Powoli dobiega końca termomodernizacja Bursy Szkolnej nr 3 przy ul. Wapiennej. Trwają ostatnie prace dociepleniowe na północnej ścianie budynku mieszkalno-socjalnego. Budynek obecnej Bursy odzyskuje dawny wygląd. Odtwarzana jest secesyjna elewacja wraz z kilkoma rodzajami gzymsów z 1859 r. Zakończenie wszystkich robót planowane jest jeszcze w tym miesiącu.
Warto przypomnieć, że w XV wieku w miejscu Bursy wzniesiony został zamek krzyżacki, który zburzono w 1454 r. Na jego miejscu w XVI wieku wzniesiono Bastion Wapienny. Po zniwelowaniu bastionu postawiono budynek fabryki tytoniu lub cykorii.
Historia budynku dzisiejszej bursy sięga roku 1859 r. Wówczas mieściła się w nim Szkoła Mieszczańska, którą przekształcono w Szkołę Realną I stopnia. W 1882 r. było to już Gimnazjum Realne, a po 1909 r. Reformowalne Gimnazjum Realne. Po II wojnie światowej w budynku znajdowała się Szkoła Przemysłowa, przekształcona w 1967 r. w Internat Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1. Od 1 stycznia 1998 r. Rada Miejska utworzyła w tym miejscu samodzielną placówkę oświatową pn. Bursa Szkolna nr 3. Obecnie zamieszkuje w niej 90 wychowanków, co stanowi pełne obłożenie placówki.
Od zakończenia II wojny światowej budynek praktycznie nie przechodził żadnych większych remontów. Szara i zniszczona elewacja przez lata odstraszała swoim wyglądem. Po 5 latach starań pod koniec lipca rozpoczęto termomodernizację budynku.
Zakres robót obejmuje docieplenie i kolorystykę elewacji, docieplenie stropodachów i pokrycie dachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację grzejników z założeniem zaworów termostatycznych, modernizację instalacji wewnętrznej c.o., modernizację instalacji wentylacyjnej, a także pozostałe roboty budowlane, tj. kanalizacja deszczowa oraz instalacja elektryczna i odgromowa.
- Obiekt znacznie zyskał na termomodernizacji. Dzięki temu Bursa zaoszczędzi na energii elektrycznej i energii cieplnej. Dawniej w pokojach było chłodno, przedostawała się wilgoć. Dzięki termomodernizacji polepszyły się warunki mieszkalne – mówi Danuta Stępień, dyrektor Bursy Szkolnej nr 3.
Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Uniprobud sp. z o. o. z Elbląga i Centrum Techniki Drozd w Elblągu. Trwają ostatnie prace związane z dociepleniem ściany od strony ul. Wapiennej. Roboty miały się zakończyć 25 sierpnia, jednak z powodu przeciągającego się przetargu przedłużyły się o kilka tygodni.
- Dużo czasu zajmuje odtworzenie zabytkowego charakteru elewacji. W projekcie występuje kilka rodzajów ozdobnych gzymsów, których wcześniej nie było. Po zamówieniu musimy czekać na ich dostawę, co trwa trochę czasu – przyznaje Mirosław Gurba, kierownik budowy i właściciel firmy Uniprobud. - Sporym wyzwaniem było też przygotowanie przed 1 września wszystkich pokojów do użytku wychowanków. Mieliśmy na to niewiele czasu. Po wymianie instalacji c.o. oraz modernizacji instalacji wentylacyjnej wewnątrz budynku, w przeciągu zaledwie 1,5 tygodnia udało nam się wyszpachlować i wymalować wszystkie 32 pokoje mieszkalne.
Wykonawca planuje, że ostatnie prace powinny zakończyć się pod koniec października. Inwestycja, która otrzymała dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kosztować będzie 1 mln 660 tys. 165 zł.
Fot. Rafał Kadłubowski
http://www.tesco.pl/konkursy/schroniska/index.php 5 pierwszym schroniskom przekazują karmę o łącznej wartości 10 000 zł.
I gdzie te gzymsy??
gdzie ta secesyjna elewacja ?