Cieszę się bardzo, że w końcu zawitała do „Fabryki Stylu” czarująca Pani Wiosna. Okazała się nią Aneta Werner, maturzystka z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Na pierwszy rzut oka, zdawało się że próbuje zakamuflować swoją unikalną i piękną urodę otulając się czarnym płaszczem, przywdziewając czarna bluzę oraz obrysowując swoje oczy czarną kredka. Do tej pory Aneta myślała, że ten kolor jej służy. Mam nadzieję, że teraz po spotkaniu ze mną i przeprowadzonej analizie kolorystycznej będzie wiedziała, że czarny kolor jest dla niej zakazany. Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu dotyczącego typu urody Pani Wiosny oraz fotorelacji z przeprowadzonej analizy kolorystycznej.
Typ wiosenny przeważa w Europie Północnej i często nazywa się go urodą skandynawską. Pani Wiosna skórę ma delikatną i wrażliwą, koloru kości słoniowej, brzoskwini lub lekko zaróżowioną, którą charakteryzuje przeźroczysta bladość. Niektóre Wiosny opalają się łatwo na piękny złotawy odcień, inne nie tolerują słońca. Wiosny często dostają intensywnych rumieńców gdy robi się gorąco. Mogą występować piegi, zawsze te w o złocistym zabarwieniu.
Kolor oczu u Pani Wiosny to mieszanka odcieni niebieskiego, zieleni lub złotego. Można wyróżnić oczy: niebieskie, niebiesko-szare, niebiesko-zielone, zielone, złoto-zielone, złoto-brązowe. Włosy Pani Wiosny są zazwyczaj delikatne i mają odcień złotego blondu, miodowego lub rudego. Wiosna często ma delikatne i jasne brwi oraz rzęsy. Jeżeli Wiosna jako dziecko była blondynką, teraz włosy są jasne w słomianym, żółtawym, platynowym lub miodowym odcieniu. Jeżeli teraz włosy są brązowe, to zawsze mają ciepły, złotawy lub rudawy połysk.
Cechy charakterystyczne Pani Wiosny:
- piegi (można je łatwo zauważyć na twarzy Anety)
- tendencja do rumienienia się (teraz często spotykany efekt w okresie zimowym)
- makijaż nie trzyma się dobrze (powinien być delikatny i jasny, ponieważ ciemne odcienie mogą spowodować niechciane plamy na twarzy)
- siwieje mało interesująco (osoby starsze powinny dbać o częste wizyty u fryzjera)
- lubi kolory lata (Aneta przyszła w białej koszulce z niebieskawo-różowym nadrukiem, co jest zalecane Pani Lato)
- ma silną pokusę do noszenia garderoby w czarnym kolorze (Aneta przyszła w czarnym płaszczu i czarnej bluzie)
Cechy charakterystyczne urody Anety:
- jasna lekko zaróżowiona karnacja na początku opalająca się ciężko, po pewnym czasie na złotawy brąz
- piegi o złocistym odcieniu
- jasne słomiane naturalne włosy o delikatnej strukturze
- jasne zielonkawe oczy
- jasna oprawa oczu
- delikatność urody
Jeżeli tak jak Aneta jesteś Panią Wiosną pamiętaj, że twoje kolory są jasne i czyste, a jednocześnie delikatne i miękkie. W przydymionych barwach wyglądasz na zmęczoną. Zwłaszcza czerń czy ciemny fiolet blisko przy twarzy jest dla Ciebie złym kolorem. Bądź ostrożna przy wyborze Twoich ciemniejszych barw, używaj częściej niż inne grupy kolorystyczne próbek Twoich kolorów, jako że łatwo jest wybrać przydymiony lub zbyt ciemny odcień. Twoje barwy wyróżniają się ciepłym, żółtym odcieniem. Unikaj wszelkich zimnych odcieni.
Komponując swoją garderobę pamiętaj o poniższych wskazówkach:
Kolory - przy kompletowaniu podstawowej garderoby pamiętaj o kolorach: brąz, szary (koniecznie w ciepłym odcieniu), morski błękit, błękit dżinsowy, kremowy, beżowy, skorupki jajka. Unikaj czystej bieli. Wybieraj biel złamaną. Kolor owczej wełny, skorupki jajka, kości słoniowej, kremowy korzystniej podkreślą Twoją urodę. Bardzo dobrze wyglądasz w ciepłych złotawych kolorach, jasnych beżach, kolorze wielbłądziej wełny, piasku, brązach (lecz niezbyt ciemnych). Zieleń to typowo wiosenny kolor! Masz w czym wybierać: od zieleni lipy, niedojrzałych jabłek, trawy, po odcienie żółtozielone. Pamiętaj tylko, że w ciemnej zieleni jodły i zieleni butelkowej wyglądasz bardzo blado. Kolor żonkila to najodpowiedniejszy odcień żółci dla Ciebie. Jeśli lubisz fiolet, pamiętaj że zbyt ciemny jest dla Ciebie za mocny. Lepiej sięgaj po jasne odcienie śliwki. Różu odradzam. Jaskrawy róż to kolor dla kobiet o zimowym typie urody. Jasny róż polecam paniom o letniej urodzie. Zgodnie z mottem: "raz kozie śmierć" możesz czasem zdecydować się na morski błękit, turkus lub delikatny granat, lecz pamiętaj ostrożnie z niebieskim! Szarości nie musisz się wystrzegać. Pamiętaj jednak, że skomponowana z czernią tworzy zbyt mocny kontrast jak dla Ciebie, spróbuj ją połączyć z żółtym. Decydując się na czerwień nie zapominaj o czystej czerwieni korali, pomidorów czy papryki. Unikaj natomiast niebieskawych odcieni czerwonego. Możesz sięgać po oranż: od bardzo jasnego, po delikatny morelowy. Pamiętaj, że barwy w które się ubierasz muszą być ciepłe jak Twoja skóra w kolorze kości słoniowej lub o brzoskwiniowym odcieniu.
