Proste formy, chłodny przemysłowy design i starannie wyselekcjonowane materiały to kwintesencja mebli w stylu industrialnym. W artykule wyjaśnimy, jaka jest geneza industrialnego stylu. Podpowiemy także, Jak bez pomocy projektanta stworzyć oryginalne, nawiązujące do takiej stylistyki wnętrze.
Styl industrialny narodził się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Właśnie wtedy, na skutek kryzysu gospodarczego i wynikającej z niego fali bankructw, przedsiębiorcy zaczęli masowo opuszczać magazyny, fabryki inne budynki przemysłowe, które dotychczas zajmowali. Te niedługo jednak stały puste.
Zaadoptowane przez bohemę dostały drugie życie, stając się mieszkaniami, pracowniami, a nawet galeriami sztuki. Oryginalne surowe wnętrza urządzone z artystycznym zacięciem stały się podstawą industrialnego.
Kiedyś konieczność, dziś symbol prestiżu, wyjątkowości i najlepszego smaku.
Industrialny styl we wnętrzach
Styl industrialny jest obecnie jednym z najmodniejszych i najbardziej pożądanych stylów aranżacji wnętrz. Wśród jego wyróżników wymienia się:
- otwartą przestrzeń. Im mniej odrębnych pomieszczeń i ścianek działowych, tym lepiej;
- charakterystyczne przemysłowe elementy — wystające rury, podwieszone pod sufitem żarówki czy nieosłonięte niczym okablowanie, betonowe posadzki i ściany z surowej cegły;
- paletę barw bazującą na szarościach, bielach i czerniach;
- duże nieosłonięte niczym okna, zapewniające maksymalny dopływ światła dziennego;
- industrialne meble - minimalistyczne w formach, staranie wykonane, nawiązujące do przemysłowych aranżacji.
Meble industrialne, czyli?
Nieodzownym elementem industrialnych wnętrz są industrialne meble. Współczesne harmonijnie łączą proste formy, starannie wyselekcjonowane materiały i unikalne formy. Przyciągające uwagę oryginalnym designem, dopracowanymi do perfekcji detalami i wysmakowaną stylistyką są niekwestionowanymi królami wnętrz.
Do produkcji industrialnych mebli najczęściej wykorzystuje się egzotyczne drewno (zazwyczaj palisander, akację i mango), metal i szkło. W zależności od proporcji każdego z materiałów mebel zyskuje bardziej lub mniej industrialny charakter.
Industrialne meble świetnie sprawdzają się właściwie w każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej funkcjonalności i walorom wizualnym wzbogacą przestrzeń salonu, sypialni, kuchni, jadalni, gabinetu czy hallu. Trwałe, odporne na uszkodzenia i modne mimo zmieniających się z sezonu na sezon trendów będą cieszyć oko jeszcze wiele lat po zakupie.
Mebel meblowi nierówny
Ogromna popularność industrialnych mebli generuje… nie mniejszy na nie popyt. Odpowiedzią na takie realia jest szeroki asortyment dostępnych na rynku modeli:
starannie wykonanych komód, dumnych witryn, oryginalnych stolików kawowych, pojemnych szaf czy funkcjonalnych biurek.
Wśród nich znajdują się surowe minimalistyczne w formie sprzęty wykonane w większości z metalu, meble łączące metal z drewnem (często postarzane) i te o cieplejszej stylistyce, inspirowane stylem industrialnym. Ogromna dostępność takich produktów umożliwia stworzenie wymarzonej aranżacji — industrialnej lub jedynie nawiązującej do surowego, przemysłowego klimatu.
Meble industrialne… nie tylko do industrialnych wnętrz
Meble industrialne świetnie odnajdą się nie tylko w przestronnych loftach i apartamentach zaaranżowanych w przemysłowym, industrialnym stylu. W otoczeniu harmonijnie dobranych dodatków wyeksponują swój urok także w mieszkaniach urządzonych w stylu tradycyjnym, kolonialnym, Te inspirowane przemysłową stylistyką będę pasować również do cieplejszych skandynawskich wnętrz.
Jak bez pomocy projektanta stworzyć wnętrze w stylu industrialnym?
Marzysz o wnętrzu w stylu industrialnym? Dzięki kilku prostym zabiegom stworzysz je bez pomocy projektanta. Od czego zacząć?
- Stwórz chłodny, industrialny klimat. Jeśli to możliwe, pozostaw ściany w surowym stanie, bez tynku i farby. Alternatywnym rozwiązaniem może być użycie betonu architektonicznego, który pozwoli stworzyć charakterystyczną przemysłową strukturę.
- Zadbaj o przestrzeń. Przestrzeń to jeden z najważniejszych elementów industrialnego stylu. Zaaranżowane w tej sposób wnętrze nie może być obciążone nadmiarem mebli, dodatków czy bibelotów.
- Zrezygnuj z zasłon i firan. Jeśli odsłonięte okna będą dla Ciebie źródłem dyskomfortu, sięgnij po rolety. Najlepiej czarne, szare lub kremowe.
- Postaw na jedną paletę kolorystyczną. Aby pogłębić wrażenie przemysłowej stylistyki, zadbaj o to, aby we wnętrzu dominowały odcienie bieli, czerni i szarości. Możesz przełamać je elementami w odcieniach ceglastej czerwieni lub turkusu.
- Nie ograniczaj się metrażem. Wbrew pozorom przemysłowy klimat można stworzyć nie tylko w przestronnym wnętrzu. Dzięki wykorzystaniu wielofunkcyjnych mebli industrialnych (np. kufrów będących jednocześnie schowkiem i stolikiem) i klimatycznych dodatków (np. lamp) z powodzeniem wykreujesz industrialną atmosferę także w niewielkiej kawalerce.
Źródło: https://www.indianmeble.pl/kolekcje/meble-industrialne