Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Głównie pozarządowo (fotoreportaż)

09.11.2006, 01:13:52 Rozmiar tekstu: A A A
Głównie pozarządowo (fotoreportaż)

Ring wyborczy, w którym wzięli udział wszyscy kandydaci na urząd Prezydenta Miasta Elbląga przebiegał bardzo spokojnie do momentu, kiedy mikrofon przejęli przybyli na debatę wyborcy.

Wielu internautów w swoich komentarzach niecierpliwiło się, kiedy obecny Prezydent spotka się z elblążanami i odpowie na trudne pytania. Tym razem nie było pytań pozostawionych bez odpowiedzi, a w ringu stanęli: Elżbieta Gelert (PO), Henryk Słonina (Lewica i Demokraci), Sławomir W. Malinowski (Wspólny Elbląg), Jerzy Wilk (PiS) i Wiesław Wiśniewski (Rozwój i Praca).

Pierwsza godzina spotkania to zadania i pytania zadawane przez redaktora Pawła Kasperczyka i organizatorów debaty. Przypomnijmy, że rozmowę przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos – masz wybór”, a organizatorami była redakcja miesięcznika Razem z Tobą, ESWiP oraz Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych – dlatego też wiodącym tematem były organizacje pozarządowe.

W ankiecie, którą na wstępie wypełniali kandydaci znalazły się cztery pytania.

1. Ile jest w naszym mieście organizacji pozarządowych?
2. Wymienić znane organizacje (max. 5)
3. Jaką część budżetu miasta przeznacza się na organizacje pozarządowe?
4. Wymienić najciekawszą inicjatywę organizacji pozarządowych.

Po kilku minutach wszyscy oddali podpisane karty i ekspertki sprawdziły poprawność udzielonych odpowiedzi. Nie było ocen niedostatecznych, a wprost przeciwnie kandydaci wykazali się znajomością tych zagadnień i wszyscy przeszli do kolejnego etapu.

Pierwsze pytanie, przygotowane przez Elżbietę Szczesiul-Cieślak dotyczyło społeczeństwa obywatelskiego, a wszystkie wypowiedzi okazały się trafne i bliskie były definicji słownikowej, która mówi, że społeczeństwo obywatelskie charakteryzujące się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej. Społeczeństwo obywatelskie potrafi działać niezależnie od instytucji państwowych. Niezależność nie musi oznaczać rywalizacji społeczeństwa z władzą, która występuje zazwyczaj w państwach, w których ustrój polityczny jest sprzeczny z wolą większości obywateli. Podstawową cechą społeczeństwa obywatelskiego jest świadomość jego członków o potrzebach wspólnoty oraz dążenie do ich zaspokajania, czyli zainteresowanie sprawami społeczeństwa oraz poczucie odpowiedzialności za jego dobro. Przykładowymi przejawami społeczeństwa obywatelskiego są: aktywność społeczna, organizacje pozarządowe, samorządność, wolontariat, współpraca dla dobra wspólnoty...

Dalsza część pierwszej godziny spotkania również dotyczyła problematyki pozarządowców, ale jak na koniec niemal jednogłośnie przyznali bohaterowie debaty w tej kwestii ich różnice są niewielkie. Każdy z kandydatów mówił o potrzebie zwiększenia budżetu na ten cel, polepszenia stosunków i współpracy, dużej roli tych instytucji w życiu lokalnej społeczności i innych korzyści wynikających z działalności organizacji pozarządowych.

Gdy elblążanie otrzymali możliwość zadawania pytań na sali zrobiło się wyraźnie cieplej, choć do temperatury wrzenia było daleko. Mimo tego debata nabrała kolorów, pojawiły się emocje, naprawdę trudne (niewygodne) pytania... Prowadzący często musiał ograniczać czas na zadawanie „pytań”, a raczej wygłaszanie swoich opinii i przypominać, co miało być myślą przewodnią ringu wyborczego.

Jak często i gdzie spotykaliście się przed okresem kampanii wyborczej z elblążanami?

Henryk Słonina: Jedną sobotę w miesiącu przeznaczałem na spotkania z mieszkańcami. Każdy mógł przyjść z dowolnym tematem i zawsze była szansa, aby porozmawiać. Później starałem się, aby sobotnie spotkania podzielone były tematycznie, ale i tak później podchodziły do mnie różne osoby ze swoimi sprawami i rozmawialiśmy indywidualnie.

