Sobota, 4.01.2025, Imieniny: Angelika, Eugeniusz, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

IoT w Telemetrii i Logistyce, czyli Innowacja, Która Napędza Świat!

02.01.2025, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
IoT w Telemetrii i Logistyce, czyli Innowacja, Która Napędza Świat!
fot. adobestock

Zgodnie z przewidywaniami specjalnego raportu, "State of IoT Summer 2024", całkowita liczba urządzeń, podłączonych do technologii IoT, wzrośnie do końca bieżącego roku o 13%, osiągając pułap niemal 19 miliardów! Te dane pokazują, jak zaawansowanym i popularnym narzędziem jest tytułowy internet rzeczy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co tak naprawdę kryje się pod terminem Internet of Things, podkreślając benefity dla sektora telemetrii oraz logistyki. Zapraszamy do lektury!

 

 

Czym tak naprawdę jest IoT?


Na wstępie warto rozpocząć od samego wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest internet rzeczy. Mamy bowiem do czynienia z zaawansowanym procesem integracji samych obiektów fizycznych z nieograniczonymi możliwościami Internetu, tworząc interaktywny system.

 

Co szczególnie ważne, wspomniane rzeczy nie ograniczają się do wąskiego zakresu przedmiotów, ale mogą obejmować urządzenia i instrumenty, wykorzystywane w codziennym życiu, a także w warunkach biznesowych, przemysłowych oraz produkcyjnych. W konsekwencji, Internet of Things bazuje na interakcji zaangażowanych elementów w zakresie danej sieci, generując ogromne benefity dla swych użytkowników, ale także klientów.

 


Internet of Things a optymalizacja czynników logistycznych


Świetnym przykładem jest sektor telemetrii oraz logistyki! Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań całkowicie modernizuje sposób funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych, w tym zaawansowanych operatorów magazynowych oraz podmiotów realizujących transport towarów. Internet rzeczy pozwala bowiem na generowanie, a co najważniejsze szybkie i rzetelne analizowanie dostępnych danych, co automatycznie przekłada się na większe bezpieczeństwo, szybszy czas reakcji oraz ogromne oszczędności. W konsekwencji, IoT staje się inwestycją, która przynosi błyskawiczny zwrot kapitału.

 

Nowoczesne rozwiązania IoT zapewniają wydajną współpracę z szeregiem urządzeń i instrumentów logistycznych. System z łatwością konsoliduje się z dostępnymi stanowiskami pakowania, ale również wszelkiego rodzaju wózkami magazynowymi, strategiami składowania, modułami monitorowania i zabezpieczania transportu. Wykorzystanie konkretnego modelu komunikacji, na przykład GPS lub Wi-Fi, pozwala na zdalne administrowanie poszczególnymi elementami i kompleksowe nadzorowanie wdrażanych procedur. Zatem, co to oznacza w praktyce?
Źródło: https://www.internetum.com/iot-solution/logistics/

 


Internet rzeczy w akcji, czyli realne benefity logistyczne


Czas zatem przedstawić mierzalne i odczuwalne zalety wykorzystania systemu Internet of Things, w kontekście całego łańcucha dostaw. Jednym z takich obszarów jest właśnie logistyka magazynowa, która wymaga niezwykle wrażliwej, a jednocześnie skutecznej i efektywnej strategii działania. Tylko w ten sposób można zagwarantować transparentność, bezpieczeństwo i produktywność pracy, przy jednoczesnej redukcji generowanych kosztów. Jak to osiągnąć?

 

Internet of Things efektywnie analizuje każdy detal profesjonalnego i nowoczesnego magazynu. Co więcej, możliwości te nie ograniczają się jedynie do sprawnej identyfikacji i lokalizacji poszczególnych artykułów, usprawniając proces wysyłki.


Ogromnym zasobem jest bowiem niezawodna kontrola panujących warunków, uwzględniając między innymi wskaźniki temperatury, ale także wilgotności oraz wiele innych norm. W rezultacie, nawet najmniejsze dysproporcje lub odchylenia zostają zakomunikowane odpowiednim specjalistom, pozwalając na szybką reakcję i wdrożenie właściwych działań.

