Spektakl pt: “Królowa śniegu” Eugeniusza Szwarca w tłumaczeniu i adaptacji Czesława Sieńko opowie historię, która przytrafiła się pewnemu młodzieńcowi o imieniu Kaj i jego przyjaciółce Gerdzie. Będzie to opowieść wysnuta z mroźnego wichru, bezkresu śniegu, lodowych szczytów, ale także z gorących serc, bezwarunkowych uczuć i poświęcenia bez granic.
Autorzy spektaklu zadadzą widzom pytanie o istotę zła: skąd się bierze i jak z nim walczyć. A owa walka bywa często niewyobrażalnie trudna, gdy trzeba zmierzyć się z siłami potężniejszymi od wszystkiego, o czym człowiek wie i słyszał?
Jeśli po stronie zła stoi nieograniczona furia złych mocy, potrafiących dokonywać rzeczy dalece przekraczających ludzkie możliwości. Co tak potężnym siłom, potrafiącym w jednej chwili zamrozić wszystkie oceany Ziemi, zasypać śniegiem wszystkie lasy i zmienić w płaskowyż wszystkie góry świata, może przeciwstawić jedna dziewczyna? Jakich argumentów użyć? O tym opowiada nasze widowisko.
A wszystko zaczyna się od kaprysu królowej północnej części świata, owładniętej fanatyczną rządzą władzy, która zapragnęła mieć w swoim pałacu pewnego młodzieńca o imieniu Kaj. Porwała go więc i uwięziła, obiecując , że wolność zwróci mu dopiero wówczas, gdy ten, z drobnych kryształków szkła ułoży magiczne, spełniające wszystkie pragnienia królowej, zwierciadło. Z odsieczą Kajowi wyrusza, nie mogąca się pogodzić z jego stratą, przyjaciółka Gerda. Nim jednak dotrze do Zimowego Pałacu Królowej Śniegu, przyjdzie jej stanąć twarzą w twarz z wieloma przeciwnościami, pokonać wiele przeszkód i stoczyć zwycięskie pojedynki z niebezpiecznymi prześladowcami.
Okazuje się bowiem, że nawet najczarniejsze moce wszechświata są bezradne wobec miłości, bezgranicznego poświęcenia, determinacji, a nade wszystko gorącego serca. O nieustającej od wieków popularności tej historii stanowią obecne tu, niezbędne dla pięknych, baśniowych opowieści zjawiska nadrealizmu i magii. Wszystko to tworzy niezwykłą, przesyconą aurą tajemniczości, ale również zabawną, pełną zwrotów akcji i wbrew tytułowi ciepłą, przygodową opowieść. Twórcy spektaklu zadbali, by tę wyjątkową historię przedstawić w podkreślającej jej nadrealność scenografii zaświadczającej o nieoczywistości, otaczającej nas rzeczywistości, która wcale nie musi być oswojona i rozpoznana. Muzyka zaś dopełni tajemniczość opowieści, podkreśli różnorodność klimatów, nada rytm bohaterom, oraz uwypukli sensacyjność zdarzeń.
Teatr im. Aleksandra Sewruka
Obecnie gdy jest koronawirusa to zero chodzenia do kina i teatru.
Obecnie gdy jest koronawirusa to częściej chodzimy do kina i teatru.