Piątek, 1.11.2024, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

O cieple, polityce mieszkaniowej i BO. Za nami debata kandydatów na urząd Prezydenta Elbląga

30.10.2018, 09:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
O cieple, polityce mieszkaniowej i BO. Za nami debata kandydatów na urząd Prezydenta Elbląga
Fot. Ryszard Biel
4 listopada mieszkańcy naszego miasta zadecydują kto przez następne pięć lat będzie zarządzał Elblągiem. Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich w Hotel Elbląg spotkało się dwóch kandydatów na urząd włodarza miasta. Kto wyszedł zwycięsko z tej debaty?
 
Podczas pierwszej części spotkania Witold Wróblewski (Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego) oraz Jerzy Wilk (Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości) mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez moderatora debaty.
 
Na początku spotkania Jerzy Wilk postawił przy Witoldzie Wróblewskim koniczynkę z napisem PSL stwierdzając, że choć Witold Wróblewski startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców, to jednak sympatyzuje z Polskim Stronnictwem Ludowym i nie powinien się tego wstydzić (PSL oficjalnie poparło kandydaturę Witolda Wróblewskiego zarówno w tych, jak i poprzednich wyborach prezydenckich).
 
- Wielokrotnie mówiłem, że startuje do samorządu lokalnego z komitetu lokalnego (...) Nie startuję z PSL-u, tylko z Komitetu Obywatelskiego. W samorządzie powinny decydować komitety obywatelskie – zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Pytania rozpoczęto od szeroko omawianego przez ostatnie lata tematu ciepła w naszym mieście. Zwolennikiem negocjacji z Energą był Witold Wróblewski, który podkreślił, że wynegocjowane warunki muszą być korzystne dla elblążan.
 
- Mamy w tej chwili przygotowany model zaopatrzenia miasta w ciepło. Negocjacji z firmą Energa nie prowadzi bezpośrednio Prezydent a Zarząd EPEC-u. One muszą skończyć się tym, że wypracujemy taki model, abyśmy mogli zaopatrywać miasto w ciepło jak najtaniej. Nie może być to postawione w taki sposobów, jak to było robione wcześniej - metodą kosztową i mieszkańcy byli zaskakiwani kolejnymi podwyżkami. Musimy mieć na to wpływ – mówił Witold Wróblewski.
 
- Czasu negocjacji i planowania już się skończyły. EPEC nie ma zdolności kredytowej w takiej skali, żeby mógł wybudować swoje własne źródło ciepła, albo zmodernizować Dojazdową (…) Jedynym rozwiązaniem w tej chwili są twarde negocjacje z Energą na temat zaopatrzenia Elbląga w ciepło i uzyskanie jak najlepszej ceny za dostawy ciepła. Innego wyjścia nie ma – przekonywał.
 
Kolejnym tematem była przyszłość Góry Chrobrego. Jakie plany wobec niej mają kandydaci? - Sytuacja jest jasna. Spółka, która prowadziła i dzierżawiła ten teren, chce zrezygnować z tej działalności. Miasto musi to przejąć. Innego wyjścia nie ma. Musi prowadzić twarde negocjacje z syndykiem, jeżeli spółka ogłosi upadłość, albo z władzami, zarządem tej spółki, żeby wykupić ten sprzęt, który tam się znajduje i MOSiR poprowadzi w sezonie zimowym tą działalność na stoku. Innego wyjścia nie ma – stwierdził Jerzy Wilk.
 
