kolizja" z innym pieszym nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądać będzie, gdy na chodniku niespodziewanie dojdzie do kontaktu pomiędzy rozpędzonym ,wrotkarzem" a pieszym. Opisana sytuacja w przeszłości miała wielokrotnie miejsce prowadząc do poważnych obrażeń ciała pieszych. Dlatego też policjanci w zgodzie z prawem podejmują interwencję w stosunku do osób poruszających się na rolkach, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Sama jazda na rolkach nie stanowi wykroczenia i jest dopuszczalna. Dopiero wówczas, gdy osoba swoją jazdą stwarza zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego dla innych osób, w tym również dla pieszych, możemy mówić o podstawie do podjęcia interwencji przez policjantów. W takim przypadku w zależności od oceny sytuacji faktycznej funkcjonariusze mogą poprzestać na środkach oddziaływania wychowawczego i zastosować pouczenie, ale mogą również nałożyć mandat karny w wysokości od 20-500zł.
Zbiór wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji zawiera rozdział XI Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12 poz. 114 z późn. zm.), natomiast przepisy związane z postępowaniem mandatowym znajdują się w rozdziale 17 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 106 poz. 1148 z późn. zm.).
Co dzieje się z pojazdami usuniętymi z drogi, jeżeli ich nie odbierze właściciel. Czy ktoś je później sprzedaje?
Zgodnie z art. 130a ust. 10 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) cyt. ,,Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1 lub 2 i nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na rzecz Skarbu Państwa z mocy ustawy."
Oznacza to, że pojazd przechowywany na parkingu przejmuje właściwy Urząd Skarbowy, który dokonuje sprzedaży pojazdu w drodze przetargu. Organizacja i tryb prowadzenia takich przetargów leży w kompetencji urzędów skarbowych.
co do tych rolkarzy - to moze po prostu niech sięporuszają drogami rowerowymi i będzie oki. Mam pytanie: Jak zakwalifikować wózek inwalidzki z napędem elektrycznym, który porusza się po jezdni? Czy taki "pojazd" nie powinien mieć właczonych cały czas świateł i czy w ogóle może się poruszac po jezdni? - porusza się wolniej od rolkarzy. Pytam bo po Elblagu jeździ takich kilku i kompletnie ich nie widać, szczególnie wieczorem a jadą bez świateł - raz o mało jednego nie"sprzątnąłem" z ulicy a jak krzyknąłem by właczył choc światła (które przecież ma) to machnał tylko ręką. I drugie pytanie: czy rowerzyści mogą jeździć po jezdni bez świateł i lewego lusterka? Bardzo często jeżdżą nawet po zmroku bez świateł, wiec czemu się ich nie karze? Stwarzają bardzo duże zagrozenie.
A wóz zaprzęgnięty w dwa woły (przypomnieć trzeba, że wół to wykastrowany byk) to pojazd konny, czy "wołowy"?