Kupiłeś nowy pojazd, ale nie wiesz, czy konieczna jest jego rejestracja. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów samochodów, jednośladów oraz innych pojazdów specjalnych. Nasz poradnik wyjaśni wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Jakie pojazdy wymagają rejestracji?
Każdy z nas wie, że obowiązkowej rejestracji podlegają samochody osobowe i ciężarowe. Jednak nie są to jedyne pojazdy, jakich ten obowiązek dotyczy. Jeżeli poruszasz się motocyklem, to także konieczna jest wizyta w urzędzie komunikacji po zakupie jednośladu. Także skutery spalinowe, elektryczne, a także ciągniki rolnicze, pojazdy służb miejskich, karetki i radiowozy muszą zostać zarejestrowane.
To samo dotyczy quadów, którymi porusza się wielu kierowców. Nie ma znaczenia czy maszyna taka będzie używana tylko w terenie, czy też na drogach publicznych. Także pojazdy typu SAM, czyli zbudowane we własnym zakresie przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, trzeba rejestrować. Zgłoszenie tych wszystkich pojazdów ma na celu ustalenie, czy spełniają one obowiązujące normy bezpieczeństwa, są ubezpieczone oraz są sprawne technicznie.
Obowiązkowi rejestracji podlegają także pojazdy wolnobieżne. Według definicji poruszają się one z prędkością nie większą niż 25 km/h. Są to głównie maszyny rolnicze, takie jak kombajny. Do kategorii tej zalicza się także maszyny budowlane: koparki, spychacze oraz dźwigi. Tego rodzaju pojazdy korzystają z dróg publicznych, choć nie poruszają się tak szybko, jak auta osobowe. Pomimo tego muszą mieć ważne OC, przegląd techniczny oraz spełniać wymogi dopuszczające do ruchu.
W jakich przypadkach trzeba rejestrować pojazd
Przepisy jasno określają, kiedy konieczna jest rejestracja pojazdu. Są to trzy konkretne przypadki, ich znajomość pomoże Ci dopełnić formalności oraz uniknąć kar za ich zaniechanie. Oto, kiedy musisz zarejestrować pojazd:
Zakup autaJeżeli kupujesz auto z salonu lub na rynku wtórnym, masz 30 na zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Jeżeli nie zmieścisz się w wyznaczonym terminie, narażasz się na wysokie kary finansowe. Grzywna może wynieść nawet 1000 złotych. W przypadku nowych aut istnieje możliwość upoważnienia salonu do dokonania rejestracji w Twoim imieniu. Dzięki temu nie musisz martwić się terminem i tracić czasu w kolejce w urzędzie. Niektóre wydziały komunikacji oferują możliwość rejestracji pojazdu online. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie.
Zmiana danych właściciela lub pojazdu
Sytuacja ta dotyczy nie tyle sprzedaży auta, ile zmiany nazwiska właściciela, na przykład w przypadku zawarcia małżeństwa lub rozwodu. Także, gdy auto zostało podarowane, lub odziedziczone konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Dokumenty potrzebne do rejestracji w takim przypadku znajdziesz na WnioskiOnline.pl. Jeżeli przeprowadziłeś się do innego miasta, to także musisz przerejestrować auto. Dzięki temu otrzymasz nowe tablice rejestracyjne, odpowiednie do miejsca zamieszkania. Możliwa jest także rekalkulacja składki ubezpieczeniowej OC przez ubezpieczyciela. Gdyż miejsce zamieszkania ma wpływ na poziom ryzyka.
Sprowadzenie auta z zagranicy
Auto sprowadzone z zagranicy wymaga zarejestrowania w krajowym systemie. Dlatego wraz ze wszystkimi dokumentami powinieneś zgłosić się w ciągu 30 dni w swoim wydziale komunikacji. Do rejestracji takiego pojazdu konieczna jest umowa kupna-sprzedaży lub faktura, oczywiście przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego. Okazać musisz także dowód opłacenia akcyzy oraz ważne krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Nie ma znaczenia czy auto jest sprowadzone z krajów Unii Europejskiej, czy też spoza niej. Procedury w każdym wypadku są takie same.
Jak zarejestrować pojazd?
Zanim odwiedzisz wydział komunikacji, upewnij się, że masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. W zależności od rodzaju pojazdu mogą się różnić. Jednak większość z nich pozostaje niezmienna. Potrzebne Ci będą:
- dowód zakupu,
- ważna polisa ubezpieczeniowa OC,
- dowód osobisty właściciela dla potwierdzenia tożsamości,
- w przypadku pojazdu używanego – aktualny dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu, jeśli została ona wydana.
Specjalistyczne druki takie jak wniosek o rejestrację przyczepy znajdziesz pod adresem https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/wniosek-o-rejestracje-przyczepy-samochodowej/.
Gdy masz już wszystkie dokumenty, udaj się do wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Na miejscu wypełnij wniosek i wraz z przygotowanymi wcześniej dokumentami przekaż go urzędnikowi. Sprawdzi on je pod względem zgodności, oraz oryginalności i dokona rejestracji pojazdu. Otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, a po około 30 dniach, tak zwany twardy dowód. Tak kończy się procedura rejestracji pojazdu mechanicznego.
Prawidłowa rejestracja pojazdu zapewnia jego legalne użytkowanie. Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowy samochód, importować go, czy musisz zaktualizować informacje, każda sytuacja wymaga przestrzegania odpowiednich procedur. Szybkie spełnienie wymogów rejestracyjnych pozwala uniknąć kosztownych kar i zapewnia spokój podczas jazdy.
Artykuł sponsorowany