12 marca 2010 r. o godz. 18:00 w Sali Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zagrają Jan Stanienda - skrzypce i Krzysztof Stanienda - fortepian. Muzycy wykonają Koncert Skrzypcowy d-moll na skrzypce i orkiestrę oraz Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę. Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna, w której wykonaniu można będzie usłyszeć Serenadę na smyczki E-dur op.22 A. Dworzaka. Jan Stanienda wystąpi również w roli dyrygenta. Bilety w cenie 20 i 15 zł do nabycia w kasie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Dla naszych czytelników mamy dwa podwójne zaproszenie na to wydarzenie.
Jan Stanienda to legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz. Urodził się w Bytomiu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza.
Niewiarygodnie bogata wyobraźnia wyciska na jego interpretacjach niepowtarzalne piętno, a mistrzowskie frazowanie oraz operowanie barwą i artykulacją sprawiają, że kreacje te zapadają głęboko w pamięć słuchaczy.
Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui.
Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge, Lidia Grzanka-Urbaniak, Krzysztof Jabłoński, Andriej Gridczuk, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Guy Touvrone.
Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych.
Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1. stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W 1998 roku wystąpił w USA w Atlancie w Spive Hall na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO.
Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrywał dla takich firm płytowych jak: Aperto, Linn Records, Pawane, Kos Warsaw Records, DUX Records. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).
Krzysztof Stanienda - fortepian
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej w PSM im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Kontynuował naukę u prof. Marii Palmowskiej-Guz. W 2005 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Edwarda Wolanina.
Bierze czynny udział w wielu kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów-pedagogów m. in. Wierę Nosinę, Ewę Pobłocką, Katarzynę Popową-Zydroń, Piotra Palecznego, Andrzeja Jasińskiego, Bernarda Ringeisena, Różę Kostrzewską-Yoder, Stefana Kutrzebę i Andrzeja Tatarskiego, a także pracuje pod kierunkiem wybitnych kameralistów m. in. Lee Kum-Singa, Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz, Marii Szwajger-Kułakowskiej i Jerzego Marchwińskiego.
Został wyróżniony na konkursach pianistycznych w Żaganiu (1999) oraz w Piotrkowie Trybunalskim (2003). W tym roku zdobył Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Koncertował na wielu estradach w kraju m. in. Warszawa (Filharmonia Narodowa), Gdańsk, Olsztyn, Festiwal Muzyczne Konfrontacje w Stawisku (Podkowa Leśna), III Europejski Festiwal Muzyki Kameralnej (Otwock), a także za granicą – Szwecja i Hiszpania.
Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami takimi jak Lidia Grzanka-Urbaniak, Bartosz Bryła, Piotr Reichert, Jan Stanienda, Marcin Zdunik, Bartosz Karwowski i Michał Micker. W swoim repertuarze ma dzieła solowe i kameralne od baroku po XXI wiek. Nagrywał dla firmy płytowej „Musica Sacra” kompozycje J. Zarębskiego, M. Błażewicza oraz R. Schumanna.
W naszym konkursie mamy do rozlosowania podwójne zaproszenie na najbliższy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Aby je zdobyć należy wysłać maila na adres konkurs@info.elblag.pl">konkurs@info.elblag.pl wpisując w jego temacie Elbląska Orkiestra Kameralna, a w treści swoje imię i nazwisko. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czwartek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gratulujemy! Podwójne zaproszenia na koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wygrały Justyna Rudnicka i Maria Wilgatek. Potwierdzenia wysłaliśmy meilem.