Międzynarodowy Dzień Teatru, jak co roku w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka, obchodzony był uroczyście. Niestety pandemia uniemożliwiła zorganizowanie wręczania statuetek "Aleksandra" oraz 300. premiery w marcu. Wczoraj, 12 września, po półrocznym oczekiwaniu, w końcu można było należycie świętować! zobacz zdjęcia z gali.
Z tej okazji na Dużej scenie widzowie mieli okazję obejrzeć premierę "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" (reż. Artur Hofman). Elblążanie zostali zaproszeni do świata nieporadnego pechowca, niespełnionego uczuciowo i życiowo Żyda, który choć był pracowity, miał dobre serce i uczciwe zamiary, nie mógł na nikogo liczyć.
Przygody Lejzorka Rojtszwańca czasami wywoływały uśmiech, częściej jednak skłaniały do refleksji. W głównej roli znakomicie odnalazł się Sławomir Banaś.
Publiczność miała okazję zobaczyć także: Monikę Łyżwę (Agnieszka/ Pukie/ Lila), Aleksandrę Wojtysiak (Feniusia), Magdalenę Flenning (Dunia/ Niusia/ Aptekarzowa), Beatę Przewłocką (Dama), Jacka Gudejko (Prokurator/ Pietrow/ Abramczyk), Mariusza Michalskiego (Kugiel/ Pfeifer/ Stalin/ Szenkel), Artura Hauke (Adwokat/ Graga/ Żandarm/ Policjant), Mikołaja Ostrowskiego (Leek/ Violon/ Archip/ Rotmistrz/ Rotmistrz XIII), Piotra Szejna (Rajkin/ Seriebriakow/ Soliter/ Cohn), Dominika Blocha (Wasiljew/ Miszka/ Chejfec/ Willy), Krzysztofa Bartoszewicza (Gerszanowicz/ Dreckenkopf/ Stróż) oraz statystki i statystów.
Dodatkowo spektakl wzbogaciła muzyka w wykonaniu zespołu Kameleon (Grzegorz Bożewicz – akordeon, bandoneon, Mariusz Jeka – klarnety i saksofony, Piotr Malicki – gitary, Piotr Maślanka – perkusja, instrumenty perkusyjne, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, instrumenty klawiszowe).
300. premiera to była dobra okazja do podsumowań.
Pierwszą premierą Teatru Dramatycznego była "Balladyna" (13 listopada 1976 r.). Od 1976 r. Teatr wystawił 58 spektakli dla dzieci i młodzieży. Na Dużej Scenie odbyło się 209 premier, na Małej 87 oraz 4 premiery poza siedzibą. Do tej wystawiliśmy 159 tytułów polskich autorów i 141 zagranicznych
- opowiadał Mirosław Siedler, dyrektor Teatru od 2003 r.
Wymieniono także aktorów, którzy w elbląskim Teatrze występowali najczęściej.
Lesław Ostaszkiewicz wystąpił w 96 premierach, Maria Makowska-Franceson w 92 premierach, Teresa Suchodolska w 70, Jerzy Przewłocki w 66, Beata Przewłocka w 64, a Marcin Tomasik 57
- dodał Mirosław Siedler.
Tradycyjnie, po premierze ogłoszone zostały wyniki wyróżnień statuetkami „Aleksandra” (nazwa pochodzi od imienia patrona Teatru - Aleksandra Sewruka) aktorów oraz przyjaciół teatru.
Kapitała przyznała statuetki za „Kobiecą Rolę Roku” oraz „Męską Rolę Roku” . W tym roku Kapituła wyróżniła: Aleksandrę Wojtysiak za rolę Sally Bowies w spektaklu "Cabaret", Marię Makowska-Franceson za rolę Rebeki Nurse w spektaklu "Czarownice z Salem" i Martę Masłowska za rolę Elizaberth Proctor w spektaklu "Czarownice z Salem".
Ostatecznie Aleksander za „Kobiecą Rolę Roku” trafił Marty Masłowskiej!
W kategorii „Męska Rola Roku” Kapituła zdecydowała się wyróżnić: Sławomira Banasia za rolę w spektaklu "Kaczmarski - 4 pory niepokoju", Lesława Ostaszkiwicza za rolę Herr Rudolf Schultz w spektaklu "Cabaret" i Mikołaja Ostrowskiego za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret".
Aleksander za „Męską Rolę Roku” trafił do Mikołaja Ostrowskiego!
W kategorii Najwierniejszy Widz Zbiorowy wyróżniono Polski Związek Rencistów i Inwalidów - Oddział Rejonowy w Nowym Dworze Gdańskim, a miano Przyjaciela Teatru przyznano ponownie firmie Stokota.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z próby generalnej oraz z wręczania statuetek Aleksandrów.
Gratuluję powrotu. Wszystkiego dobrego.
Dlaczego Ci na scenie razem z dyrekcja i wice nie mają maseczek i brak odstepow. Dzieciom i nam kazrzecie nosić a wy to co was polskie prawo nie obowiązuje. ŁAMIECIE ZAKAZY.
Do dorośli - przecież pracują że sobą na codzień to nie muszą. A do publiczności nie sięga ich ewentualne plucie. Ksiądz na mszy też przecież nie musi.
Byłam na premierze.Szczerze polecam.Odtwórca głównej roli rewelacja.
Dobrze się czujemy? Grać spektakl w maseczce?