 

W tym celu wykorzystuje się czułe systemy i sensory, które nieustannie badają bieżący stan techniczny funkcjonujących urządzeń. Podsumowując, internet rzeczy jest świetnym narzędziem do gromadzenia informacji, które przyczyniają się do budowania coraz lepszych warunków i strategii. System ten redukuje ryzyko groźnych wypadków, chroniąc towary przed kontaktem z osobami do tego nieupoważnionymi.

 

Jednak, Internet of Things to jednocześnie odpowiedź  na obowiązujące przepisy i restrykcje prawne. Świetnym przykładem jest tak zwana Dobra Praktyka Dystrybucyjna, czyli zbiór instrukcji i wymagań, dedykowanych podmiotom, zajmującym się hurtową działalnością w kontekście produktów leczniczych. Należy podkreślić, że wspomniany dokument dba o najwyższą jakość łańcucha dostaw tak wrażliwych produktów, zwracając uwagę, także na obszar odpowiedniego magazynowania - przepisy mówią między innymi o monitoringu warunków termicznych oraz cyrkulacji powietrza.

 


IoT dla mobilności


Internet rzeczy pełni jednocześnie kluczową rolę podczas wydajnego i specjalistycznego zarządzania flotą pojazdów. Zainstalowane urządzenia pozwalają bowiem na generowanie danych z poszczególnych pojazdów, zapewniając solidną podstawę do kalkulacji i weryfikacji.

 

Zebrane w ten sposób komunikaty zwiększają bezpieczeństwo ładunków, nieustannie śledząc lokalizację GPS. Dodatkowo, sensory niwelują ryzyko opóźnień i uciążliwych przestojów, systematycznie analizując czynniki świadczące o stanie technicznym podzespołów.

 

IoT jest również doskonałym sposobem na ciągłe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji wszystkich pracowników. System umożliwia szybką analizę stylu jazdy kierowców, sugerując odpowiednie zmiany i usprawnienia, optymalizując odpowiednie działy przedsiębiorstwa.

 

Opisywany system przyczynia się jednocześnie do zachowania płynności działań. Stosowane coraz częściej modułu RFID, połączone z bazą danych w chmurze, ograniczają ręczne manipulacje pracowników do minimum, generując oszczędność czasu i ograniczając ryzyko ludzkiego błędu lub bardzo kosztownego przeoczenia.

 

Użytkownicy dostrzegają zatem realne zalety automatyzacji na każdym etapie łańcucha dostaw, co przekłada się na satysfakcję i zadowolenie finalnych odbiorców. Zatem, jakie są prawdziwe korzyści dla przedsiębiorstw, a co najważniejsze - ich partnerów i konsumentów?

 


Dlaczego warto wdrażać system Internet of Things?


Powodów jest naprawdę wiele, dla obu stron współpracy biznesowej. Przedsiębiorstwa, które zarządzają flotą, dostrzegą przede wszystkim znaczną redukcję kosztów operacyjnych. Rozwiązanie to pozwala na wydajniejsze i bardziej zoptymalizowane wykorzystywanie pojazdów, ograniczając zużycie paliwa oraz wszelkie koszty utrzymania, których przecież nie brakuje. To jednak nie koniec benefitów!

 

Firmy poprawiają także wskaźnik bezpieczeństwa. Sama świadomość monitorowania i kontrolowania wszelkich procesów podczas przewozu pozwoli zmniejszyć ilość problematycznych incydentów, a jednocześnie ograniczyć ryzyko nieuczciwych praktyk.

 

Właściciele przedsiębiorstwa doświadczą wówczas znacznego wzrostu produktywności. Automatyzacja umożliwia bowiem uwolnienie zamrożonych dotychczas zasobów, a sami pracownicy mogą skupić się na kluczowym aspekcie biznesu - generowaniu kolejnych zleceń, poszerzaniu listy kontrahentów oraz ciągłym zwiększaniu rentowności.

 

W tym samym czasie, korzyści dostrzegą również sami klienci! Odbiorcy usług otrzymują dostęp do czytelnej, transparentnej i dokładnej lokalizacji przesyłek, na każdym etapie dostawy. Narzędzia IoT gwarantują lepszą komunikację oraz szybszą realizację zamówień, co wynika z automatyzacji procedur oraz optymalizacji wybranych tras. Integracja internetu rzeczy jest inwestycją, która generuje wielopoziomy zwrot dla wszystkich operatorów logistycznych!

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.081479072570801