Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

"Wybory są już za nami, ale problem uchodźców pozostał" (opinia nadesłana)

09.11.2015, 13:30:15 Rozmiar tekstu: A A A
"Wybory są już za nami, ale problem uchodźców pozostał"

Gorącym tematem kampanii parlamentarnej była kwestia uchodźców. Wybory są już za nami, ale problem uchodźców pozostał i czeka na rozwiązanie godne, w duchu europejskiej solidarności, z poszanowaniem praw ludzi dotkniętych dramatem wojny, wywołanej przez  mocarstwowe siły zewnętrzne. Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, zwołany na Malcie przez przewodniczącego rady europejskiej Donalda Tuska, ma dotyczyć dwóch kwestii – zabezpieczenia granic zewnętrznych unii europejskiej oraz sposobu udzielenia pomocy tym  uchodźcom, którzy już się na terenie unii znaleźli przez poszczególne kraje członkowskie.

Na zabezpieczaniu granic w ogóle się nie znam, więc niech to robią fachowcy. Natomiast jak udzielić pomocy uchodźcom, każdy z nas może i nawet powinien swoją cegiełkę dołożyć.  Znakomity kierunek w tej materii wskazał  biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Grzegorz Ryś, wypowiadając w natchnieniu opatrzności następujące słowa - „Gościnność jest jedną z najważniejszych cech człowieka religijnego”. Któż zatem może być bardziej religijny, jak nie nasi duszpasterze w parafiach i czuwający nad nimi diecezjalni księża biskupi. Palotyński Instytut Statystyki Kościoła podaje, że w Polsce jest 10050 parafii katolickich. Tak ogromną przestrzenią bezgranicznej miłości bliźniego, nie każde państwo w unii europejskiej może się pochwalić.

Pokażmy europejczykom jak to się robi w Polsce

Przed rokiem 1990 nauka religii odbywała się w salkach katechetycznych domów parafialnych, wybudowanych z ofiar wspólnot parafialnych, bardzo często również z bezpośrednim zaangażowaniem parafian w prace stricte budowlane. Dzisiaj kiedy dzieci uczą się religii w szkołach publicznych, domy parafialne są znakomitym zapleczem do dawania ewangelicznego świadectwa miłości bliźniego według św. Mateusza - „Bo byłem głodny, i daliście mi jeść; byłem spragniony, i daliście mi pić; przybyszem byłem, a przygarnęliście mnie; byłem nagi, a odzialiście mnie...” - bo, kiedy jak nie teraz mamy wypełniać nauka naszego mistrza Jezusa Chrystusa? Właśnie teraz kiedy setki tysięcy ludzi potrzebuje naszej pomocy. Nieważne jak ci ludzie się na terenie Europy znaleźli, nieważne jakiego są wyznania, i nieważne kto z przywódców europejskich krajów popełnił błąd – ważne, żeby ci ludzie otrzymali od nas  rozumną pomoc wynikającą z daru serca.

Rozumną to znaczy taką, by byli w otoczeniu ludzi życzliwych, by byli w parafiach, by nie byli anonimowi ale nasi, z naszej parafii. Jedna rodzina w jednej parafii to raptem cztery  może pięć osób, które wtedy mają szansę na poznanie języka, naszej kultury ale i podzielenia się własną. Ich dzieci będą chodziły do szkoły z naszymi dziećmi. Nawiążą się normalne relacje i przyjaźnie. To najlepszy sposób integracji. Nie jest dobrym rozwiązaniem tworzenie obozów dla uchodźców, bo wtedy  powstają podziały na my i oni. To sprzyja tworzeniu atmosfery nieufności, nieprzyjaznych spojrzeń, segregacji. Nawet w krajach tak otwartych jak Szwecja, rząd zmuszony został do nieujawniania miejsca pobytu uchodźców, z powodu zagrożenia ich bezpieczeństwa. Tradycje polskie sięgające czasów inkwizycji, pozwalały znaleźć schronienie w naszej ojczyźnie wszystkim prześladowanym i wypędzanym z innych części  Europy za wiarę czy wyznawane poglądy. To na przestrzeni wieków nas tylko ubogacało. Dzisiaj nie możemy się od tych ludzi odwrócić, nie możemy się odwrócić od Europy, a później zasiąść do wigilijnego stołu i pozostawić jedno puste miejsce przy stole dla niespodziewanego wędrowca.

