Rozebrany w ubiegłym roku zabytkowy gmach dawnej Biblioteki Pedagogicznej z ul. Pocztowej, powoli na nowo wyrasta z fundamentów, tyle że już w nowej lokalizacji. Ceglany budynek powstaje w sąsiedztwie Hotelu Młyn przy ul. Kościuszki. W jego wnętrzach znajdą się hotelowe pokoje, sala konferencyjna oraz basen. Co interesujące „nowy” obiekt zostanie połączony z już istniejącym podziemnym tunelem.
Przypomnijmy, że Miasto zabytkowy gmach dawnej Biblioteki Pedagogicznej sprzedało prywatnemu właścicielowi pod koniec września 2008 r. w drodze przetargu. Ma to związek z planowaną przez Urząd Miejski modernizacją drogi wojewódzkiej nr 504 i poszerzenia odcinka tej trasy na linii ul. Pocztowa – Browarna. Budynek Biblioteki Pedagogicznej przeszkadzał w tych planach.
Warunkiem sprzedaży budynku, była jednak jego rozbiórka i przeniesienie w inne miejsce, a następnie odtworzenie. Gmach jest bowiem zabytkowy i podlega nadzorowi konserwatora zabytków.
W ubiegłym roku, w ciągu kilku miesięcy obiekt cegła po cegle został rozebrany. Materiał został przetransportowany w nową lokalizację na ul. Kościuszki. W październiku 2009 r. rozpoczęły się prace przy jego budowie w sąsiedztwie Hotelu Młyn. Budynek będzie bowiem stanowił rozbudowę istniejącego obiektu hotelowego, składającego się z 3 łączonych budynków.
- Rozebrany już budynek jest z tego samego okresu, tj. przełomu XiX i XX wieku, co istniejące już obiekty Hotelu Młyn. Uznaliśmy więc za stosowne uratowanie tego zabytku, a jednocześnie powiększenie istniejącego kompleksu zabytkowego o ten budynek – przyznaje właściciel Hotelu Młyn. - Nasz pomysł spotkał się z dużym aplauzem zarówno konserwatora zabytków, jaki i Pana Prezydenta oraz Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego.
Nowy właściciel budynku dawnej biblioteki zlecił opracowanie koncepcji tego obiektu po przeniesieniu. Architekci z firmy Atelier Hoffmann zaproponowali, by w celu zmieszczenia wszystkich potrzebnych funkcji w środku rozbudować budynek, w celu upodobnienia go do istniejącego już obiektu hotelowego.
- Po wielu dyskusjach, przymiarkach, koncepcjach zrodził się funkcjonalny, użyteczny projekt tego budynku, który będzie zawierał około 20 pokoi na piętrach pierwszym i poddaszu, windę i dużą salę konferencyjną z zapleczem kuchennym na parterze. Najbardziej atrakcyjna będzie część piwniczna, w której znajdzie się basen z nastawieniem na usługi wodno-rehabilitacyjne – zdradza dyrektor Hotelu Młyn.
Równie ciekawym rozwiązaniem będzie także ceglano-kamienny podziemny tunel, który połączy istniejący budynek z alokowanym.
- Mieliśmy różne przemyślenia na ten temat, m.in. był pomysł wykonania tramwaju łączącego oba budynki na pewnej wysokości, ale wycofaliśmy się z tego, ze względu na to, że byłoby to oszpecenie szlachetności tych obiektów – mówi wprost dyrektor „Młyna”. - Trzeba przyznać, że dawni młynarze przewidzieli taki właśnie wariant i przygotowali specjalnie wyjście z budynku młynarza koło studni, które aż się prosi przedłużyć do nowego budynku.
Wnętrza budynku mają przypominać te z sąsiedniego, odbudowanego przed laty obiektu.
- Dominowała będzie cegła, wkomponujemy też stare odzyskane belki, które znajdą się nie w stropach jak było to dotychczas, ale będą pokazane na zewnątrz – mówi właściciel Hotelu.
Inwestor nie chce mówić o terminach zakończenia prac. Jak przyznaje inwestycja będzie realizowana systemem połgospodarczym, stąd nie znana jest ani data ukończenia prac ani kosztorys.