Jerzy Wilk: Byłem radnym poprzedniej kadencji i na moje spotkania cykliczne w Urzędzie Miejskim i w siedzibie PiS przychodziło bardzo wiele osób, a ostatnie miałem wczoraj rano z pracownikami elbląskiej firmy. W poprzednim tygodniu widziałem się z pracownikami szpitala. Przyjmuje bardzo wiele osób i staram się z nimi rozmawiać.

Elżbieta Gelert: Ja również byłam radną i spotykałam się głównie na dyżurach radnych w Urzędzie Miejskim (red. średnio raz w miesiącu, albo jeszcze rzadziej) oraz w siedzibie Platformy. Sporo osób przychodziło również bezpośrednio do szpitala i tam mogliśmy porozmawiać.

Sławomir Malinowski: Ja nie mam do dyspozycji Urzędu Miasta, więc u mnie sytuacja jest troszkę gorsza, ale na przykład wczoraj miałem spotkanie w punkcie wydawania żywności, gdzie przyszło wiele ubogich osób. Tydzień temu w Szpitalu Miejskim i kilka godzin temu z grupką sąsiadów, którzy zobaczyli, jak wychodzę elegancko ubrany z domu i zapytali o wybory.

Wiesław Wiśniewski: Niestety ja nie mam takiego doświadczenia, bo nie byłem ani Prezydentem, ani radnym, ale wciąż jestem członkiem sześciu organizacji pozarządowych.

Przyszliśmy tu, żeby wyrobić sobie jakiś pogląd, żeby w nadchodzących wyborach było nam łatwiej, ale ja mam ten problem, że nie różnicie się zbytnio od siebie. W związku z tym powiedzcie, co odróżnia Was od kontrkandydatów i dlaczego to właśnie na Was powinniśmy zagłosować?

E.G.: Myślę, że tak mało się tu różnimy ponieważ ta debata dotyczy organizacji pozarządowych, a w tej kwestii myślimy bardzo podobnie. Jednak to, co mnie wyróżnia to chciałabym zmienić sposób zarządzania, większa swoboda, luz - ale połączony ze sztywnością. Uważam, że każdy z nas chce dobra Elbląga i różnimy się tylko sposobami, jakimi planujemy to osiągnąć.

S.M.: Największe kontrowersje przed wyborami budzą właśnie programy, a w naszym komitecie wyborczym są ludzie „od prawej do lewej”, co daje nam przewagę nad innymi. Działania PO, PiS, SLD... i naszego komitetu wyborczego, który nie jest związany z żadnym z ugrupowań – od razu w oczy rzuca się różnica.

Jeśli któreś z Was byłoby już Prezydentem to, jaką rolę widzielibyście dla swoich „ścigantów” (red. kontrkandydatów)?

E.G.: Całą prawdę...? Całej nie powiem, ale jedno na pewno - nie widziałabym współpracy z obecnym Prezydentem i to mówię wprost. Natomiast nie widzę przeciwności, aby działać z pozostałymi panami.

S.M.: Z mojej strony nie ma przeciwwskazań, aby współpracować z którąkolwiek osobą. Oczywiście do Prezydenta jest zawsze najwięcej przeciwwskazań, pytań i zarzutów, ale proszę mi wierzyć – bardzo cenię to, co zrobił Prezydent Słonina i uważam, że na gospodarce komunalnej zna się świetnie. Pani Elżbieta za mojej prezydentury byłaby viceprezydentem od służby zdrowia, Jerzy Wilk od przedsiębiorstw, a pan Wiśniewski zostałby viceprezydentem od organizacji pozarządowych. Uzupełnialibyśmy się świetnie.

J.W.: Nie ukrywam, że jeśli wygram wybory to chciałbym otoczyć się osobami, którym mogę zaufać, bo tylko wtedy będę mógł polepszyć sytuację w mieście.

H.S.: Dziękuję panu Sławkowi za propozycję, ale jeśli nie zostanę wybrany na kolejną kadencję, to jestem pewien, że będę miał dla siebie zajęcie, ale jeśli chodzi o współpracowników to wszystko okaże się po wyborach. Wtedy będzie wiadomo kto i jakie zdobył poparcie i z tymi osobami trzeba będzie nawiązać dobrą współpracę. Dodatkowo mimo iż pani Gelert nie widziałaby mnie w Urzędzie Miejskim, ja chciałbym wykorzystać (red. umiejętności, cechy, pomysły) wszystkich kandydatów do pracy na rzecz miasta.

