Technika frezowania z użyciem specjalistycznych maszyn CNC polega na precyzyjnej obróbce dowolnie wybranego materiału np. stali. W praktyce to jedna z metod mechanicznej obróbki surowca. Na czym polega frezowanie CNC w praktyce? Przejdź dalej, a dowiesz się, jak przebiega i gdzie stosuje się tego typu mechaniczną obróbkę materiałów.
Profesjonalne usługi frezowania maszynowego znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. W jakich? Przede wszystkim w szeroko pojętym przemyśle, produkcji, a także w dużych zakładach motoryzacyjnych. Maszyny umożliwiające frezowanie CNC muszą być obsługiwane przez wykwalifikowane osoby – to gwarancja precyzyjnej pracy sprzętu.
Czym jest frezowanie maszynowe CNC?
Do wykonywania precyzyjnej obróbki różnego rodzaju metali i innych surowców niezbędne jest prawidłowe zaprogramowanie maszyny CNC. To podstawa, jeśli gotowy produkt ma być zgodny z projektem co do milimetra. Sam proces frezowania CNC polega na skrawaniu docelowego materiału do określonej wcześniej formy.
W praktyce usługa frezowania maszynowego CNC ma na celu przygotowanie półfabrykatu tak, aby ten uzyskał określoną: formę, kształt, wielkość, wagę i strukturę. Takie działania są szczególnie przydatne w dużych zakładach przemysłowych, gdzie liczy się powtarzalność produkowanych wyrobów np. na produkcji śrub.
Gdzie stosuje się frezarki CNC?
Praktyczne zastosowanie frezarek CNC obsługiwanych przez wykwalifikowanych specjalistów to przede wszystkim: produkcja, motoryzacja, przemysł i elektronika. Na początek warto też dodać, że frezarki CNC mogą być przystosowane do trzech metod produkcji:
jednostkowej,
seryjnej,
masowej.
Usługi frezowania CNC poprzez programowanie alfanumeryczne maszyny sprawdzają się podczas produkcji:
elektrod,
podzespołów do innych maszyn,
podzespołów samochodowych,
matryc i tłoczników.
Warto też dodać, że z pomocą frezowania CNC można stworzyć nowoczesne szynoprzewody aluminiowe dopasowane do potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Praktyczne zastosowanie frezarek CNC jest naprawdę szerokie. Zdarza się, że precyzyjne frezowanie jest też wykorzystywane w lotnictwie i medycynie np. do produkcji specjalistycznego sprzętu medycznego.
Jak przebiega frezowanie CNC? Krok po kroku
Usługi frezowania CNC rozpoczynają się od stworzeniu projektu docelowego elementu. Następnie należy zaprogramować urządzenie skrawające tak, aby odwzorowało projekt na fizycznym materiale.
Profesjonaliści zajmują się pisaniem programów do frezarek CNC: ręcznie przy pomocy cykli, w G kodach oraz poprzez generatory CAM. Po przygotowaniu pliku wektorowego do wczytania następuje uruchomienie maszyny, zablokowanie surowca oraz rozpoczyna się frezowanie.
Ile kosztuje frezowanie CNC?
Tak naprawdę ciężko określić jednostkową cenę usług frezowania CNC w specjalistycznych zakładach przemysłowych. Średnie ceny obróbki materiału o niewielkiej grubości oscylują w granicy od 5 do 30 złotych za metr bieżący. Im grubszy element poddawany obróbce oraz im bardziej skomplikowany projekt wgrywany do frezarki CNC, tym droższa będzie docelowa usługa.