Poniedziałek, 4.11.2024, Imieniny: Olgierd, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia konstrukcja przy Tysiąclecia? (odc.8)

03.07.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia konstrukcja przy Tysiąclecia? (odc.8)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Kolejną formą przestrzenną znajdująca się w ciągu alei Tysiąclecia jest konstrukcja Gerharda Jürgena Bluma-Kwiatkowskiego. Forma złożona z czarnych sześcianów, zdaniem artysty ma reprezentować wielowymiarową rzeczywistość-jak czytamy z w przewodniku po Formach Przestrzennych z 2015 r.

Ciężko jest powiedzieć, co to znaczy, na naszej ulicy jest wiele takich form i nigdy do końca nie wiadomo, o co w nich chodzi

-mówiła pani Grażyna.

Formy przestrzenne to pozamechowskie pozostałości, jest to symbol jakiegoś pokolenia i kawałek historii naszego miasta. Bez względu co przedstawiają, powinny być dla nas choć trochę ważne i symboliczne. Nie wiem, czy w Polsce są miasta, w których jest tak wiele form przestrzennych. Taka forma powinna urzeczywistniać coś o Elblągu.

-mówił pan Waldemar.

Kompozycja Kwiatkowskiego złożona jest z wielu modułów. Stworzona z połączenia wierzchołków trójkątów równobocznych. Nie wielu elblążan wie, że w 2003 roku część modułów pracy artysty została skradziona. Z tego powodu kompozycja ta nie jest zachowana w całości.

Formy przestrzenne miały duży wpływ na rozwój miasta, po upadku Zamechu. Przestali nas kojarzyć jako zwykłych robotników a zaczęto patrzeć na nas jak na mieszkańców miasta w którym rozwija się artyzm. Kiedyś nikt nie myślał, że te formy staną się wizytówką naszego miasta. Powinny być to dla nas symboliczne formy. Niestety dziś nasze elbląskie dzieła niszczeją, aż żal patrzeć. Powinniśmy je bardziej wyeksponować lub tez całkowicie zmienić ich kolor, aby rzucały się w oczy. Być może wtedy zasięgnęlibyśmy więcej informacji o lokalnych dziełach

-mówiła pani Urszula Mazur.

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski urodził się w 1930 roku w Faulen (dzisiejsze Ulnowo). Po wojnie zamieszkał w Elblągu i współtworzył lokalne środowisko artystyczne. Dzięki niemu między innymi zrujnowany kościół NMP zmienił się w Galerię EL oraz zorganizowano biennale form przestrzennych, których rezultaty możemy do dzisiaj oglądać na ulicach miasta. Artysta ten tworzył dzieła, których celem jest konstruowanie wyższego stopnia świadomości, która poniekąd doprowadziłaby widza do tworzenia własnych kompozycji.

Nasze formy przestrzenne są ładne. Na pewno pewien sposób nas wyróżniają, choć ta czarna rzeźba nie zachwyca, gdyż jest zniszczona. Przypomina mi jakieś konstelacje, kryształki. Jest po prostu ciekawa

- mówiła pani Zdzisława.

Założyciel Galerii EL zmarł w 2015 roku, mimo to an zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców ze względu an działania an rzecz Elbląga, jak również na twórczość, która pozostała w naszym mieście.

A co na temat "konstelacji energii czasowych" sadzą nasi czytelnicy?

 

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ babcia
    Środa, 03.07

    A może jest zdjęcie sprzed zniszczenia tej formy przestrzennej ? Pytanie:: czy kolorystyka jest orginalna,taka jaką stworzył autor ? dotyczy to wszystkich form.

  2. 2
    --11
    ~ Dno
    Środa, 03.07

    Przestańcie z tym złomem nikt na to nie patrzy a turyści tym bardziej. W Elblągu brakuje ładnych fontann działających figurek z laweczkami i figurek rozmieszczonych po całym mieście. Z tym turyści robią sobie zdjecia. Dociera czy mozgi za ciasne.

  3. 3
    +3
    ~ betti
    Środa, 03.07

    Cokolwiek to jest , mnie się podoba...

  4. 4
    +4
    ~ elblążanin
    Czwartek, 04.07

    Sztuka ta nie każdemu może się podobać, ale faktem jest że wyróżnia ona nasze miasto na tle innych. Powinniśmy jako władze miasta, mieszkańcy, miejscowi sponsorzy zadbać o odrestaurowanie rzeźb zgodnie z ich pierwotną formą, dodając do tego nieco świeżości. Mam tu na myśli zabezpieczenie ich powłok, utwardzenie wokół nich terenu np. za pomocą płyt betonowych, wykorzystanie istniejącego oświetlenia ulicznego w celu wykonania iluminacji świetlnej, być może kolorowej, która zmieni nieco ich wygląd i strukturę w godzinach wieczornych i nocnych, no i przede wszystkim zaopatrzyć je w tablice opisowe, które przedstawią ich twórców. Te wszystkie działania będą trochę kosztować, ale można to robić sukcesywnie, ze środków pozyskanych z różnych źródeł. Warto to zrobić dla naszego miasta!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


3.2055468559265