W.W.: Jakiś czas temu zapytano mnie, co myślę o obecnym Prezydencie – powtórzę to jeszcze raz. Bardzo szanuję pana Słoninę, ale chcę powiedzieć, że teraz przyszły inne czasy, inne potrzeby, inne wyzwania... i uważam, że przyszły czasy na innego Prezydenta. Wydaje mi się, że będę lepiej pełnił tę funkcję, bo jest wiele spraw, które potrzebują zdecydowanego działania.

Elblążan zapraszamy do wysłuchania radiowej debaty wyborczej, która rozpocznie się o godzinie 9.00 na antenie Radia EL i potrwa maksymalnie do 11.00. Słuchacze będą mieć możliwość telefonicznego zadawania pytań pod specjalnym numerem telefonu. Również na portalu www.wm.pl przeczytać można wypowiedzi kandydatów, których na własną rozmowę zaprosił Dziennik Elbląski. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego działu WYWIADY, gdzie znajdziecie rozmowy z trójką kandydatów.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ring wyborczy ( zdjęć 20 )
Dodano: 2006-11-09 | fot. Dawid Połczyński
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Żegota R.
    Czwartek, 09.11

    A może niech Pani Gelert wróci do korzeni? Czyli do pracy pielęgiarskiej, w tym fachu szło jej nawet nieźle. Powiało cienizną na tej debacie i gdyby nie udział Prezydenta H. Słoniny, dyskusja miała charakter wolnych dywagacji na poziomie sołecko-gminnym. A tak a propos" To Radio EL jeszcze działa ?

  2. 2
    0
    ~ pozarządówka
    Czwartek, 09.11

    debata została nagrana. Wprawdzie nie było atrakcyjnych potyczek, wszyscy kandydaci wykazywali daleko idącą poprawność polityczną - to zostały złożone konkretne obietnice dotyczące wspierania organizacji i będzie to można egzekwować.

  3. 3
    0
    ~ słuchająca między wierszami
    Czwartek, 09.11

    Było do bólu poprawnie politycznie, chociaż z poprawnością merytoryczną już tak dobrze nie było. I niechcący, mimo woli, wyszło szydło z worka. Może nie całkiem wyszło, jednak trochę się wymsknęło tu i ówdzie :) Po tej debacie widzę, że jeśli chodzi o budowanie społeczeństwa obywatelskiego, to dłuuga przed nami droga... Niektórzy kandydaci poza powierzchowną wiedzą i ustami pełnymi frazesów, mają, jak się okazało, żenujące poglądy. O społeczeństwie obywatelskim i roli organizacji pozarządowych uczyli się chyba w czasach swojej młodości, a do nowych podręczników nie sięgnęli. (Nie należy tego rozumieć jako przytyk do najstarszego kandydata, bo wszyscy pobierali nauki za PRL, a umyślnie nie wymieniam, kto i co.) Jerzy Wilk trafnie i szczerze tę część debaty podsumował. Powiedział mianowicie, że wszyscy mówią to samo, bo zdają sobie sprawę, że głoszenie innych poglądów byłoby samobójstwem. Jednak wyczulone na obywatelskość ucho, nie może być usatysfakcjonowane samą tylko poprawnością polityczną. Dobrze, że chociaż spotkanie było rejestrowane, więc będzie się na co powoływać i może poprawność polityczna zmieni się (pod duużą presją społeczną) w rzeczywistość?

  4. 4
    0
    ~ IRENO
    Czwartek, 09.11

    Może ktoś z Elblążan oceni startującego w wyborach pana Święcickiego, byłego komendanta miejskiego policji w Elblągu, a póżniej w Olsztynie. Jestem ciekaw jak zakończyła się sprawa "kolizji" na trasie E7. Nie zawiodłem i nie zawiodę, nie biorę udziału w głosowaniu. Wszyscy kandydaci mówią o swoich sukcesach, a jest to praca wielu ludzi o których się zapomina!

  5. 5
    0
    ~ anonim
    Piątek, 10.11

    Żałosna ta pielucha

  6. 6
    0
    ~ do Żegota R.
    Piątek, 10.11

    A widzisz działa, działa i szkoda, że ludzie z naszgo miasta mają tak słabą wiedzę o Elblągu i sprawach z nim związanych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5365591049194