Dziś (9.04.) podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazali nowe informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień. - Podjęliśmy decyzję o resecie systemu szczepień. Ten reset polega m.in. na tym, że szczepimy rocznikami, a dotychczasowe grupy, które oczywiście zostaną obsłużone, mówię o grupach zerowej i pierwszej, nie będą już na tę chwilę poszerzane. Myślimy o kierunku otwierania szczepień dla nowych roczników - wyjaśniał Adam Niedzielski.
Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie pana Ministra Zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów. Jest to jeden z kroków w kierunku przyspieszenia procesu szczepień, upraszczenia procedur
- stwierdził Michał Dworczyk.
Do tej pory kwalifikować do szczepienia mógł tylko i wyłącznie lekarz. - Teraz 10 razy więcej zawodów będzie dopuszczonych do kwalifikacji i dołączymy tym samym do bardzo dużej ilości krajów, które w taki sposób prowadzą szczepienia. Ma to pozytywny wpływ na ich tempo i łatwość procedur - informował Michał Dworczyk.
Cały czas sytuacja pandemiczna w kraju jest bardzo trudna, dlatego potrzebne są szczególne rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest poszerzenie zakresu uprawnień przy kwalifikacji do wykonywania szczepień. (...) W pierwszej grupie, która będzie mogła kwalifikować do szczepienia są lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. (...) Oni będą mogli kwalifikować bez szkoleń. (...) Druga grupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci. Tu szkolenia są już realizowane. (...) Trzecia grupa, która będzie prowadziła kwalifikację, ale pod nadzorem osób z pierwszej grupy, to studenci V i VI roku kierunku lekarskiego oraz III roku studiów pielęgniarskich I stopnia. Jest warunek - te osoby muszą mieć dokument z uczelni potwierdzający zdanie przedmiotu związanego ze szczepieniami
- informował Adam Niedzielski.
Kwalifikacja będzie się odbywać przez wypełnienie karty kwalifikacyjnej. - Jest to prosty kwestionariusz, który wypełnia pacjent. Jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza. W przypadku jeśli nie ma wątpliwości taki kwestonariusz jest wystarczający - stwierdził Michał Dworczyk.
Jak zapewniał Minister Dworczyk, w naszym kraju odsetek utylizowanych szczepionek jest mały. - Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie. Mniej więcej jedna na 1000 szczepionek jest utylizowana i warto to podkreślać - dodał Michał Dworczyk.
- To, że jakieś szczepionki od czasu do czasu mogą się zmarnować, bo na przykład jest uszkodzenie mechaniczne, czy fragment korka w czasie nakłucia dostanie się do fiolki, czy, co zdarza się bardzo rzadko, nie zjawi się pacjent i nie ma go kim zastąpić, to takie sytuacje, ze statystyki to wynika, muszą się zdarzyć. Na tle innych krajów mamy tutaj świetne wyniki i warto to podkreślać - mówił Michał Dworczyk.
Od poniedziałku, od północy, osoby urodzone w 1962 r. będą mogły rejestrowac się na szczepienia.
- Musimy być elastyczni. Jeśli mamy na dzisiaj zaplanowany start na 12 kwietnia, to na 100 proc. ta rejestracja wystartuje. Ale jeżeli np. po 5 dniach okaże się, że jest tak duża frekwencja, że zaczyna brakować terminów (...) wtedy możemy na 1 lub 2 dni wstrzymać ten proces i koontynuować go po tej krótkiej przerwie - mówił Michał Dworczyk.
W Polsce obecnie działa 6,5 tys. punktów szczepień przeciw COVID-19.
Facet podpisz się jak kogoś krytykujesz, sam jesteś terrorystą
To PiSowski XXI wieczny nowoczesny dr.Mengle, powinien zostać aresztowany , posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=Ah7zcjArkSM
Mają krew na rękach.