Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Osąd na Elbląskiej Wiośnie Teatralnej

07.04.2011, 21:13:51 Rozmiar tekstu: A A A
Osąd na Elbląskiej Wiośnie Teatralnej
Tego wydarzenia nie można przegapić! Najciekawszy spektakl 10. Jubileuszowej Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Gdziekolwiek się pojawią z tym przedstawieniem, oczarowują publiczność i zachwycają recenzentów. 

Podczas tegorocznych Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, tylko oni zostali przez publiczność owacyjnie nagrodzeni brawami na stojąco! Trzej znani twórcy teatralni: Leszek Mądzik, Jerzy Kalina i Paweł Passini wzięli na warsztat zadanie, jakie postawił przed nimi dyrektor  Pantomimy Zbyszek Szymczyk - stworzyć współczesną wizję "Sądu Ostatecznego" według obrazu średniowiecznego malarza Hansa Memlinga. W efekcie powstał spektakl "Osąd". Słynny obraz stał się inspiracją do zbudowania własnej wizji końca świata.

„Osąd” – 8.04.2011. – godz. 19:00. Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

Jerzy Kalina / Leszek Mądzik / Paweł Passini 
Jerzy Kalina - reżyseria, scenografia
Zbigniew Szymczyk - choreografia

muzyka:
Porter Ricks, Thomas Koener, Andy Mellwing, 
Brian Eno, Aphex Twin, Richard David James
Jacek Wierzchowski
Paweł Passini - reżyseria, muzyka
Maria Porzyc - wizualizacje
Leszek Mądzik - reżyseria, scenografia, choreografia

muzyka:
Arvo Pärt 

Obsada: Artur Borkowski, Izabela Cześniewicz, Maria Grzegorowska, Paulina Jóźwin,  Agnieszka Kulińska, Mateusz Kowalski, Anna Nabiałkowska, Marek Oleksy, Radomir Piorun, Aneta Piorun, Monika Rostecka-Komorowska, Krzysztof Roszko, Katarzyna Sobiszewska, gościnnie Maciej Wyczański (neTTheatre),  udział uczniów Studia Pantomimy - Agnieszka Dziewa, Krzysztof Szczepańczyk.

Z tematem Sądu Ostatecznego mierzę się po raz drugi. Na przełomie wieków XX / XXI na metalowych, ewakuacyjnych schodach warszawskiej kamienicy zrealizowałem performance pod tytułem "Praska zima" poświęcony Janowi Palachowi. Jego heroiczny akt samospalenia w przejmujący sposób potwierdził apokaliptyczność doznań , które są naszym udziałem w życiu. Po 10 latach ponownie zdecydowałem się podjąć ten trudny temat i pragnę go zrealizować w najbardziej osobistej formie. Stan destrukcji duchowej wyrażony w moim spektaklu jest doświadczeniem jednostkowym. Nie ma w nim podziału na niebo, piekło, czyściec. Jest stan depresyjnej samotności w chwilach ostatecznych rozstrzygnięć. Jest też moja niezgoda na wyrok wiecznego potępienia. "Sąd idzie" to moje lęki, obawy, strach, ale i wiara w ułaskawienie.
JERZY KALINA 

"A gdy otworzył pieczęć siódmą, zapanowała w niebie cisza, prawie na pół godziny." Na obrazie Memlinga wszystko odbywa się w milczeniu. Jest jeszcze krzyk - niemy. Sąd Ostateczny z ludzkiej perspektywy jest momentalny, rozgrywa się w mgnieniu oka. Nagle, w ułamku sekundy całe życie ciała - każdy jego gest i poruszenie, układają się w sekwencję zer i jedynek składającą na ostetaczny wynik. Góra/ Dół. Przez chwilę wszystko jest wylącznie dobre, albo złe. A potem już tylko nieskończone cierpienie i nudna wieczność.  Do roku 2020 wypadki samochodowe staną się najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Od czasu wynalezienia samochodu w wypadkach zginęło 30 milionów osób. Co trzydzieści sekund ginie kolejna. Dziennie w Polsce ginie 15 ciał - tyle zobaczysz przed sobą na scenie.
PAWEŁ PASSINI

OSĄD - niekoniecznie ostateczny, bardziej codzienny, stawiający na szali to co w życiu dobre ale bardziej to, co jest wyrzutem sumienia. Spokój naszych zachowań zakłóca ta niewidoczna Temida, na której ważą się nasze uczynki. Czas przybliża nas do tej wizji, w którą tak trudno uwierzyć, patrząc na jedno ze skrzydeł obrazu H. Memlinga. Im bardziej dostrzegamy go w sobie, tym mniej niepokoju zasieje on w naszych umysłach. Sen zawsze jest odpoczynkiem, dobrze by był nim i ten wieczny. To w nocy bez słów, ale z dźwiękami muzyki Arvo Parta uczestniczymy w misterium wędrowania po drabinach życia nie przeczuwając, kiedy z nich odpadniemy, pod wpływem wiecznego osądu.
LESZEK MĄDZIK
 
Tomasz Walczak

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0409679412842