Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza pracodawców, którzy są zainteresowani pomocą w sfinansowaniu kosztów podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności lub kompetencji osób pracujących w firmie do skorzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
W 2015 roku środki z funduszu przeznaczone są na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z grupy wiekowej 45 lat i więcej.
Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego osób aktywnych zawodowo. Celem pomocy jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu braku kompetencji adekwatnych do wymagań dynamicznie rozwijającej się gospodarki.
Jakie działania mogą być sfinansowane w firmie?
Kształcenie ustawiczne może obejmować następujące działania realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- kursy i studia podyplomowe,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Kto może ubiegać się o środki z KFS?
O dofinansowanie powyższych działań może wystąpić każdy pracodawca, czyli jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także, czy jest to praca na pełen, czy część etatu. Ponadto – pracodawca jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach, jak jego pracownicy.
Jaka jest wysokość wsparcia?
Pracodawca może otrzymać środki na sfinansowanie:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR.
Pomoc finansowa na jednego uczestnika kształcenia nie może przekroczyć kwoty 11 343,42 zł.
Uwaga: środki KFS przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji UE, stanowią pomoc de minimis. Pracodawca będący przedsiębiorcą dołącza do wniosku o zawarcie umowy na dofinansowanie kształcenia ustawicznego dokumenty pozwalające na ocenę spełniania warunków dopuszczalności pomocy de minimis.
Zachęcamy pracodawców do korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Szczegółowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu – I piętro pokój 104 lub pod nr tel. 55 237 67 91.
Agnieszka Zielińska
PUP w Elblągu