Nowe przepisy unijne w prawie spadkowym są rewolucją. Kwestia dziedziczenia dotycząca osób przebywających za granicą będzie znacznie utrudniona dla rodzin z Polski.
W myśl rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywana dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego, jeśli spadkodawca nie dokonał w sposób wyraźny bądź dorozumiany w testamencie wyboru prawa ojczystego, prawem właściwym do spraw spadkowych będzie prawo jego stałego pobytu.
Wg rozporządzenia, od 17 sierpnia 2015 r. spadek po osobie zamieszkującej za granicą będzie nabywany według obowiązującego prawa na danym terenie kraju, jeśli zmarły miał z nim stabilny związek (od dłuższego czasu tam mieszkał czy pracował).
W takim przypadku obywatelstwo polskie nie będzie miało znaczenia. Tutaj należy uwzględnić fakt, że w niektórych krajach prawo do spadku mają partnerzy ze związku nieformalnego.
Rozporządzenie określa również, które sądy będą właściwe do orzekania w sprawach spadkowych. Jeżeli osoba przebywająca poza granicami kraju chce, by procedura odbywała się według prawa ojczystego, będzie musiała wyraźnie zaznaczyć to w testamencie.
Źródło : wyborcza.pl
opr.