Rozpoczęliśmy nowy cykl „Odwiedzamy elbląskie ulice”. Do końca wakacji będziemy codziennie prezentować różne ulice naszego miasta. Pokażemy zarówno te mało znane, jak i te często uczęszczane przez elblążan i turystów. Jak obecnie się prezentują? Zapraszamy do obejrzenia naszych fotogalerii.
W naszym mieście są ulice znane wszystkim. Są i takie, które kojarzymy z nazw choć niekoniecznie kiedykolwiek tam byliśmy albo takie, których nazwy znają tylko nieliczny (czyli osoby przy nich mieszkające, taksówkarze i znawcy historii Elbląga).
Postanowiliśmy sprawdzić je wszystkie (a przynajmniej większość). Kwiecień i maj br. poświęciliśmy na stworzenie galerii do naszego cyklu. Jak prezentują się ulice, chodniki, budynki? Co znajduje się przy poszczególnych ulicach?
Dziś prezentujemy ul. 3 Maja.
Uwaga!
Zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami elbląskich ulic sprzed lat! Jeśli macie zdjęcie ulicy, na której np. kiedyś mieszkaliście (lub Wasi rodzice, dziadkowie) i chcielibyście pokazać je na łamach naszego dziennika prosimy o przesłanie zdjęć na adres redakcja@info.elblag.pl - w tytule wpisując „Odwiedzamy elbląskie ulice”, a w treści podając nazwę ulicy, autora i rok zrobienia zdjęcia (a jeśli to możliwe okoliczności, w jakich zostało zrobione).
Poznawajmy wspólnie Elbląg!
3-go Maja, dawna Parkowa z pawilonami handlowymi i hotelem pracowniczym. Później wybudowano ,,Jagiellonke", na dole piekarnia a na piętrze kawiarnia gdzie w sobotę były dyskoteki.
Brawoo
Jedną z pierwszych "inwestycji" na tej ulicy, wtedy jeszcze Parkowej, było zagospodarowanie w 1960 roku terenu byłego cmentarza św. Jana jako Parku Wojska Polskiego. Był to dar Wojska Polskiego Garnizonu Elbląg . Dziś świadczy o tym mocno zdewastowany obelisk z tablicą pamiątkową. Praktycznie tablica jest mało czytelna, a nie widać, aby ktokolwiek był zainteresowany jej renowacją. Teraz nastały czasy, że o tamtych latach niechętnie się mówi, nawet bardziej nagłaśnia się sprawę likwidacji przedwojennych cmentarzy na terenie naszego miasta. W sumie do 1945 roku w Elblągu było 25 cmentarzy, głównie parafialnych, różnych wyznań. Wiele z nich już wtedy było nieczynnych, a część zdewastowanych. Jeden, żydowski (Browarna - Brzeska), został zniszczony w 1934 roku w ramach prześladowań Żydów prowadzonych przez władze III Rzeszy.
Dlaczego nie pokazujecie tego pastwiska obok co prawda boli. Środek MIASTA a takie kwiatki. Niech U M ratusz pozwoli krowy wypasac jak już kombajny po mieście jeżdżą.