 
Mówi Pan nieprawdę. Zapomniał Pan o tym, że właściciel Góry Chrobrego (spółki Góra Chrobrego – przyp.red.) jest właścicielem sprzętu, który jest na Górze. To nie są nakłady miejskie. Z ubolewaniem stwierdzam, że to właśnie radni Klubu PiS zlekceważyli petycje z 3,5 tys. głosów elblążan, żeby tę Górę Chrobrego z całym sprzętem można było dalej utrzymać. (…) Radni Klubu PiS nie podjęli uchwały co do zakupu tych nakładów. Okres zimowy w naszym klimacie, w naszym mieście jest bardzo krótki i nie wierzę w to, że bez dodatkowego wsparcia ze strony miasta ten obiekt się utrzymał. (…) Myślę, że w następnej kadencji należy koniecznie do tego tematu z Radą wrócić, bo to jest potrzebne. Ludzi się tym interesują
 
– pokreślił Witold Wróblewski.
 
Nie mogło zabraknąć tematu wiaduktu. Jednak tym razem padło pytanie dotyczące ewentualnych odszkodowań dla mieszkańców ul. Lotniczej, gdzie powstał obiekt, za uciążliwości związane z jego budową i obecnym użytkowaniem.
 
 
Dokumentacja budowlana, która została opracowana na wiadukt robili inżynierowie specjaliści. W tej dokumentacji zostały określone warunki, na jakich zasadach można go wybudować. Były to decyzje sprawdzane. Wielokrotnie, w czasie inwestycji, przepraszałem mieszkańców i mówiłem, że będą uciążliwości dla wszystkich mieszkańców, którzy mieszkają na Zatorzu, bo każdy proces budowlany powoduje, że jest pewnego rodzaju ingerencja i uciążliwości
 
– tłumaczył Witold Wróblewski.
 
Obecny Prezydent zapewniał, że jeśli zajdzie taka potrzeba wiadukt zostanie wyposażony w ekrany dźwiękochłonne. - Jeśli chodzi o hałas, który mógłby być uciążliwy, to po okresie budowlanym będziemy go monitorować, robić badania natężenia hałasu. Jeżeli hałas przekroczony, choć według projektantów nie powinien przekroczyć, zastosujemy odpowiednie ekrany dźwiękochłonne, żeby ograniczyć hałas. Wiem, że część mieszkańców przychodziła do Prezydenta (Janusza Nowaka, wiceprezydenta Elbląga – przyp.red.) odnośnie zrobienia centralnego ogrzewania i oni przenoszą pewne sprawy swojej wspólnoty na sprawy wiaduktu, ale jedno do drugiego nijak się nie ma – zapewniał Witold Wróblewski.
 
Jerzy Wilk stwierdził, że współczuje mieszkańcom ul. Lotniczej. - Sprzedano im mieszkania wiedząc, że tam powstanie wiadukt – mówił. - Jedna pani dziś do mnie dzwoniła, że są tam pęknięcia. Oni są tym zaniepokojeni. Należałoby wyburzyć te budynki i dać im nowe mieszkania.
 
Od lat zadłużane są mieszkania komunalne. Jaki plan na rozwiązanie tego problemu mają kandydaci na urząd Prezydenta Elbląga? - Ta sytuacja trwa od dziesiątków lat i się pogłębia. Sytuacja wynika z ubóstwa mieszkańców (…) Część tych zadłużeń na pewno jest tak długoletnia, że należałoby rozważyć umorzenie tych zaległości, ponieważ one są nieściągalne – mówił Jerzy Wilk. - Inna sprawa to część bieżących zadłużeń. Należałoby umożliwić, żeby mieszkańcy mogli to odpracować.
 
Zaproponowane przez Jerzego Wilka rozwiązanie już funkcjonuje w Elblągu. - Należności w tej kadencji spadły. One nie wzrastają. Wprowadziliśmy możliwości odpracowywania czynszu. Około 3 milionów skorzystało z tego przedsięwzięcia i ten sposób odpracowując w ZBK pomniejszali zadłużenie. Zrobiliśmy też na ok. 2 mln zamiany mieszkań. Część mieszkańców, którzy chcą zmienić mieszkania przeprowadzają się na tak zwane mieszkania zadłużone i pokrywają w ten sposób część długu. To jest kolejna metoda do tego, żeby zmniejszać zadłużenie – wyjaśniał Witold Wróblewski.
 
