Dzieci niewiele potrzebują, aby dobrze się bawić i znaleźć sobie ciekawe zajęcie, jednak jest kilka takich rzeczy, które warto im zapewnić. Masz ogród? Wydziel w nim miejsce, w którym postawisz piaskownicę. Jak ją przygotować?
Na początek – planowanie
Zanim przystąpisz do pracy, zastanów się, w którym miejscu ma się ona znajdować i co potrzebujesz, aby przygotować pod nią podłoże. Przemyśl też, czy chcesz skorzystać z gotowej piaskownicy oferowanej w sklepie, czy może wykonasz ją samodzielnie. W tym drugim przypadku dopasujesz ją rozmiarem do wybranej przestrzeni i aranżacji ogrodu, a jeśli masz trochę większe dziecko, będziesz mógł je zaangażować do pomocy, co sprawi mu wiele radości.
Na stronach, takich jak, chociażby https://projektoskop.pl/, możesz znaleźć wiele informacji odnośnie drewna, które dobrze się sprawdzi przy takich pracach, jak również tego, w jaki sposób zabezpieczyć je przed działaniem różnych warunków atmosferycznych. Im lepszych materiałów użyjesz, tym mocniejsza będzie piaskownica, a Twoje dziecko dłużej będzie mogło z niej korzystać.
Tworzymy piaskownicę – krok po kroku
Na początek wybierz i przygotuj miejsce, w którym ma stać piaskownica. Dobrze, aby była w widocznym miejscu, tak abyś mógł obserwować dziecko również z domu. Zwróć również uwagę, żeby nie stała pod drzewami, bo wówczas będą do niej spadały liście i owoce, które zanieczyszczą piasek. Jednocześnie zadbaj, aby obok znajdowało się miejsce na parasol, który w razie potrzeby zapewni cień.
Miejsce jest już gotowe? Usuń darń i wykop zagłębienie na około 10 cm, aby uzyskać płaską i niczym niezanieczyszczoną przestrzeń. Na spód wyłóż przepuszczalną matę, albo czarną folię, którą ponakłuwasz, dzięki czemu woda swobodnie będzie przepływała i unikniesz zawilgocenia piasku.
Kolejnym etapem będzie połączenie ze sobą zaimpregnowanych desek, które utworzą oczekiwany kształt i objętość piaskownicy. Warto je połączyć narożnymi listwami i nierdzewnymi wkrętami do drewna, które są trwalsze niż gwoździe. Pomyśl również o wykonaniu obudowy piaskownicy, która jednocześnie będzie służyła dziecku jako siedzisko.
Piaskownica otwarta czy zamykana?
Już na etapie przygotowywania projektu, zastanów się, czy piaskownica ma być otwarta, czy zamykana. W pierwszym przypadku dziecko będzie miało do niej nieograniczony dostęp, ale jednocześnie łatwiej będzie o jej zabrudzenie. Drugie rozwiązanie będzie wymagało trochę więcej pracy, ale za to ochronisz piasek przed deszczem, zanieczyszczeniami czy odchodami zwierząt.
Teraz wystarczy wsypać odpowiedni piasek – posiadający atest Państwowego Zakładu Higieny. Będziesz miał pewność, że jest on pozbawiony substancji szkodliwych, jak i okruchów szkła, czy ostrych kamyków. Dlatego nie powinieneś korzystać z piasku oferowanego przez składy budowlane, bo on może takie niebezpieczne elementy zawierać. Gotowe! Dziecko może wziąć ulubione zabawki, zaprosić przyjaciół i rozwijać swoje zdolności manualne poprzez budowanie zamków.
......artykuł sponsorowany.....