Najbardziej ekologiczna produkcja i najbardziej ekologiczne miasto, taki cel postawiły przed sobą spółki ENERGA Kogeneracja i Browar w Elbląg, które 18 kwietnia, zorganizowały konferencję "Energia odnawialna, zielona przyszłość Elbląga".
Podczas konferencji zorganizowanej na terenie elbląskiego browaru przedstawiciele obu spółek przedstawili główne założenia dotyczące budowy bloku biomasowego w elektrociepłowni oraz idei "Zielonego browaru".
Blok energetyczny opalany biomasą o mocy 25 MWe to jeden z większych budowanych od podstaw bloków na biomasę w Polsce, w całości opalany wyłącznie biomasą agro. Podstawowym paliwem będą pellety ze słomy, a planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 200 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Jak zapewnia Roman Korzeniowski, dyrektor Browaru w Elblągu, nowy blok będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz rozwój Elbląga, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne
miasta.
Inwestycja ma pozwolić spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, pozyskać kolejne odnawialne źródło energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 120 tys. ton rocznie. - Ta inwestycja ma znaczący wpływ, bo trzykrotnie zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery - mówi Roman Korzeniowski. - Kolejnym wskaźnikiem jest zminimalizowanie zużycia wody, energii elektrycznej i zminimalizowanie do zera odpadów. W tych parametrach już jesteśmy powyżej celów, jakie Heineken sobie wyznaczył do roku 2020. Zostaje nam tylko CO2, czyli koniec tego roku, przyszły rok spełnimy wszystkie wymagania i będziemy Zielonym Browarem w Heinekenie.
- Kiedy nasz blok na biomasę zostanie oddany do użytku, Browar będzie odbierał energię wytworzoną w wyniku spalania ekologicznego paliwa. Tym samym stanie się najbardziej ekologicznym producentem piwa w Europie - zaznacza Marek Dec, prezes spółki ENERGA Kogeneracja.
W ramach programu Zielony Browar prowadzone jest m.in. badanie emisji dwutlenku węgla na każdym etapie produkcji, rozlewu i transportu produktów. Jednym z zadań jest regulacja gospodarki odpadami, m. in. poprzez redukcję ich ilości, poszukiwanie nowych technologii oraz współpracę z organizacjami zajmującymi się odzyskiwaniem i recyklingiem odpadów. Program opiera się na unikaniu kupowania zbędnych rzeczy, używania powtórnie, utylizowania. - Świadomość tego, że jako firma mamy ogromny wpływ na otoczenie, w którym funkcjonujemy, zobowiązuje nas do traktowania polityki środowiskowej na równi z naszymi celami biznesowymi -podkreśla Roman Korzeniowski.
Budowa bloku na biomas trwa
Budowa bloku na biomasę rozpoczęła się w ubiegłym roku. Projekt stanowi realizację jednego z celów strategicznych Grupy ENERGA. - Dzisiaj mamy sytuację, w której ustawodawca przewidział dopłaty tylko i wyłącznie do produkcji energii elektrycznej, co troszeczkę dyskryminuje produkcję ciepła i zmusza producentów do ograniczenia ciepła kosztem produkcji energii elektrycznej, co z punktu widzenia lokalnej społeczności, która użytkuje ciepło, nie jest korzystnym rozwiązaniem. Dlatego warto promować
Zielone Ciepło - mówi Marek Dec.
Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2012 roku. Na jakim etapie jest budowa? - Idziemy zgodnie z harmonogramem, a nawet pewne rzeczy wyprzedzamy, co trochę mnie zadziwia, bo zawsze się obawiam, że gdzieś może pojawić się poślizg - zapewnia Marek Dec. - W tej chwili są budowane ściany, montowane urządzenia, większość kotła jest zamontowana. Na razie jest wszystko dobrze.
21 lat minęło jak jeden dzień
We wtorek, 17 kwietnia, minęło 21 lat odkąd podpisano akt notarialny, dzięki któremu Skarb Państwa uzyskał 48 procent udziału, a podmiot australijski 52 procent. - Od tego momentu rozpoczęła się rewolucja piwowarstwa polskiego. To tutaj się rozpoczęła pierwsza prywatyzacja, rozpoczęliśmy wprowadzanie nowych technologii, nowych instalacji. Zaczął się wspaniały okres dla piwowarstwa polskiego. W latach 1995, 1996 udział piwa marki EB był ponad 16-17 procent rynku – stwierdził Roman Korzeniowski.
