Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uroczysta inauguracja i 15-lecie PWSZ

27.10.2012, 10:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Uroczysta inauguracja i 15-lecie PWSZ
fot. Marta Rogowska

Wczoraj, 26 października, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul.Grunwaldzkiej 137, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/2013 połączona z jubileuszem 15-lecia działalności szkoły.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością politycy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, religijnych, duszpasterze, rektorzy, prorektorzy i dziekani uczelni, dyrektorzy szkół, bibliotek i innych instytucji pożytku publicznego, biznesu i administracji, m. in. Prezydent  Grzegorz Nowaczyk, wiceprezydent Adam Witek, posłanka na sejm RP Elżbieta Gelert, senator RP Witold Gintowt-Dziewałtowski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz biskup elbląski Jan Styrna.

Oprawą muzyczną tego wydarzenia zajął się Chór PWSZ pod dyrekcją mgr Bożeny Belcarz, który po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewał Hymn Polski. Następnie przemówienie wygłosił Rektor PWSZ w Elblągu prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk. Dzięki niemu poznaliśmy historię powstania PWSZ i dowidzieliśmy się, iż miało to miejsce z decyzji Rady Ministrów 1 lipca 1998 roku, a pierwsza inauguracja odbyła się 29 września tegoż roku. Wtedy przyjętych zostało 229 kandydatów. W tym roku w szeregi studentów weszło 1279 osób. Elbląska PWSZ powstała na bazie oddziału Politechniki Gdańskiej w Elblągu, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Kolegium Nauczycielskiego i jest pierwszą w powojennej historii miasta samodzielną elbląską uczelnią państwową.

Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe (Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej) i  resortowe, nagrody rektorskie oraz nagrody dla najlepszych absolwentów uczelni.

Kolejnymi elementami inauguracji były: oficjalna immatrykulacja – zaprzysiężenie nowych kandydatów, odśpiewanie hymnu studentów Gaudeamus Igitur, wystąpienie przewodniczącego Rady Studentów PWSZ, multimedialny wykład inauguracyjny „Historia PWSZ”, przedstawienie loga PWSZ oraz odśpiewanie pieśni Gaude Mater Polonia.

Obecnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu kształci się blisko 3,5 tys. studentów w czterech instytutach: ekonomicznym, informatyki stosowanej, pedagogiczno-językowym i politechnicznym, na 10 kierunkach w zakresie 14 specjalności.
 

Marta Rogowska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ pampi
    Sobota, 27.10

    "Obecnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu kształci się blisko 3,5 tys. studentów w czterech instytutach: ekonomicznym, informatyki stosowanej, pedagogiczno-językowym i politechnicznym, na 10 kierunkach w zakresie 14 specjalności " to dobrze, że POdczas tej ceremonii byli przedstawiciele z PO, nawet POsłanka na Sejm.Oni to , LIBERAŁOWIE, CZYLI WYSOKIEJ KLASY SPECJALIŚCI DO ZARZĄDZANIA GOSPODARKĄ , zagwarantują zatrudnienie przyszłym absolwentom PWSZ.. A jak nie , no to cóż, kurs spawacza. Lepsza taka praca, niż żadna . Tylko PO co te studia i zmarnowane pieniądze na UTRZYMANIE UCZELNI ??

  2. 2
    +1
    ~ beta
    Sobota, 27.10

    Utrzymywanie tego rodzaju szkół to zwykłe marnotrawienie pieniędzy. Korzysta z nich jedynie kadra, która ma zatrudnienie, bo absolwenci zwykle "lądują" na zmywaku w Anglii czy Irlandii. Jedyna nadzieja w tym, że w końcu ludzie opamiętają się i przestaną posyłać swoje dzieci do takich szkół bez przyszłości, a wtedy ta rozbudowana ponad miarę struktura straci rację bytu. Ideą powołania PWSZ było kształcenie na potrzeby lokalnego rynku pracy, który od wielu lat się kurczy, a tymczasem PWSZ się rozrasta i po co?

  3. 3
    +4
    ~ to_jest_to
    Sobota, 27.10

    A co Beta zmywasz w UK ? Jak się nie uczyło angielskiego w szkole, to niestety to zostało...

  4. 4
    +4
    ~ tylkokasa
    Sobota, 27.10

    wylegarnia bezrobotnych i wykształciuchów

  5. 5
    +1
    ~ beta
    Sobota, 27.10

    Też ukończyłam studia, ale wtedy, gdy miały one jeszcze swoją rangę, a ludzie z dyplomem wyższej uczelni stanowili 7 proc.społeczeństwa, zaś o przyjęciu na studia decydowały konkursowe egzaminy. Dzisiaj wiele uczelni, a szczególnie takie jak PWSZ, to zwyczajne przechowalnie bezrobotnych i "fabryki snów" o lepszej przyszłości. Rozbudowana do granic edukacja to wymysł polityków na skanalizowanie nastrojów wśród młodych ludzi, a poziom nauczającej kadry w szkołach wyższych to odrębny temat i wiem, co piszę. Większy pożytek będzie na pewno z nauki zawodu aniżeli z pseudostudiowania. Co mojej znajomości angielskiego to nie mogę się zbytnio pochwalić, ale na zmywak się nie wybieram więc poziom podstawowy jakoś mi wystarcza.

  6. 6
    +2
    ~ EBramis
    Sobota, 27.10

    Dobra uczelnia przyszłością miasta niech się rozwija jak najprężniej! powodzenia

  7. 7
    +6
    ~ Micia
    Sobota, 27.10

    Tylko niech zlikwidują te bezsensowne zarządzania i marketingi, które tylko produkują bezrobotnych, a zajmą się produkcją absolwentów na potrzeby lokalnego pracy - inżynierów mechaników, automatyków, elektryków, informatyków

  8. 8
    +2
    ~ gronostaj na lańcuchu
    Sobota, 27.10

    Pokażcie jeszcze to nowe logo, co to sobie Państwo profesorstwo sami we własnym pseudokonkursowym gronie ukręcili (tzn. za tysiaka brutto dla wykładowcy PWSZ). Trzeba przyznać, że ma ostatnio szczęście Elbląg do logotfurców. Jak nie ślimakowsik to hakenkreuz.

  9. 9
    --1
    ~ Pikollo
    Sobota, 27.10

    A taki jeden to maaarzy aby studiować na PWSZ być informatykiem. Nie lubi wyjeżdżać.

  10. 10
    +1
    ~ to_jest_to
    Sobota, 27.10

    Beta, to skąd wiesz, że tam się trafia po studiach? Ja nie znam nikogo kto gdziekolwiek coś zmywał, może poza pracą letnią w Krynicy Morskiej... Więc niestety tylko powielasz stereotypy, stąd twoje słowa są niewiarygodne :) Poza tym nie rodzice "dzieci" posyłają na studia, tylko w normalnych rodzinach same wybierają (podobnie jak szkołę średnią)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1036479473114