Czwartek, 9.05.2024, Imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elblążanie nie gęsi, swój język mają!

22.06.2015, 13:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie nie gęsi, swój język mają!

W Elblągu przez prawie dwa lata działo się wiele, aby poprawić jakość konsultacji społecznych. Wszystko po to, aby dialog  pomiędzy obywatelami, a władzą był realny, dobry, konstruktywny dla obu stron.

Konsultacje społeczne to wsłuchiwanie się w opinie mieszkańców, ale także wczuwanie się i rozumienie ich kontekstu, uzasadnienia. To tak jakby spojrzeć na sprawę zupełnie innymi oczami, nałożyć czyjeś okulary. Wtedy możemy powiedzieć, że znamy opinie i potrzeby mieszkańców w tej sprawie. Prowadzenie konsultacji społecznych to nie łatwa sztuka. Wymaga nie tylko wiedzy, zaangażowania, ale często również pokory organizatorów wobec mieszkańców.

W ramach projektu „Elbląg konsultuje!” opracowane zostały narzędzia, które mają wspomagać prowadzenie konsultacji społecznych. Są to przede wszystkim: regulamin konsultacji społecznych oraz platforma dedykowana konsultacjom: http://konsultacje.elblag.eu/.

Regulamin prowadzenia konsultacji społecznych będzie przedmiotem obrad na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Co oznacza przyjęcie regulaminu dla mieszkańców?

Regulamin określa sposób prowadzenia konsultacji , w tym także uruchamianie konsultacji.  Projekt regulaminu zakłada prawo obywateli do podjęcia inicjatywy konsultacyjnej, czyli wniosku do prezydenta o uruchomienie w danej sprawie konsultacji społecznych. Jest możliwością do wskazywania władzom miasta spraw ważnych dla mieszkańców, w których chcą wyrazić swoją opinię, chcą być wysłuchani, chcą rozmawiać. Wystarczy 150 osób (lub np. 10 organizacji pozarządowych), aby wystąpić z inicjatywą konsultacyjną. Dla porównania inicjatywa uchwałodawcza wymaga podpisu 750 mieszkańców Elbląga.

Regulamin został poddany konsultacjom społecznym. Wyniki konsultacji przełożyły się między innymi na zapisy dotyczące uczestników konsultacji. W Elblągu nie ma lepszych i gorszych obywateli. W konsultacjach mogą brać udział wszyscy mieszkańcy, nawet niepełnoletni jeśli sprawa konsultowana będzie miała wpływ na grupę młodzieży czy dzieci. Nie przyjęto kryterium zameldowania, płacenia podatków czy pełnoletniości. Ważny jest każdy mieszkaniec.

Ważną dla mieszkańców zmianą jest publikowanie nie tylko raportu z konsultacji, ale także jego skutków. Regulamin przewiduje formę raportu/sprawozdania z konsultacji, która powinna być opublikowana. Poprzez realizację projektu pokazane zostały sposoby obrazowania przełożenia wyników konsultacji na dana sprawę (przykładem może być Kodeks reklamowy, gdzie wyniki konsultacji zostały zaznaczone bezpośrednio na dokumencie, który był konsultowany; http://konsultacje.elblag.eu/konsultacje/konsultacja/6,Estetyka-Elblga-w-Elblskim zobacz: załącznik nr 3 Kodeks reklamowy 2014 po konsultacjach).

Czy potrzebna była strona internetowa dla konsultacji społecznych?

Konsultacje społeczne powinny być powszechne. To znaczy, że możliwość wzięcia udziału powinien mieć każdy, kto jest tym zainteresowany. Nie zawsze bezpośrednie spotkania są optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Z drugiej strony  rozwój technologii internetowych daje bardzo duże możliwości. Strona http://konsultacje.elblag.eu/ nie jest zwykłą stroną internetową. To rozbudowana funkcjonalnie platforma służąca nie tylko informowaniu, ale przede wszystkim aktywnemu konsultowaniu. Platforma (po uruchomieniu systemu E-PUAP) będzie miejscem nie tylko do liczenia głosów i opinii, ale przede wszystkim miejscem prowadzenia dialogu z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi pamiętając o możliwości udziału radnych w tych dyskusjach.

Opracowana funkcjonalność platformy jest jedną z najbardziej interaktywnych stron dedykowanych konsultacjom w Polsce (wszystkie funkcje zostaną włączone po uruchomieniu systemu E-PUAP). Dostosowana dla osób niedowidzących, responsywna dla urządzeń mobilnych (smartfony, tablety itp.), funkcjonalna dla połączeń z portalami społecznościowymi, z grafikami wizualizacji przebiegu konsultacji (np. oś czasu). Wszystko po to by była atrakcyjna, przyjazna i łatwa w użytkowaniu. Oczywiście założenia funkcjonalności platformy były poddane konsultacjom społecznym, w wyniku których wybrane zostały rozwiązania odpowiadające mieszkańcom. Następnie platforma przechodziła etap beta-testów podczas prowadzenia konsultacji społecznych. Po ewaluacji wprowadzono poprawki. Pełna funkcjonalność platformy zostanie uruchomiona już wkrótce (do końca czerwca 2015 r.)

Koniec z „Elbląg konsultuje!”?

Do końca czerwca trwa projekt „Elbląg konsultuje!”, lecz konsultacje społeczne w Elblągu nadal będą. Wszystkie produkty projektu zostają w naszym mieście i będą służyć mieszkańcom i organizatorom w prowadzeniu konsultacji. Niestety kończy się praca Zespołu ds. konsultacji.

Ostatnie spotkanie Zespołu ds. konsultacji odbędzie się już jutro (23 czerwca) o godzinie 10.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. (Spotkanie jest otwarte). Podczas spotkania podsumowane zostaną efekty projektu. Prezydent Miasta Witold Wróblewski wręczy podziękowania za pracę w zespole wszystkim członkom (w tym za pracę społeczną przedstawicieli organizacji pozarządowych). Zespół pracował, dyskutował i często podejmował nie łatwe tematy dla wdrażania dobrych konsultacji społecznych. Był miejscem kreatywnej, a niekiedy burzliwej pracy.

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.11646795272827