Kandydaci mieli okazję wypowiedzieć się także na temat Budżetu Obywatelskiego i roli projektów szkolnych. - Jestem ogromnym zwolennikiem Budżetu Obywatelskiego. Jestem zainteresowany, aby przejawiała się tutaj jak największa aktywność obywatelska – stwierdził Witold Wróblewski. - Co roku w Budżecie Obywatelskim są wprowadzane korekty. (…) Obniżyliśmy wiek możliwości głosowania przez mieszkańców do 16 lat. Sądzę, że za każdym razem trzeba trzeba przeanalizowywać różne możliwości. Z rozmów, które prowadzimy część osób jest za tym, aby szkoły uczestniczyły w Budżecie Obywatelskim i nie powinniśmy ich w procesie demokratycznym wykluczać, inni są przeciwni. Przy kolejnej edycji na pewno znowu będzie dyskusja na ten temat.
 
Zdaniem Jerzego Wilka szkoły powinno się po prostu wykluczyć - To jest anty motywujące dla mieszkańców miasta, ponieważ szkoły mają tę przewagę, że dyrektorzy potrafią wpływać na te rozstrzygnięcia Budżetu Obywatelskiego. Wydaje mi się, że szkoły powinny być wykluczone z tego podziału środków – dodał Jerzy Wilk.
 
W drugiej części debaty kandydaci zadawali pytania sobie nawzajem. O tym już w kolejnym materiale.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Debata kandydatów na urząd Prezydenta. ( zdjęć 16 )
Dodano: 2018-10-30 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +27
    ~ Prorok Igor
    Wtorek, 30.10

    To musiało być żałosne widowisko jak walka King Konga z myszą?! O czym niby miał rozmawiać wykształcony, doświadczony i skuteczny samorządowiec Wróblewski z byłym prezesem spółki, która kilka razy ocierała się o bankructwo?! To żałosne co ten człowiek zarzuca prezydentowi Wróblewskiemu kiedy sam nie przygotował żadnego projektu. Mało tego oceniam jako mieszkaniec skandalicznie fakt, że zachował się jak hazardzista i zwrócił fundusze przyznane na stadion i zaryzykował składając projekt budowy basenu o których przecieki krążyły legendy? Może teraz powie do kogo i czy jeżdził Wilk, Pruszak, Hajdukowski rozmawiać o przełożeniu funduszy z ze stadionu na basen do Olsztyna?!

  2. 2
    +26
    ~ Fan Gargamela
    Wtorek, 30.10

    Do Wilka człowieku jak byłeś prezydentem dlaczego nie umorzyłeś długu ZBK?! Przez lata zasiadając w komisjach również rewizyjnej z Hajdukowskim dlaczego tego problemu nie rozwiazaliscie? Przypominam, że w 2010 roku PIS i Jerzy Wilk poparli w II turze Henryka Słoninę popierając jego dotychczasowe działanie i popierając plany na przyszłość. Co takiego się stało że dziś macie amnezje i zarzucacie Wróblewskiemu rzeczy, które wcześniej popieraliście a on na to nie miał wpływu?! Typowe dla PIS co?!

  3. 3
    +25
    ~ ell
    Wtorek, 30.10

    żenujące pytania i zachęta Wilka: to, że ludzie wyjechali za granicę to nie jest wina samorządu, a to, że drożeje prąd to jest wina polityki Pis, a już bezczelnością było powoływanie się na znajomości i sugestia, że jak wygram wybory to będzie przekop, póki co jako poseł nie zrobił nic dla miasta, jako prezydent nie napisał żadnego projektu o dofinasnowanie czegokolwiek, a teraz obiecanki.

  4. 4
    +7
    ~ Mieszkaniec
    Wtorek, 30.10

    No i po debacie. A czuję się tak, jak by było przed.

