Wczoraj (1 lipca) OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu zorganizowało Dzień Otwarty. - Bardzo ważne jest, by decyzja o przygarnięciu psa lub kota, nie była podejmowana pod wpływem chwili - mówiła Małgorzata Krawczyk, Zastępca Kierownika elbląskiego schroniska.
Elblążanie mogli odwiedzić podopiecznych elbląskiego schroniska między 12.00 a 18.00. - W tym czasie mieszkańcy mogli zwiedzać schronisko i poznawać psiaki, które tutaj mieszkają, zagłosować na najfajniejszy psi boks, wesprzeć schronisko poprzez wrzucenie datków do skarbonki i przynieść prezenty dla naszych psów i kotów – poinformowali pracownicy elbląskiego schroniska.
Czego potrzebują psy i koty?
Najbardziej potrzebujemy teraz specjalistycznej karmy typu hipoalergiczna, gastro i wątrobowa
– dodają pracownicy schroniska.
Jeśli ktoś myśli o adopcji psa bądź kota musi spełnić pewne warunki. - Bardzo ważne jest, by decyzja o przygarnięciu psa lub kota, nie była podejmowana pod wpływem chwili. Musi być ona dobrze przemyślna i akceptowana przez wszystkich domowników – zaznaczyła Małgorzata Krawczyk. - Należy pamiętać, że posiadanie w domu zwierzęcia to nie tylko niewątpliwa radość i przyjemność, ale też obowiązek, który będzie spoczywał na naszych barkach przez kilka albo kilkanaście następnych lat. Trzeba też dobrze się zastanowić, czy będzie nas stać na codzienne karmienie, opiekę weterynaryjną i pielęgnację pupila.
Proces adopcji zazwyczaj zaczyna się od wizyty w schronisku lub od zapoznania się z opisami i zdjęciami naszych podopiecznych poprzez stronę internetową schroniska. Jeżeli któreś zwierzę zainteresuje osobę chętną do adopcji, prosimy ją o wypełnienie oraz odesłanie do nas mailem ankiety adopcyjnej (do pobrania z naszej strony www.). Przeszkoleni pracownicy, biorąc pod uwagę możliwości mieszkaniowe, finansowe, rodzaj pracy, tryb życia oraz wiek osoby chętnej do adopcji, doradzają zainteresowanym, które zwierzę będzie dla nich najbardziej odpowiednie -opowiada
– zaznaczyła Małgorzata Krawczyk.
Następnym krokiem, jak informuje Małgorzata Krawczyk, jest poznanie ze zwierzęciem w schronisku (o ile jeszcze do niego nie doszło) oraz sama adopcja. - Pamiętajmy, że zanim zabierzemy psa, czy kota do domu, musimy przygotować dla niego w domu odpowiednie miejsce, legowisko, miski, karmę, zabawki, a w przypadku kota dodatkowo kuwetę i żwirek oraz drapak – dodała Małgorzata Krawczyk. - Do schroniska po odbiór zwierzęcia również musimy przyjść przygotowani - adoptując psa należy mieć ze sobą smycz i obrożę, a adoptując kota transporter. Należy również być przygotowanym na wniesienie opłaty adopcyjnej.
Jak wygląda wirtualna adopcja? Jakie warunki trzeba spełniać? Z jakimi kosztami się to wiąże?
Wirtualna adopcja to forma pomocy finansowej dla zwierząt przebywających w schronisku. Na naszej stronie internetowej, przy zdjęciach wybranych podopiecznych pojawiają się ikonki "Czeka na wirtualnego opiekuna". Jeżeli ktoś zdecyduje się na otoczenie psa lub kota wirtualną opieką i co miesięczne wpłacanie na konto schroniska darowizny w wysokości 30zł, wtedy przy zdjęciu danego zwierzęcia pojawi się jego imię, nazwisko, lub nick. Wirtualny opiekun może oczywiście promować swojego podopiecznego np. w mediach społecznościowych, a także odwiedzać go w schronisku
– tłumaczy Małgorzata Krawczyk.
Więcej informacji po numerem 55 234 16 46 lub elblag.schronisko@otoz.pl
Proponuje pracownikom Schroniska osobisty objazd po elblaskich parafiach i placówkach Miasta/ szkoly,przedszkola,DPS, Dom dla Bezdomnych , firmy miejskie itp. / i tam reklamowanie adopcji psów . Odzew moze być zaskakujaco duży.
Fakt! Mój piesek, ASIK, zabrany ze schroniska staruszek i niepełnosprawny z mocznicą zjadł karmę nerkową, ale najchętniej on je domowe jedzenie. Mocznica przeszła, hiperkaliemia też. Z pogłębiającą się niepełnosprawnością ruchową walczymy.