Jednym z celów projektu było uzyskanie stanu, w którym w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła w Elblągu udostępnione zostaną następujące e-usługi:
-
E-rejestracja do poradni specjalistycznych – rejestracja pacjenta do poradni specjalistycznych umożliwia zastosowanie różnych form kontaktu z lekarzem specjalistą.
-
E-recepta - to bezpośrednia lub pośrednia transmisja recepty, wraz z informacjami ściśle z nią powiązanymi, pomiędzy lekarzem, farmaceutą, instytucją refundacyjną a pacjentem.
-
E-zlecenie – rozwiązanie to usprawni obieg informacji między lekarzem, pacjentem a instytucją refundacyjną. Dzięki funkcji e-zlecenie na wyroby medyczne (np. na pieluchy dla osoby dorosłej) nie będzie potrzebna wizyta pacjenta w oddziale funduszu w celu potwierdzenia uprawnień. E-zlecenia będą wysyłane przez lekarza elektronicznie do NFZ, który dokona jego weryfikacji, a następnie prześle pacjentowi informację, np. SMS-em, o możliwości zrealizowania zlecenia.
-
E-skierowanie – rozwiązanie to usprawni obieg informacji między lekarzem, pacjentem a instytucją refundacyjną. Dzięki funkcji e-skierowanie niemożliwe będzie zapisanie się pacjenta do danego specjalisty w kilku różnych poradniach, a tym samym - zmniejszy kolejki. Pacjent nie będzie musiał dostarczać do przychodni oryginału papierowego skierowania; na wizytę będzie mógł się umówić telefonicznie przez podanie kodu dostępu oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość – zakres funkcjonalności usługi – e-rejestracja.
-
E-wyniki - usługa zapewniająca pobieranie wyników badań za pomocą otrzymanego SMS-em kodu, który posłuży również do odbioru wyników badań laboratoryjnych przez stronę WWW.
-
Wstępna e-kwalifikacja pacjentów do programu terapii leczenia zaburzeń psychicznych – przeznaczona jest dla osób chcących podjąć terapię w zakresie zaburzeń psychicznych.
Usługi: E-rejestracja do poradni specjalistycznych, wstępna e-kwalifikacja pacjentów do terapii leczenia zaburzeń psychicznych, E-wyniki, E-recepta, E-zlecenie, E-skierowanie wpisują się w narzędzie 26 „Upowszechnienie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej” z dokumentu „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne.”
-
Wdrożone zostało spójne dla całej jednostki repozytorium EDM.
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna wdrożona w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu to system informatyczny służący do zarządzania e-dokumentacją we wszystkich rodzajach podmiotów medycznych. Centralny dostęp do dokumentów pochodzących z różnych systemów oferuje sprawne gromadzenie i przetwarzanie danych medycznych, tworząc bezpieczne, kompletne archiwum dokumentów. To innowacyjne rozwiązanie wspiera lekarzy w postawieniu właściwej diagnozy oraz zapewnia pacjentom i pracownikom medycznym oszczędność czasu.
-
Rozbudowana została serwerownia o niezbędną infrastrukturę na potrzeby wdrożenia
e-usług oraz repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej. -
Zrealizowane zostało doposażenie infrastruktury sieci przewodowej w obiekcie przy ul. Żeromskiego w punkty dostępowe oraz urządzania zarządzające siecią przewodową zapewniającej dostęp do e-usług.
Całość dostarczonego oprogramowania została umiejscowiona w serwerowniach będących w posiadaniu Szpitala połączonych z rozbudowaną infrastrukturą serwerową w oparciu o model licencjonowania z przekazaniem praw do modyfikacji.
Po realizacji projektu zostaną podjęte działania polegające na monitorowaniu usług pod kątem dostępności i użyteczności graficznych interfejsów dla wszystkich interesariuszy, ciągłości działania i powszechności wykorzystania – poprzez możliwość zgłoszenia problemów do serwisu strony oraz ankiety oceniające funkcjonalność poszczególnych e-usług.