Jedną z ciekawszych atrakcji tegorocznych Dni Elbląga są Piwne Spacery ze Specjalem. Ich uczestnicy, zwiedzając starówkę wraz z przewodnikiem, mają okazję poznać bogatą historię Elbląga. Szukają też śladów elbląskiego browarnictwa. A tych jak się okazuje jest całkiem sporo. W samym średniowieczu w Elblągu istniało ponad 159 browarów. W tamtych czasach piwo można było ważyć tylko raz na trzy tygodnie. Takich ciekawostek można było dowiedzieć się podczas piątkowego Spaceru ze Specjalem.
Piwne Spacery ze Specjalem to inicjatywa Grupy Żywiec i elbląskiego PTTK. Każdy ze spacerów trwa około dwóch godzin, a udział w nich jest bezpłatny. Zapytaliśmy organizatorów, skąd pojawił się taki pomysł?
Mieszkamy w Elblągu a często nie znamy jego bogatej historii. Warto więc ją poznać, zwłaszcza tą najstarszą część historii Elbląga, właśnie dzięki takim spacerom z przewodnikiem jak nasz. Z racji tego, że jest to inicjatywa Grupy Żywiec, na wszystkich wycieczkach jest wiele nawiązań do dużych tradycji piwnych naszego miasta. Jeśli elblążanom przypadnie taka forma poznawania miasta, to myślę, że może ona na stałe wpisać się w obchody Dni Elbląga
– tłumaczy przedstawiciel organizatora.
Pierwsza edycja spacerów odbyła się w miniony weekend, 18 czerwca. Kolejne trzy zaplanowano na Dni Elbląga (24-26 czerwca) oraz 2 lipca. W każdy z tych dni punktualnie o godz. 16.30, spod elbląskiej katedry wyrusza wycieczka, którą oprowadza przewodnik PTTK w Elblągu. Nasza redakcja uczestniczyła w piątkowym spacerze, który prowadził Leszek Marcinkowski z elbląskiego PTTK. Razem z nami w trasę wyruszyło około 10 osób.
Spacer zaczął się od zwiedzania katedry, w której znajdują się kaplice wykonane przez cechy słodowników i tragarzy piwa. Następnie przechodząc przez Ścieżkę Kościelną wycieczka ruszyła w kierunku Biblioteki Elbląskiej, zatrzymując się po drodze m.in. przy kamieniczkach na ul. Świętego Ducha 3 i 4, w których dawniej mieściły się browary.
Na dłuższy postój uczestnicy spaceru zatrzymali się przy wejściu do Muzeum Arecheologiczno-Historycznego. To właśnie w jednym z budynków elbląskiego muzeum znajdowała się słodownia.
Jak mówią przekazy historyczne, już w czasach krzyżackich znajdował się tu browar oraz słodownia. W 1309 r. Zakon Krzyżacki wydał w Elblągu dokument – prawo powszechnego ważenia piwa. Od tego czasu możemy mówić o przywilejach związanych z piwem. Niewiele później, bo w 1336 r. zawiązało się elbląskie bractwo browarników i słodowników
- opowiadał Leszek Marcinkowski.
Zakon Krzyżacki używał piwa, jako produktu konsumpcyjnego, od samego początku swojego istnienia. Było ono wówczas powszechne we wszystkich grupach społeczności. Używały go nawet dzieci.
- Oczywiście to nie było takie piwo, jakie mamy teraz - o różnym stopniu alkoholu. Było to piwo, które służyło zaspokojeniu pragnienia. Dopiero później zaczęto wytwarzać piwo z alkoholem, które pozwalało zaszumieć trochę w głowach braciom krzyżakom – mówił elbląski przewodnik.
O bardzo bogatej tradycji elbląskiego browarnictwa świadczyć może chociażby fakt, że w średniowieczu w Elblągu istniało ponad 159 browarów. W XVII wieku ta liczba zmalała do około 60 browarów, by w XVIII wieku ponownie wzrosnąć do około 160.
Najstarsza elbląska ustawa cechowa dotycząca piwa pochodzi z roku 1428 i odnosi się do szeregu różnych decyzji podejmowanych przez Zakon m.in. do częstotliwości ważenia piwa.
Piwo można było ważyć tylko raz na trzy tygodnie. Jeżeli ktoś łamał tę zasadę był usuwany z cechu. Do cechu browarników mogli należeć wyłącznie członkowie rodziny. Był jednak jeden wyjątek. Do tego cechu mogli należeć złotnicy, którzy przy okazji mogli wykonywać swój własny zawód
– zaznaczył Leszek Marcinkowski.
Piątkowy Piwny Spacer ze Specjalem wiódł m.in. ulicami Stary Rynek, Wałową, Kuśnierską i Wodną. Po drodze jego uczestnicy odwiedzili m.in. Ratusz Staromiejski i dawny kościół dominikanów – dzisiejszą Galerię El. Wycieczka zakończyła się w Specjal Pubie.
Kto nie był w piątek, ma jeszcze okazję to nadrobić. Kolejne spacery już w sobotę i niedzielę (25 i 26 czerwca). Zbiórka o 16.30 pod katedrą przy pomniku Jana Pawła II. Na uczestników biorących udział w spacerach Grupa Żywiec przygotowała vouchery na piwo do wykorzystania w Specjal Pubie.