Wczoraj, 30 stycznia, odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Hotelu Młyn połączona z otwarciem nowej części - Hotel Młyn Aqua SPA Biblioteka**** , a w niej eleganckich pokoi, sali bankietowej oraz basenu z atrakcjami wodnymi, saunami, jacuzzi. Uroczystość poprowadził Mirosław Siedler – dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. Przecięcia wstęgi dokonali Prezydent Elbląga – Grzegorz Nowaczyk, poseł Elżbieta Gelert oraz właściciel Hotelu Młyn – Stefan Kotowski.
Po zakończeniu części oficjalnej, uroczystość jubileuszu uświetnił występ Kwartetu Agitato z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Uczestnicy mogli również obejrzeć pokaz barmański oraz zwiedzić nowo otwartą część hotelową i AQUA SPA.
Nową część Hotelu Młyn stanowi alokowany budynek z ul. Pocztowej, który pierwotnie służył jako Szkoła Hanzy, a w ostatnich latach jako Biblioteka Pedagogiczna. Popadający w ruinę budynek został zakupiony w 2009 r. przez pana Stefana Kotowskiego. Z niezwykłą skrupulatnością dawna Szkoła Hanzy została rozebrana i przeniesiona w nowe miejsce przy ul. Kościuszki 132. Z rozbiórki pozyskano ok. 75 tys. sztuk cegły i m.in. kilkadziesiąt masywnych drewnianych bel stropowych. Cegłę wykorzystano do wzorowej rekonstrukcji budynku. Dzisiaj dawna Szkoła Hanzy prezentuje się znakomicie w swej nowej-starej w kompleksie Hotelu Młyn.
Datę wybudowania Szkoły Hanzy przy ul. Pocztowej 2 określa w przybliżeniu napis wykonany ołówkiem na stolarce drzwiowej, który został znaleziony już po przeniesieniu tego budynku na ul. Kościuszki, a brzmi on następująco: Schikowski, Zimmergeselle hat dieses gemacht in Jahre 1879, den 24 Juni bei Zimmermeister Dieter Thiessen. Co można przetłumaczyć: Schikowski, czeladnik ciesielski wykonał to w roku 1879, 24-go czerwca u majstra Dietera Thiessena.
Po oddaniu szkoły do użytku, w latach 1880-1886 odbywały się tutaj lekcje dla uczniów, którzy z dniem 1 października 1886 r. znaleźli nowe podwoje w wybudowanej szkole im. Luizy przy ul. Czerniakowskiej (dzisiaj Studium Języków Obcych). Następnie była tu gminna szkoła dla dziewcząt i chłopców do czasu, gdy uruchomiono dla nich Szkołę Małgorzaty (obecnie hala targowa przy ul. Gwiezdnej).
Nazwa Szkoła Hanzy (niem. Hansa-Schule) została wprowadzona w 1914 roku i funkcjonowała do 1945 r. W budynku było 7 klas lekcyjnych, a pierwszym kierownikiem i zrazem głównym nauczycielem tej szkoły w latach 1886-1892 był Gustaw Boewig a ostatnim był Paul Scharein - w latach 1936-1945. Rektorem tej szkoły od 1932 był Ernst Fenske, przewodniczący elbląskiego związku nauczycielskiego. Była to szkoła dla chłopców.
Do szkoły tej uczęszczał znany elbląski malarz, grafik i poeta – Werner Grunwald (1917-2007) oraz Hans-Günther Schrock-Opitz (1923 Nowy Dwór Elbląski – 2012 Leer), wybitny nauczyciel tańca i założyciel znanej w całej Europie szkoły tanecznej, Honorowy Obywatel Miasta Elbląga.
W czasie II wojny światowej szkoła ta została na jakiś czas zamknięta, a budynek był wykorzystywany na dodatkowe pomieszczenia biurowe sąsiadujących ze szkołą zakładów F. Schichau Werke AG.
Po 1945 r. przeznaczenie tego budynku zmieniało się kilkakrotnie, była tu m.in. szkoła podstawowa nr 11, a przed przeniesieniem budynku – siedziba Biblioteki Pedagogicznej.
W przeniesionym budynku znalazł się hotel z 20 pokojami o standardzie 4 gwiazdek, sala bankietowo-konferencyjna na 130 osób oraz AQUA SPA z basenem pływackim, hydromasażami, brodzikiem, jacuzzi i strefą saun.
Źródło części historycznej – Lech Słodownik – historyk, regionalista, elbląski przewodnik.
informacja nadesłana
Kol. Grzesiu takie imprezy lubi i tylko do takich się nadaje.
z tym huczne to przesada sadzac po frekwencji
Na pewno to była jedna z ostatnich imprez GRZESIA , szef usz anował gościa , któremu jest na prawdę ciężko w tej chwili. Ciekawe oczym oni rozmawiali ,może o pracy jako wykidajło.