Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu dysponuje bogatą ofertą kształcenia zawodowego na poziomie Technikum i Branżowej Szkoły I-go Stopnia. Na szczególną uwagę zasługują klasy patronackie, m.in.: TECHNIK TECHNOLOGII DREWNA – klasa patronacka MEBLE WÓJCIK
Specjalnie dla Państwa, poprosiliśmy o wypowiedź p. Piotra Wójcika, prezesa firmy MEBLE WÓJCIK.
- Czy rynek pracy wciąż czuje niedosyt wykwalifikowanych pracowników branży stolarskiej?
Elbląg i okolice to zagłębie przemysłu meblarskiego i popyt na wykwalifikowanych pracowników w tej branży wciąż rośnie. Wybierając kierunek rozwoju zawodowego, warto wziąć pod uwagę właśnie perspektywy późniejszego zatrudnienia w danym regionie.
- Dlaczego zdecydowaliście się Państwo objąć patronatem klasę w ZSIŚiU?
Jako firma Meble Wójcik od ponad 20 lat inwestujemy w edukację zawodową młodzieży. Wierzymy, że jesteśmy w stanie zaoferować młodym ludziom nie tylko wiedzę merytoryczną, którą zdobywają w naszych fabrykach pod okiem fachowców, ale później również stabilne zatrudnienie. Nasze fabryki są zaawansowane technologicznie, zautomatyzowane i dają rzeczywisty pogląd na to, jak może wyglądać nowoczesna produkcja mebli. Myślę, że to ważne, aby młodzież miała dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych i cały czas optymalizowanych procesów produkcyjnych.
- Na jakie cechy młodego człowieka, niezbędne do wykonywania zawodu, szczególnie zwracacie Państwo uwagę?
Przede wszystkim chęć do nauki zawodu. Mamy doświadczenie, że te osoby, które chcą się rozwijać w danym obszarze, radzą sobie najlepiej. Oczywiście jak w każdej pracy ważna jest też sumienność i pracowitość. Te cechy procentują w każdym zawodzie.
- Czy absolwenci naszej szkoły znajdują u Państwa zatrudnienie i perspektywę dalszego rozwoju?
Uczniom, którzy dobrze radzą sobie na praktykach, chętnie oferujemy pracę i pozwalamy rozwijać się w strukturach Meble Wójcik. To dla nas bardzo cenni pracownicy bo znają firmę najlepiej. Mamy pracowników, którzy pracują w naszych fabrykach prawie 30 lat i zaczynali właśnie od praktyk zawodowych w szkole.
- W jaki sposób chcielibyście Państwo zachęcić tegorocznych absolwentów szkół podstawowych do podjęcia nauki w ZSIŚiU w zawodzie Technik Technologii Drewna?
Absolwent kierunku Technik Technologii Drewna zdecydowanie może liczyć, że lokalny rynek pracy w branży meblarskiej zaoferuje mu pracę tuż po zakończeniu edukacji. Jest to jedyna klasa w naszym regionie, która kształci młodych ludzi w tak potrzebnym obecnie zawodzie. Dodatkowo uczniowie mogą podjąć dalszą naukę w kierunku, np. na SGGW w Warszawie w Wydziale Technologii Drewna, z którym to firma Meble Wójcik współpracuje w zakresie staży i praktyk studenckich. Jest to zawód przyszłości, który daje wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej.