Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Czepkowanie pielęgniarek w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

13.06.2022, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czepkowanie pielęgniarek w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

Już osiemnasty raz w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych odbyło się Dyplomatorium absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo I stopnia, czyli czepkowanie. To symboliczny moment ukończenia studiów i przyjęcia pielęgniarek i pielęgniarzy do grupy zawodowej. Panie otrzymały tradycyjne czepki, a panowie – przypinki.

 


Podczas tej ważnej uroczystości tegorocznym absolwentom towarzyszyli ich bliscy. Wśród zaproszonych gości honorowe miejsca zajęli partnerzy AMiSNS, dzięki którym studenci mogą realizować zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe w prawdziwych podmiotach opieki zdrowotnej i realnym środowisku pracy – na oddziałach szpitalnych (także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ), w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznych oraz hospicjum. Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele elbląskich szpitali, które są strategicznymi partnerami uczelni w kształceniu kadr medycznych:  przełożona Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Wioletta Sulich-Świdnicka oraz zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II Arletta Peplińska. Obecni byli także Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku Paweł Chodyniak, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Prabutach Piotr Janiewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Halina Nowik, oddziałowe, pielęgniarki i nauczyciele zawodu.


Uroczystość prowadziła Barbara Głowacka, koordynator kierunku pielęgniarstwo i pełnomocnik rektora ds. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Po powitaniu gości podkreśliła wagę tej chwili w życiu zawodowym absolwentów – Otrzymując czepek, wstępują Państwo do pielęgniarskiej grupy zawodowej. Przypomniała również sens i istotę tego zawodu – Pielęgniarstwo to zawód, nauka i sztuka. W dobie cyfryzacji empatia, fachowość i troska o drugiego człowieka w pielęgniarstwie jest niezastąpiona. W imieniu władz uczelni głos zabrała prof. AMiSNS dr Izabela Seredocha, która pogratulowała pielęgniarkom i pielęgniarzom oraz podkreśliła niezwykłą rolę tego zawodu – Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem kilku lat pracy studentów, ale i nauczycieli, to powód do dumy dla Państwa i naszej uczelni. Życzymy życiowej odwagi, trafnych wyborów, satysfakcji i fantastycznych ludzi, którzy inspirują i pomagają. Rektor poinformowała też, że Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych przystąpiła do Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.

 

 

Deklaracja odwołuje się do kluczowych wartości akademickich, zobowiązuje do wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności. Proces kształcenia na kierunku pielęgniarstwo musi być mocno osadzony w fundamentalnych wartościach

 

– powiedziała I. Seredocha.


 Głos zabrali także zaproszeni goście. Do pielęgniarek i pielęgniarzy popłynął strumień gratulacji, podziękowań i życzeń sukcesów na drodze zawodowej i przede wszystkim satysfakcji z pracy z drugim człowiekiem, często w trudnych dla niego chwilach. Piotr Janiewicz, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Prabutach, zwrócił się do absolwentów nie tylko jako dyrektor i wykładowca, ale od tej chwili także jako ich kolega z pracy, który staje razem z nimi przy łóżku pacjenta. Będziecie mieć w swoich rękach najważniejsze dobro, jakim jest życie drugiego człowieka. Pielęgniarstwo opiera się na dwóch zasadach – ciepło i profesjonalizm, nigdy w odwrotnej kolejności – podkreślił. Przełożona WSZ Wioletta Sulich-Świdnicka przypomniała, że życie zawodowe i prywatne w tym zawodzie nieustannie się krzyżują. Zaprosiła też absolwentów do pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, przypomniał, jak bardzo zmieniło się postrzeganie zawodu pielęgniarki i pielęgniarza, podkreślając jego samodzielność. Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Halina Nowik wywołała niemałe wzruszenie absolwentów i ich bliskich, porównując czepkowanie do ślubu – Dzisiejszą uroczystość można porównać do dnia zaślubin. Składanie przyrzeczenia, które obowiązuje całe życie, jest jak przysięga małżeńska. To najpiękniejszy zawód na świecie. Uświadomiła też absolwentom, że rozpoczynając pracę w zawodzie pielęgniarki czy pielęgniarza, automatycznie stają się członkami samorządu pielęgniarek i położnych. 


Po wystąpieniach gości prowadząca uroczystość wyjaśniła znaczenie i symbolikę czepka pielęgniarskiego oraz krótko przedstawiła jego historię. Noszenie czepka przez pielęgniarki ma długą historię. Pierwsze czepki zakładane były prawdopodobnie przez pielęgniarki już w 1876 r. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce były stosowane od 1911 roku, od początków kształcenia w tym zawodzie.

 


Następnie głos zabrała dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr n. med. Anna Tałaj, która wygłosiła wykład o etyce zawodowej. Zapytała absolwentów – Czy Wasze pielęgniarstwo będzie dziełem serca? Czy wykonując ten zawód, nie będziecie podążać po bezdrożach? Te pytania miały skłonić do refleksji nad istotą zawodu, którą dziekan wydziału szeroko omówiła w dalszej części wykładu – Ważne jest, abyście posiadali inteligencję emocjonalną. To zdolność rozumienia, wykorzystywania i zarządzania własnymi emocjami. Pielęgniarstwo to służba drugiemu człowiekowi. To opieka nad ciałem, ale też dotykanie umysłu i duszy. Praca z chorym człowiekiem wymaga dojrzałości i altruizmu, bo jest dziełem serca. 


Następnie pielęgniarki i pielęgniarze złożyli przyrzeczenie. Powtarzając słowa roty, absolwenci przyrzekali m.in. przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice. Najważniejszym punktem uroczystości było samo czepkowanie. Tradycyjnie już absolwenci z najwyższą średnią czepki otrzymali od przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Haliny Nowik. Następnie odśpiewany został Hymn Pielęgniarek. Po uroczystości uczestnicy udali się do Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej na pamiątkową sesję fotograficzną. 


Absolwenci pielęgniarstwa nie kryli radości z ukończenia studiów. Wielu z nich już rozpoczęło pracę, pozostali dopiero podejmują zawodowe decyzje. Wszyscy ciepło mówią o uczelni, szczególnie wspominając zajęcia praktyczne i ciesząc się z dyplomu i nowych przyjaciół poznanych w akademii. 


Pielęgniarkom i pielęgniarzom gratulujemy i życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy i samych sukcesów na drodze zawodowej.

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.097836971282959