Wczoraj, 6 marca, odbyła się konferencja prasowa dotycząca 50-lecia Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Podczas spotkania dyrektor Antoni Czyżyk uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej rozbudowy tej placówki.
- W czerwcu 2011 r. uzyskaliśmy pozwolenie na budowę – mówi Antoni Czyżyk. - Jest opracowana dokumentacja. W piątek, 2 marca, na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został ogłoszony projekt „Infrastruktura i środowisko”. Do tego projektu będziemy aplikowali wspólny projekt rozbudowy Światowida i Teatru. Projekt musimy złożyć do 20 kwietnia.
Jak zapewnił Antoni Czyżyk, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego już w tym roku zabezpieczył środki finansowe na udział własny w rozbudowie CSE „Światowid”. - Jestem po rozmowie z Marszałkiem województwa. Nawet jeżeli w tym roku nie uda nam się rozpocząć rozbudowy, to środki na udział własny z tego roku będą traktowane jako niewygasłe i przejdą na rok 2013 – zdradził Antoni Czyżyk. - Takie środki są zaplanowane na trzy lata. Jesteśmy wpisani w wieloletni plan inwestycyjny Samorządu Województwa, więc wszystko wskazuje na to, że gdybyśmy dostali pozytywną ocenę tego projektu, to rozbudowa będzie bardzo szybko. Pamiętajmy, że musimy skonsumować środki unijne do 2014 roku. To będzie bardzo karkołomne zadanie, bo warunkiem jest to, że nie możemy zatrzymać pracy bieżącej.
Plany są... wielkie
„Światowid” ma powiększyć się dwukrotnie. Obecnie powierzchnia budynku zajmowanego przez "Światowid" wynosi ponad 5 tys. m². Po przebudowie ma liczyć już ponad 11 tys. m². Teatr również zostanie znacznie powiększony - po przebudowie będzie miał do dyspozycji prawie 11 tys. m² (obecnie ma niewiele ponad 4 tys. m²).
Diametralnie zmieni się też wygląd zewnętrzny, jak w wewnętrzny budynku. – Warunek, który postawił nam Departament Architektury – musimy rozbudować ośrodek wprost proporcjonalnie, czyli tyle ile metrów powiększymy budynek w górę, tyle samo musi pójść na boki – zaznacza Antoni Czyżyk. – Budynek będzie miał bardzo dużo szkła, które będzie odbijało promienie świetlne na zewnątrz. Ale więcej szczegółów na razie chciałbym nie zdradzać.
Jedno jest pewne - przebudowa budynku ma doprowadzić do tak oczekiwanej, szczególnie przez teatromanów, rozłąki wejść Światowida i Teatru. – To będzie bardzo duża przebudowa – mówi Antoni Czyżyk. – W tej chwili model funkcjonowania takich ośrodków kultury określa się jako zintegrowane centra kultury. Teraz jest czas na to, by tworzyć miejsca, w których ludzie będą mogli realizować swoje pasje w różnym zakresie. Chcemy by Światowid był właśnie takim miejscem.
ambitnie! trzymam kciuki
Spodziewałam się,że to będzie ładniejsze :(
Ta nazwa "Światowid" kojarzy się z PRLem. Nie powinna trafić na odnowiony budynek
A ten brzydki kanciaty dach czemu nie zniknie po przebudowie?
hgfd - nie wiadomo o co chodzi z ta nazwą, jeżeli o słowiańskiego boga to błąd jest powielany od 50 lat - prawidłowo Świętowit. Nazwa Światowid nie istnieje
a czy wtedy na super imprezy np. najpiękniejsze arie 7 marca będą bilety dla wszystkich mieszkańców czy tylko dla wybrańców
tylko po co????? pracy na trzeba i chleba a nie zabawy i igrzysk
No proszę! Następna porcja obiecanki -co ma być. Skończcie wreszcie z tym bajdużeniem,bo my elblążanie już od dawna oczekujemy na konkretry,a nie obiecanki!!!tTo tak jak w tym wierszyku "osiłkowi w żłobu dano,w jednym owies w drugim siano"itd. Wygląda na to,że skończymy jak ten przysłowiowy OSIOŁEK.Pozdrawiam ludzi konkretnych...
"Obecnie powierzchnia budynku zajmowanego przez "Światowid" wynosi ponad 5 tys. m². Po przebudowie ma liczyć już ponad 11 tys. m². Teatr również zostanie znacznie powiększony - po przebudowie będzie miał do dyspozycji prawie 11 tys. m² (obecnie ma niewiele ponad 4 tys. ²)." Czyli jak cały budynek to będzie Teatr?
No to jeszcze filharmonia i jest komplecik. ;)