Rozpowszechnienie pomp ciepła na europejskim rynku sprawiło, że to właśnie takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane w roli głównego źródła ciepła. Również w Polsce w ostatnich kilku latach można zauważyć rosnący trend dla pomp ciepła. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród właścicieli nowych, ale także i istniejących już budynków. Dlaczego utrzymuje się taki stan rzeczy i w czym pompa ciepła będzie lepsza od tradycyjnego grzejnika? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule. Więc jeżeli jesteś przed wyborem źródła ciepła w swoim domu lub mieszkaniu, ten tekst powstał właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do uważnej lektury!
Krótko o tym, dlaczego pompy ciepła to opłacalna inwestycja
Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła i zestawisz ją ze swoim grzejnikiem, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, dlaczego takie rozwiązania są ostatnio popularne oraz rekomendowane większości właścicieli domów oraz mieszkań. Przede wszystkim profesjonalna pompa ciepła jest najlepszym sposobem na obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio dobrane i dopasowane do posiadanych przez Ciebie grzejników. Nie każdy bowiem optymalnie sprawdzi się przy montażu pompy ciepła. I będzie to problem, który dotyczy przede wszystkim istniejących już budynków. Te nowe budowane są z myślą o ewentualnym podłączeniu takiego rozwiązania, więc same grzejniki będą zoptymalizowane pod nowoczesną pompę ciepła. Istotne jest także wybranie zaufanego dostawcy. Na stronie WWW nts-energy.pl/pompy-ciepla-wroclaw/ firmy NTS-Energy znajdziesz szczegółowe informacje na temat możliwości zastosowania pomp ciepła w Twojej okolicy. Profesjonalni dostawcy są też w stanie pomóc Ci przy dofinansowaniu inwestycji, co stanowi kolejny argument przemawiający za ogrzewaniem własnego M w nowoczesny i bardziej ekologiczny sposób.
Jakie grzejniki będą najlepsze do pomp ciepła?
Kaloryfer będzie niezbędny do prawidłowego podłączenia nowoczesnej pompy ciepła. Ale grzejnik nigdy nie będzie równy drugiemu grzejnikowi, co widać nawet po porównaniu najpopularniejszych rozwiązań właśnie w tym segmencie. Najlepiej do zastosowania pompy ciepła nadaje się kaloryfer niskotemperaturowy, zasilany wodą o temperaturze 30 – 40ºC. To wartość identyczna, jak podczas ogrzewania podłogowego i tego typu komponenty są gwarancją ekonomicznej pracy. Ma to niemal priorytetowe znaczenia w przypadku kosztów eksploatacji w okresie grzewczym. Zdecydowanie gorzej w takim zestawieniu wypadają grzejniki żeberkowe aluminiowe, płytowe tradycyjne oraz żeliwne. Te ostatnie zdecydowanie nie są polecane do montażu pompy ciepła, natomiast dwie pierwsze opcje umożliwiają korzystania właśnie z takiego modelu ogrzewania domu i mieszkania.