Niedziela, 12.01.2025, Imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czeslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Nowy tomograf komputerowy w NU-MED GRUPIE S.A.

28.05.2015, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy tomograf komputerowy w NU-MED GRUPIE S.A.

Dobra wiadomość dla pacjentów z Elbląga i okolic. Dzisiaj w NU-MED GRUPIE S.A. przy ul. Królewieckiej 146, oficjalnie uruchomiono nowy tomograf komputerowy.

Rozmawiamy z Marcinem Dudzikiem, koordynatorem Pracowni Diagnostycznych.


- Nowy, nowoczesny sprzęt, a więc szybsze i lepsze diagnozowanie pacjentów?

To niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Nowy 128-warstwowy aparat pozwala na postawienie dokładnej diagnozy przy znacznym ograniczeniu promieniowania rentgenowskiego. Wraz z aparatem zakupiliśmy również specjalistyczne stacje lekarskie z zaawansowanym oprogramowaniem. Jakość tego oprogramowania i ilość posiadanych obecnie stanowisk opisowych ma również istotny wpływ na czas realizacji opisów badań.

- Jaką przewagę nad innymi ma ten tomograf?
Mogę odnieść się do poprzedniego aparatu, jaki posiadaliśmy. Na nowym badanie trwa znacznie krócej, przez co obraz jest dużo lepszy gdyż niwelujemy zakłócenia (artefakty) powstające przy ruchach pacjenta. Ten model, który obecnie posiadamy jest szczególnie dostosowany do badań serca, podczas wykonywania których czas realizacji sekwencji ma kluczowe znaczenie. Możemy dokonywać badań bardzo skomplikowanych, jakim np. jest angio TK serca. Nowym aparatem wykonujemy badania Emergency, co w sytuacji funkcjonującego w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu Oddziału Ratunkowego ma istotne  znaczenie. Dodatkowo tomograf  wyposażony jest w specjalistyczne algorytmy rekonstrukcyjne, oraz szereg modyfikacji technologicznych pozwalających na znaczne obniżenie dawki promieniowania i ochronę organów pacjenta, szczególnie tych wrażliwych.

W nowym aparacie zaimplementowano rozwiązania, które ułatwiają pobieranie tkanek do badań, tzw. biopsji, co jest również jednym z elementów diagnostyki onkologicznej, szczególnie przy badaniach płuc.

- Wielu pacjentów nie do końca rozumie, czym różni się badanie tomograficzne od rezonansowego. Jak najprościej wytłumaczyłby Pan to?
Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa to dwa badania diagnostyczne zaliczane do tzw. badań obrazowych.
Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje działanie polem magnetycznym. W tomografii komputerowej natomiast stosuje się promienie rentgena. Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na zobrazowanie każdej części ciała, nie wykorzystując promieniowania rentgenowskiego. Tomografia komputerowa pozwala wykonać badanie pacjentom posiadającym metalowe implanty, co nie jest możliwe w rezonansie magnetycznym. Często wykorzystywana jest również do szybkiej diagnostyki wypadkowej i wielourazowej.

- Ilu lekarzy radiologów jest zatrudnionych w pracowniach, którymi Pan kieruje?

Obecnie zatrudniamy 13 lekarzy radiologów, w tym 9 specjalistów.

- Polskie Towarzystwo Onkologiczne na swojej oficjalnej stronie podaje, że nowotwory są drugą w Polsce i Europie przyczyną zgonów. Praktycznie w każdej polskiej rodzinie była, jest lub będzie osoba chora na raka. Ilu pacjentów jesteście w stanie przebadać dziennie?
Dziennie wykonujemy ok. 90 badań, w tym badania w ramach NFZ. Dobrze, że Pani wspomniała statystyki, z tego też względu zarząd Nu-Med Grupy S.A. zdecydował się na zakup nowego tomografu, z myślą o pacjentach, by byli szybciej i sprawniej diagnozowani. Wszyscy wiemy, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje bardzo dużą szansę całkowitego wyleczenia. Nowy tomograf, oraz zakupione wraz z nim specjalistyczne stacje lekarskie, dają lekarzowi dużo lepsze narzędzia do diagnozowania zmian onkologicznych, a ścisła współpraca z naszym Ośrodkiem Radioterapii i obszarami zabiegowymi Szpitala Wojewódzkiego zapewnia kompleksowość w zakresie diagnostyki terapii onkologicznej.

- Wspomniał Pan o 90. pacjentach dziennie. To wielu, trzeba przyznać... A jakie są potrzeby? Na kiedy teraz rejestrujecie pacjentów?

Potrzeby są oczywiście zawsze większe niż możliwości. Obecnie rejestrujemy pacjentów w stanie stabilnym na początek 2016 roku. Pacjentów, którzy muszą być pilnie zdiagnozowani rejestrujemy na połowę września 2015 roku.

- Pracownie Diagnostyczne należą do NU-MED GRUPY S.A. Wspominał Pan o kontrakcie z NFZ. Rozumiem, że pacjenci ze skierowaniem nie płacą za badania?
Oczywiście, tu chcę uspokoić pacjentów - spółka ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przede wszystkim więc prowadzimy badania, potocznie mówiąc - na NFZ. Oczywiście istnieje też możliwość przeprowadzenia badań odpłatnie.

- Jakimi pacjenci są najbardziej zainteresowani?
Najczęściej wykonujemy badania kręgosłupa, stawów i głowy. W ostatnim czasie widzę również duże zainteresowania badaniami serca, które w rejonie wykonujemy jako jedyni. Najbliższe ośrodki, które wykonują takie badanie to Olsztyn i Trójmiasto. Sądzę, że dużym zainteresowaniem będą cieszyły się również badania piersi, które są możliwe do wykonania dzięki rozbudowie Rezonansu Magnetycznego.

- W ostatnich latach zauważono w kraju tzw. turystykę medyczną. Nasze miasto leży niedaleko Kaliningradu. Czy macie pacjentów z Rosji?
Do tej pory nie, ale widzimy zainteresowanie, pojawiają się pytania, głównie z Obwodu Kaliningradzkiego.

- Dziękuję za rozmowę.

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 12

%16.7 %83.3


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.0863938331604