Rozpoczęliśmy nowy cykl „Odwiedzamy elbląskie ulice”. Do końca wakacji będziemy codziennie prezentować różne ulice naszego miasta. Pokażemy zarówno te mało znane, jak i te często uczęszczane przez elblążan i turystów. Jak obecnie się prezentują? Zapraszamy do obejrzenia naszych fotogalerii.
W naszym mieście są ulice znane wszystkim. Są i takie, które kojarzymy z nazw choć niekoniecznie kiedykolwiek tam byliśmy albo takie, których nazwy znają tylko nieliczny (czyli osoby przy nich mieszkające, taksówkarze i znawcy historii Elbląga).
Postanowiliśmy sprawdzić je wszystkie (a przynajmniej większość). Kwiecień i maj br. poświęciliśmy na stworzenie galerii do naszego cyklu. Jak prezentują się ulice, chodniki, budynki? Co znajduje się przy poszczególnych ulicach?
Dziś prezentujemy ul. Henryka Nitschmanna.
Uwaga!
Zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami elbląskich ulic sprzed lat! Jeśli macie zdjęcie ulicy, na której np. kiedyś mieszkaliście (lub Wasi rodzice, dziadkowie) i chcielibyście pokazać je na łamach naszego dziennika prosimy o przesłanie zdjęć na adres redakcja@info.elblag.pl - w tytule wpisując „Odwiedzamy elbląskie ulice”, a w treści podając nazwę ulicy, autora i rok zrobienia zdjęcia (a jeśli to możliwe okoliczności, w jakich zostało zrobione).
Poznawajmy wspólnie Elbląg!
A może by tak napisać "Henryk Nitschmann był Niemcem w uznaniu zasług w popularyzacji literatury i kultury polskiej rada miasta jego rodzinnego Elbląga nadała jego imię jednej z elbląskich ulic"
Od 1945 do 1960 roku ulica ta nosiła nazwę Bielańska. Powrócono do obecnej nazwy po przebudowie, gdzie usytuowany przychodnię zdrowia. Jednocześnie nastąpiło przewartościowanie poglądów Nitchmanna uznając, mimo jego niemieckiej narodowości, wysokie zaangażowanie w popularyzacji języka i kultury polskiej. Mniej więcej w tym samym czasie uhonorowano innego historycznego mieszkańca Elbląga Czecha Jana Amosa Komenskiego nadając, dotąd ulicy Długiej, nazwę jego imienia.
Te artykuły o ulicach nic nie wnoszą. Może warto napisać gdzie jest dana ulica, jaka jest jej długość, co się przy niej znajduje, coś o patronie czy nazwie...