  5. 5
    +13
    ~ wyborca
    Wtorek, 30.10

    Panie Wróblewski , tylko budować naszą ciepłownię, nigdy Energa.Energa tez musi zainwestować miliony, za które odbiorcy ciepła będą musieli zapłacić. Dlaczego dostawaliśmy podwyżki ciepła w latach 2013r - 10,10%, 2014r.-9,24% ,2015r.-6,04 %, 2016r- 3,16%, 2017r-5,58%. Dlaczego te podwyżki odbiorcom ciepła skoro nie było inflacji, a węgiel tani jak barszcz.Należy się dowiedzieć czy jest amortyzowany kocioł na biomasę w Energa, bo jak ktoś pisał on jeszcze nie działa, a jak nie działa to nie powinniśmy płacić za amortyzację, musimy pilnować swojego. Bo jak na razie to odbiorcy są dojeni, proszę wybudować nasza ciepłownię, warunki Energa są nie do przyjęcia nie mogą być monopolistą, bo wtedy utracimy już jakakolwiek kontrole nad stawką za ciepło.

  6. 6
    --7
    ~ Real
    Wtorek, 30.10

    Góra Chrobrego a gdzie w tym wszystkim bubel Tor Wrotkarski i kary umowne dla miasta.Gdzie kasa 2,5 mln rocznie na modernizacje stadionu przy A8 przez 4 lata odkładana w budzecie miasta.Góra Chrobrego bedzie sprzedana miastu jak pan szpak wygra wybory.Przeciez ci z Góry to tez czerwoni.

  7. 7
    +15
    ~ Cygan z kawiarni Mocca
    Wtorek, 30.10

    A jak to było ze stocznia rzeczną i lobbowaniu sprzedaży dla prywatnego inwestora Wilku co? Może jakieś oświadczenie jak nabyłeś mieszkanie za Henryka Słoniny rządów na Grunwaldzkiej bo jestem bardzo ciekaw, a legendy krążą ? ! No i jak tam które z zarzutów potwierdziły się w stosunku do byłej ekipy PO odwołanej w referendum 2013 roku ? Jaki zapadł wyrok w sprawie mieszkania na Traugutta itd?! Dość pomówień i mistyfikacji a za rok suweren was rozliczy!!!

  8. 8
    +7
    ~ Stefan Rembelski
    Wtorek, 30.10

    Ta debata pokazuje,że w sprawie ciepła prezydent Wróblewski wykonał na koszt odbiorców ciepła cały szereg ruchów pozornych, wymiana zarządu, rady nadzorczej, fundusze norweskie i nie tanie opracowania firm zewnętrznych dotyczące zaopatrzenia miasta w ciepło. Po wyborach będzie jak było, czyli ciepło drogie, coraz droższe i niebawem przekroczy magiczny próg za GJ. Nie prawdą jest że nie ma środków na rynku na budowę nowego ekologicznego nowoczesnego źródła ciepła - prawdą jest że miasto nie umie ich znaleźć. Zapewne wróci pomysł prezydenta Słoninysprzedaży EPEC-u i problem będzie z głowy. Wtedy prezydent powie mieszkańcom to nie moja spraw tylko nowego właściciel. Wg zasady - teraz "róbta co chceta" ale to nie mój problem. Nastąpi powolny proces zaorywania Elbląga.

  9. 9
    +8
    ~ do Real
    Wtorek, 30.10

    Oj cieknie, a ciekło po ścianach basenu na dolince i co nie będzie to miało wpływu na żywotność tych ścian?, Kto to wybudował, może niedługo czekać nas kapitalny remont, ileś tej wody w ściany wlało się.

  10. 10
    +9
    ~ Panie Stefanie
    Wtorek, 30.10

    Panie Stefanie a jak tam Referendum w sprawie ciepła organizowanym przez Kukiz15?! Juz po referendum? Czyli pisać każdy może i ok ale żeby rządzić trzeba wygrać wybory.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1480939388275