Odzież - materiały i wzory powinny odzwierciedlać czystość Twojej grupy kolorystycznej. Drobno prążkowane tkaniny, delikatnie powtarzające się kwiaty lub inne motywy, wszystko miękkie i subtelne. Jednokolorowe materiały są wyjątkowo efektowne, ale powinny być urozmaicone jakimś dodatkiem lub biżuterią. Wykończenie Twojej odzieży musi być proste, jak to jest tylko możliwe, np. bluzki koszulowe i kostiumy, (także ze spodniami). To wszystko nie powinno być w zbyt mocno sportowym stylu. Obraz klasycznej damy jest skromny i wytworny.
Biżuteria - złoto prezentuje się najkorzystniej na Twojej skórze. Powinno przyświecać Ci hasło: im mniej tym lepiej. Wybieraj perły, kość słoniową, korale oraz szmaragdy. Biżuteria wygląda na Tobie najlepiej, gdy jest skromnie wykonana.
Dodatki - żadne przesadzone kokardki i wstążeczki, wystarczy apaszka skromnie przerzucona przez ramię lub zawiązana w formie krawatu.
Torebki - proste i eleganckie wykończenie, miękka skóra bez zwracających uwagę ozdób.
Rajstopy - naturalne kolory takie jak: gołębi – beż, beż, kolory opalenizny, niebieski. Unikaj ciemnego brązu i czarnego.
Buty - brąz, złoty beż, karmelowy, granatowy, żółty brąz. Buty powinny być prostego fasonu.
FRYZURY
Fryzury powinny oddziaływać kobieco. Dozwolone jest sportowe obcięcie włosów. Gdy włosy zaczynają siwieć powinnaś zdecydować się ufarbować je o jeden lub o dwa tony jaśniej niż naturalny kolor. Twoja grupa pozostaje wprawdzie najdłużej młoda i świeża, ale musisz naturze trochę pomóc.
Aneta na całe swoje szczęście ma włosy w kolorze blondu zbliżonego do jej naturalnego odcienia. Tak jak kolor czarny w ubraniu, tak i w kolorach włosów Aneta lubuje się w tych ciemniejszych. Niestety wygląda w nich niekorzystnie. Cera robi się blada i zmęczona. W jasnych słonecznych blonadach wygląda świetliście i młodo. Sami ocencie oglądając fotorelację.
MAKE-UP
Aneta przyszła do „Fabryki Stylu” w ciemnym makijażu, który odciągał uwagę od jej delikatnej urody. Poprosiłam ja aby go zmyła, ponieważ analiza kolorystyczna powinna być przeprowadzana bez makijażu. Po demakijażu okazało się, że mym oczom ukazała się przepiękna Pani Wiosna o jasnej karnacji, której nie wiele trzeba aby pięknie wyglądała. Tak jak w kolorach i fasonach, taki i w makijażu Pani Wiosna powinna zwracać uwagę na fakt, że im mniej tym lepiej.
Korektory – powinny być o jasnej i delikatnej (płynnej) konsystencji lekko tuszującej niedoskonałości nie tworząc przy tym przysłowiowej „maski’ na twarzy.
Podkład – również powinien być delikatny w beżowym ciepłym odcieniu od kości słoniowej do brzoskwiniowego. Ja użyłam jasnego podkładu w postaci kremu odżywczo – tonująco – koloryzującym, tak aby delikatnie nadać koloryt cerze nie przykrywając naturalnie pięknych piegów.
Oczy – powinny być lekko zaakcentowane brązową lub zieloną kredką do oczu. Wskazane kolory cieni do powiek to: beż, brąz, pomarańcz, brzoskwinia, złoto, zieleń. Nie używaj czarnej kredki oraz czarnego tuszu! Wywoła to efekt podbitych oczu!
Róż – powinien być delikatnie brzoskwiniowy lub koralowy.
Pomadka - brzoskwiniowa, koralowa, łososiowa, pomarańczowa, ciepła i delikatna czerwień.
Unikaj odcieni różu, fioletu i malinowego oraz wszelkich ostrych efektów.
Agnieszka Jewusiak - stylistka, makijażystka i fryzjerka