Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kopernik - astronom i duchowny, który naraził się Kościołowi i... elblążanom

21.10.2014, 10:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Kopernik - astronom i duchowny, który naraził się Kościołowi i... elblążanom
fot. Adrian Sajko

Miejscem, które zawiera najwięcej śladów obecności Mikołaja Kopernik jest  Frombork, gdzie osiedlił się jako kanonik w 1510 roku i zmarł w roku 1543. Czy w czasie swoich podróży do Krakowa, Padwy czy innych miejsc studiów Kopernik zaglądał do Elbląga? Oczywiście i to nie raz, chociaż ten wielki uczony, medyk i duchowny srodze naraził się ówczesnym elblążanom!

W tym roku obchodzimy 510 rocznicę pobytów Mikołaja Kopernika w Elblągu. Z tej okazji w Bibliotece Elbląskiej została zorganizowana konferencja naukowa "Kopernik w Elblągu" - W jej trakcie przybliżymy zarówno postać Mikołaja Kopernika, styl życia elblążan w XVI wieku, a także jego wpływ na rozwój współczesnej nauki. Konferencję organizujemy wspólnie pracownikami naukowymi Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - mówi Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus, organizator konferencji - Bo Elbląg na drodze Kopernika ma ogromne znaczenie w określeniu tożsamości narodowej naszego wielkiego rodaka.

Z zachowanych dokumentów wynika, że Kopernik był w Elblągu na pewno 18 stycznia 1504 roku - Do Elbląga przyjechał ze swoim wujem, biskupem Łukaszem Watzenrode na naradę w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku - mówi dr Jerzy Sikorski, mediewista specjalizujący się w historii Pomorza i badaniu życia i dzieł Mikołaja Kopernika. - Jeszcze tego samego roku, 18 maja przybył do Elbląga po raz drugi i obserwował składanie przez elblążan uroczystego hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. Dwa dni później, w Kościele św. Mikołaja, był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów.

Po raz trzeci, fromborski kanonik odwiedził Elbląg we wrześniu 1507 roku. Wtedy właśnie odbywał się w Elblągu zjazd stanów Prus Królewskich, na który Kopernik przybył wraz z biskupem Łukaszem Watzenrode. - Nie mniej ważny, a być może najważniejszy epizod "elbląski" w życiu Kopernika to ten związany z wojnami polsko-krzyżackimi (1520-1521 - red.); wtedy właśnie wzgórze katedralne we Fromborku zostało częściowo zniszczone, a Kopernik przeniósł się do Olsztyna. Tam zajął się fortyfikacjami miasta. Dzięki pomocy najbliższego przyjaciela - Aleksandra Sculteti - udało mu się zakupić i sprowadzić z Elbląga 20 sztuk hakownic (typ ręcznej broni palnej - red.) do obrony kapituły warmińskiej w Olsztynie - opowiada dr Jerzy Sikorski.

Pomimo swoich niewątpliwych zasług dla polskiej nauki, ogromnej wiedzy, mądrości i skuteczności działań, Mikołaj Kopernik samym elblążanom naraził się krytyką bitej tu, słabej monety. W ówczesnych czasach stosunki monetarne były skomplikowane z powodu istnienia 4 mennic: w Toruniu, Elblągu, Gdańsku i Królewcu. Częstą praktyką było przetapianie dobrej monety na gorszą, z czego ogromne korzyści czerpały nie tylko wymienione miasta, ale również zakon krzyżacki. Kopernik opracował reformę monetarną i zaproponował likwidację mennic w Elblągu i Gdańsku i utworzenie jednej tylko mennicy w Toruniu, wspólnej dla całych Prus Królewskich - Rzeczywiście, elblążanie mogli się obawiać reformy monetarnej Kopernika; ale dzisiaj, patrząc z perspektywy czasu, te pomysły i postulaty Kopernika, w której usilnie zabiegał o dyscyplinę w biciu monety i kontrolę jakości pieniądza, są dalej aktualne - dodaje Robert Szaj.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 14 )


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Pius
    Wtorek, 21.10

    5 marca 1616 dzieło Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" jako podważajace "boskie prawdy objawione" i "do cna heretyckie " zostaje wpisane na listę ksiąg zakazanych przez Kościół.Za czytanie lub posiadanie grożą kary od ekskomuniki po karę śmierci przez spalenie na stosie.(Giordano Bruno) Dopiero po prawie 200 latach 11 września 1822 Kongregacja Kardynalska Inkwizycji stwierdza, że "druk i publikacja prac traktujących o ruchu Ziemi i nieruchomości Słońca, zgodnie z powszechną opinią współczesnych astronomów, są w Rzymie dozwolone". 25 września papież Pius VII zatwierdza dekret. W takim tempie instytucja ta nadąża za rzeczywistością. Ale o tym aspekcie pracy Kopernika skądinąd funkcjonariusza KK konferencja już nie wspomina.Pamięć o stosach inkwizycji musi być w Elblagu ciagle żywa.

  2. 2
    +2
    ~ gosc
    Wtorek, 21.10

    NIe tylko teraz, ale najwyrazniej i juz kiedys, elblag byl miastem gdzie chciano wszystko likwidowac - jakies fatum?

  3. 3
    +3
    ~ nwo
    Wtorek, 21.10

    kościołowi to się naraża każdy kto do niego nie chodzi i nie składa ofiary....

  4. 4
    +2
    ~ zapomnieli
    Wtorek, 21.10

    olsztyn zapomniał o tym że Elbląg miał i ma znaczenie tak jak pisze się w artykule.Otóż w ani jednym folderze turystycznym brak wzmianek o Elblągu za to o olsztynie i tylko o olsztynie inni nic nie znaczą.CYRK olsztyn pępkiem świata.

  5. 5
    0
    ~ pampi - ZAWADA
    Wtorek, 21.10

    Kościół a rozwój nauki zawsze były sobie nie po drodze . : ) Wiadomo dlaczego....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2659389972687