- Bogaci inwestorzy stawiają budynek w przeciągu 12 miesięcy. My takich planów ambitnych nie mamy. Naszym nadrzędnym celem jest jakość – podkreśla dyrektor Hotelu Młyn. - Dlatego, aby ją dotrzymać, nie można realizować prac w pośpiechu. Nas interesuje, żeby ta budowla, podobnie jak poprzednie, była podziwiana w zakresie aptekarskiego wykonania każdego detaliku i szczegółu.
Jak się jednak dowiedzieliśmy, nie ma jednak żadnych obaw by inwestor wstrzymał prace. Możliwe jest jedynie zwiększenie lub zmniejszenie tempa prac.
Po ukończeniu tej inwestycji obecnie trzygwiazdkowy Hotel Młyn, ma zamiar podwyższyć standard hotelu do czterech gwiazdek.
Fot. Rafał Kadłubowski
Brawo jestem pełen podziwu i czekam końca inwestycji.Hotel młyn pięknie się prezentuje jak stanie obok budynek biblioteki będzie uratowany następny zabytek.Tak myślę aby odbudować nasze wodospady bo pozostały tylko ściany po nie których a tak wysokich kaskad pozazdrościć mogli by nam odwiedzający nasze miasto.Może temu parkowi przybędzie odnowiony zabytek-wodospad.
o kurde ten Młyn sobie nieźle radzi!
Uznanie dla p. Stefana Kotowskiego, który konsekwentnie realizuje swoje zamiary. Jego pasja ratowania zabytków, zachowywania zabytkowych detali - jest godna uwagi. "Hotel Młyn" będzie pierwszym hotelem w Elblągu z basenem!!! Pomyśleć, że prowincjonalna i zabita dechami po sesonie Ostróda - ma dwa hotele z basenami!!!
"Warunkiem sprzedaży budynku, była jednak jego rozbiórka i przeniesienie w inne miejsce, a następnie ODTWORZENIE", czegoś tu nie rozumiem, bo dalej piszecie: "Architekci z firmy Atelier Hoffmann zaproponowali, by w celu zmieszczenia wszystkich potrzebnych funkcji w środku rozbudować budynek, w celu upodobnienia go do istniejącego już obiektu hotelowego." - wiec jak to jest? Zmienią kształt tego budynku? Jako zabytku nie powinni!
Czym się zachwycacie ? Że marny zarząd miasta zepchnął z siebie obowiązek ochrony nielicznych zabytków? Że nikt nie zaprotestował przeciwko likwidacji, a ostatecznie pozbycia się budynku? Że prywatny właściciel przeniósł go na peryferie miasta? Że zniekształcona została pierwotna bryła i wnętrze budynku? A przecież można było np. przenieść budynek na wyspę spichrzów, gdzie już podobny stoi i następny będzie alokowany. Takie to miasto i tacy zarządzający
obecny i Arti - popieram otzryaml budynek za 100 zł
Arti chyba widzisz ze budynek jest taki sam, ma jedynie dobudówke po prawej. ty masz ze wszytskim jakies problemy. Moze wybierz sie na spotkane Forum Rozwoju Elblaga jesli nie jestes chlopczykiem krzyczacym zza klawiatury:P
Brawo są w naszym mieście jeszcze ludzie którzy mają wizję i chęć by uratować choć część z niewielkiej liczby zabytków w Elblągu . Inni potrafią tylko wybrzydzać i mieć ciągle pretensje do wszystkich i do tych co nic nie robią i do tych co robią albo mają choćby pomysł na to by coś zrobić . Proszę podać przykład własnego wkładu w rozwój naszego miasta Panie "obecny" ,"Arti"... jestem gotów przeprosić jeżeli macie osiągnięcia
modernizacja drogi 503 a nie 504
A JA PROPONUJĘ ABY REDAKCJA INFO.ELBLAG NAPISAŁA NAM TERAZ ARTYKUŁ O TYM CO ZACZĘLI BUDOWAĆ PRZY RZECE ELBLĄG, OBOK KOMENDY ZHP NA WARSZAWSKIEJ. BO DZIŚ WIDZIAŁEM ŻE TEREN OBOK ZHP ZOSTAŁ OGRODZONY I ROBILI ODWIERTY W ZIEMI.