Choć piwo EB było dumą naszego miasta zniknęło ze sklepowych półek. Czy jest szansa na to, aby powróciło? - Temat test trudny - przyznaje Roman Korzeniowski. - Obecnie w ramach grupy Żywiec, produkujemy znaczną ilość brendów ogólnopolskich i teraz wprowadzenie dodatkowego brendu liczyło by się z tym, że miałby on wpływ na zmniejszenie pozostałych brendów. Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji. Nie ma odwagi, żeby EB wróciło. Wierzę, że z czasem może dojdzie do tego, że będziemy mogli je kupić w Elblągu.
Program Zielony Browar realizowany jest w ramach ogłoszonej w 2010 roku przez Grupę Żywiec Globalnej Strategii Zrównoważonego Rozwoju "Brewing a Better Future", która zakłada ciągłe doskonalenie w obszarze ochrony środowiska oraz zmniejszenia wpływu browarów Heinekena na środowisko naturalne. Patrząc na plany i założenia tego projektu możemy jedynie trzymać kciuki i czekać na obiecane efekty, które mają pozytywnie
wpłynąć na środowisko oraz rozwój Elbląga.
Po pierwsze: autorze artykułu i wszyscy "ekologiczni" - sprawdźcie znaczenie słowa "ekologiczny". Co to jest ekologia? Po drugie: przestancie powtarzać komunały o wpływie CO2 na tzw ocieplenie klimatu. Redukcje ilość tego gazu są mydleniem oczu pozwalającym wprowadzać tzw "ekologiczne" = kosztowne technologie, za które my płacimy. Co nie znaczy, że nie powinno się dywersyfikować źródeł produkcji energii. Zdrówko
Energia uzyskiwana z piwa i to z tego na żółci - ciekawa sprawa, może się sprawdzi.
Piwo lepiej dodaje nam energii, więc do każdego rachunku za prąd powinni dodawać skrzynkę piwa
Ja jestem ciekaw, kiedy operatorzy energetyczni będą dawać ludziom sprzęt rtv i agd za darmo :) Taka promocja dla stałych klientów. Nie byli by stratni, bo im więcej sprzętu człowiek ma, tym więcej go używa, a co za tym idzie, więcej płaci za prąd :)
Jestem ciekaw DLACZEGO w Elblągu -i obrzeża miasta, lub okolicach nie stawia się elektrowni wiatrowych-wiatraki.Wieje u nas też , już kilkanaście małych prywatnych wiatraków przeobraża wiatr w prąd.POPATRZMY na województwo pomorskie ile wiatraków postawiono a ile chcą postawić.TYLKO w Elblągu firmy energetyczne lubią spalanie wszystkiego,smrodzenie i to jest ekologia.
AborygenMiejscowy przeczytałeś coś co ktoś gdzieś napisał i nie mając zielonego pojęcia o tym co piszesz przekazujesz dalej.Gdybyś był "browarnikiem" i znał technologię warzenia piwa to na pewno nie zabrałbyś głosu na ten temat w taki sposób.Żółć to masz w sobie a nie w piwie i aż Ci się wylewa żeby napisać coś złośliwego.
Pani redaktor poszła na skróty i połowę artykułu przekopiowała ze strony koncernu Energa. Na portalach branżowych podają źródło artykułu a tu jak widać lepiej zrobić ctrl+c i ctrl+v i podpisać do tego inicjałami. chyba nie na tym polega pisanie tekstów autorskich. Informacja dobra, ważne, że siędzieje w tym mieście pozytywnego
Dlaczego nie ma wiatraków? Ano dlatego że u nas wiatr wieje tyle co kot napłakał a średnia roczna, miesięczna nie przekracza 4 m/s. Budowanie tego typu obiektów jest poprzedzone wieloletnimi badaniami, i na razie chętnych brak ;-)
Gdybym Browarniku mógł nadal przyjmować piwo (na przykład to które piłem na początku lat 90-siątych pod tytułem EB) nie miałbym nic na przeciw. Nie znając się jednak na smaku i bukiecie tegoż napoju bo w Irlandii i Niemczech podają tylko szczyny a u nas napój piwny - stwierdzam bez ukontentowania w całkowitej niewiedzy że toto co oferuje nam koncern H tylko z nazwy przypomina piwo. Co zaś tyczy akcji "ekologicznej" ma ona tyle wspólnego z tym zagadnieniem co ja z Wami.
Aborygenie , zajmij się swoimi przodkami bo o tym co się dzieje obecnie , a tym bardziej o piwie , nie masz zielonego pojęcia.