Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Talent shows – wylęgarnia produktów, czy prawdziwych talentów?

09.06.2013, 14:09:51 Rozmiar tekstu: A A A
Talent shows – wylęgarnia produktów, czy prawdziwych talentów?
fot. AS

Panel dyskusyjny ostatniego dnia X Letnich Ogrodów Polityki minął na dyskusji o fenomenie programów typu talent show's w polskiej telewizji. Zapewne niekwestionowaną gwiazdą tej części Ogrodów miał być Kuba Wojewódzki, który także miał wziąć udział w panelu. Niestety z przyczyn niezależnych od organizatora showman nie pojawił się wczoraj w Elblągu. Zastąpił go Robert Leszczyński, niegdyś juror znanego programu muzycznego „Idol”.

 „Mam talent", „You Can Dance",„Szansa na sukces", „X Factor", „Bitwa na głosy" - oto przykłady talent show, które doczekały się milionów widzów. Za co Polacy kochają talent show? Na czym polega fenomen tego typu rozrywkowych programów? Wczoraj prof. Wiesław Godzic, prof. Mariusz Czubaj, red. Mirosław Pęczak i wspomniany już Rober Leszczyński rozmawiali o tym, dlaczego programy typu talent shows przyjęły się w Polsce, za co widzowie je kochają, ale również o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą one za sobą nieść – Będę się posiłkował swoimi doświadczeniami, gdyż przez pierwsze cztery edycje byłem jurorem popularnego w Polsce programu „Idol” – mówił Wczoraj Robert Leszczyński. - Skala sukcesu „Idola” bardzo mnie zaskoczyła. W tym czasie Polska była drugim krajem, która przyjęła taką formułę programową. Ja tego programu bardzo nie ceniłem, dlatego, że wydawało mi się, że w muzyce zawsze ważniejszy jest autor od wykonawcy, czyli taki ktoś, kto sam tworzy dla siebie piosenki. Tymczasem program „Idol” nie kreował autorów, kreował tylko ładne buzie i wykonawców – wyjaśniał Leszczyński.

Dyskutanci zgodzili się, że programy tego typu służą także promowaniu  produktów z reklam, a nie artystów stricte - Producenci popularnych programów próbują schlebić jak największej liczbie odbiorców, głównie po to aby ci wysłali sms-y – dodał  Robert Leszczyński. - Chętnie brano wówczas do show tych, którzy mają talent, ale również wyławiano dziwadła. I to było czasami bardzo smutne.

Jednym z ważniejszych bohaterów programu „Idol” był np. człowiek, który przewinął się przez wszystkie edycje tego programu – tzw. „Turystyczna piosenka” – Ja wtedy zaprotestowałem przeciwko śmianiu się z niepełnosprawności, dopiero moja mama uświadomiła mi, że gdzie, jak nie w telewizji, programie bijącym rekordy popularności, ludzie mają zobaczyć niepełnosprawnego – wyjaśniał wczoraj Robert Leszczyński.

“Show must go on”, czyli showman talent show's

Powstała jednak cała grupa talent show’s w których najważniejsi są jurorzy, w których chodzi przede wszystkim o to, kto jak potrafi kogo lansować. Dlaczego? - Bo w naszej kulturze popularnej potrzebujemy przewodników, a ci na ogół są szalenie konformistyczni  lansują osoby, do których nie są tak naprawdę przekonani – wskazuje prof. Godzic. - Kuba Wojewódzki jest jednym z niewielu, który nie idzie na takim pasku. Jako juror potrafił powiedzieć, że ktoś nie ma talentu. Często nie bez złośliwości.

Podczas wczorajszego panelu dyskusyjnego przyglądano się również zagrożeniom, jakie niosą za sobą programy typu talent-show - Kiedyś jedną z edycji jakiegoś talent show nazwałem „Jankiem Muzykantem z działu marketingu” – mówił wczoraj prof. Wiesław Godzic. - W przypadku takich programów mamy do czynienia z antyprofesjonalizmem, bo wpajają one młodym ludziom, że w ciągu kilku tygodni staną się piosenkarzem czy muzykiem i będą lepsi, niż pozostali, którzy stracili 5-10 lat na naukę.

Czy zatem do programu typu talent show's nie należy więc podchodzić z większym dystansem? Mówiąc bowiem, że podoba mi się to co widzę, powinniśmy pamiętać o tym, że tak naprawdę lubimy to, co nam dano. Dostajemy bowiem pięknie opakowany i wykreowany produkt. Czy jednak talent?

Wygranie programu typu talent show’s i zwycięstwo nie daje nic. Dyskutanci zgodni byli co do tego, że już następnego dnia ludzie żyją następnym programem. A w chwili, kiedy gasną światła na scenie show, a kamery zostają wyłączone, „zwycięzca” musi wykazać się tym właściwym talentem, aby móc przebić się dalej. A to bywa już znacznie bardziej trudne….

Jubileuszową edycję Letnich Ogrodów Polityki zakończył koncert formacji Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry dętej OSP Gidle.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / X Letnie Ogrody Polityki - dzień czwarty ( zdjęć 36 )
Dodano: 2013-06-09 | fot. Aleksandra Szymańska (zdj. 1-6), Michał Kalinowski (zdj. 7-36)
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ teh
    Niedziela, 09.06

    BYło super. tegoroczne Ogrody to rewelacja. Podziękwoania dla Organizatorów!

  2. 2
    0
    ~ Tadd
    Niedziela, 09.06

    Czy nie dałoby się odpiąć tego przegranego od artykułu o imprezie kulturalnej ? Nie zrozumiał , że go nie chcą, trudno. Ale bardziej pasowałby z boku info o turnieju tańca. A całe Ogrody - klasa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.81228399276733