Polskie piekiełko  powraca

W ferworze nieustannej walki politycznej historia zatoczyła koło i znów powstał spór o krzesło przy stole na unijnym szczycie. Tyle ze wtedy krzesło było jedno, a chętnych by na nim usiąść było dwóch. Dzisiaj dalej krzesło jest jedno, tyle że gorące i nie ma chętnych by na nim usiąść, bo temat politycznie trudny. Kompromitujemy się na oczach całej Europy prezentując małość i zapalczywość. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji, byłoby wysłanie na szczyt na Malcie prymasa Polski, który złożyłby deklarację, że polskie parafie przyjmą dziesięć tysięcy rodzin i szczyt byłby nasz. Cała europejska, ale i światowa prasa pisałaby tylko o Polsce.

Może warto pójść za apelem papieża Franciszka, tak jak to zrobili Włosi – zdeklarowali, że  parafie we Włoszech, których jest 25 tysięcy przyjmą taką liczbę rodzin. Zachowajmy się przyzwoicie a zyskamy szacunek jako naród i społeczeństwo, a politycy niech podejmują decyzje jak uszczelnić europejskie granice przed migracją zarobkową, zachowując jedność Europy.


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ Józef
    Poniedziałek, 09.11

    Aleś pan ćwieka zadał pasterzom kościoła - oni owszem lubią pouczać i pomagać cudzymi rękami. Okazje mają o jakiej nawet nie marzyli mogą słowa ewangelii zamienić w czyn i wtedy staną po prawicy Jezusa. Do dzieła wielebni panowie - parafianie pomogą tylko wyraźcie gotowość przyjęcia rodziny. Katolicki naród pomoże - nie wyobrażam sobie innej opcji.

  2. 2
    +7
    ~ pytacz
    Poniedziałek, 09.11

    biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Grzegorz Ryś czy to tata dziennikarza Rysia?

  3. 3
    +16
    ~ wniosek
    Poniedziałek, 09.11

    Żadnych imigrantów w Elblągu czy w Polsce.W pierwszej kolejności musimy pomóc naszym elblążanom,żeby mieli gdzie mieszkać , a na święta nie musieli stać w kolejce po dary ze szlachetnej paczki. A inna sprawa to można poczytać artykuły jakie to problemy z uchodźcami mają tzw. kraje zachodnie. Tak jeszcze przed upływem końca kadencji tego Sejmu posłowie przegłosowali podwyżkę o 70- zł. na jednego uchodźca co zamknie się kwotą pomocową w wys. 1.460 zł., dlaczego tyle i aż tyle?, gdzie pomoc dla Nas Polaków, przez takie działanie poniża się Nas biedaków.

  4. 4
    +14
    ~ i to by był na tyle
    Poniedziałek, 09.11

    "Dzisiaj nie możemy się od tych ludzi odwrócić, nie możemy się odwrócić od Europy, a później zasiąść do wigilijnego stołu i pozostawić jedno puste miejsce przy stole dla niespodziewanego wędrowca. " a ja mówię możemy się odwrócić. Bo : - Konrad Mazowiecki sprowadził nam na głowę Krzyżaków - ile z nimi było kłopotów aż do 1945 roku - całe zastępy Żydów sprowadziły się nam do Polski i same kłopoty - do dziś - następny Mazowiecki zrobił grubą kreskę i nie możemy się z tego bagna wydobyć Więc mówię ręce precz od Polski żadnych uchodźców chcę mieć spokój w domu.

  5. 5
    +18
    ~ Kat Na Idiotów
    Poniedziałek, 09.11

    No niestety panie Rembelski-pudło! Sprawa uchodźców to problem Turcji i Ameryki oraz wszystkich państw, które tam maiły w przeszłości swoje ziemie! Trzeba było już 10 lat temu interweniować tam gdzie muzułmanie mordowali chrześcijan na ich terenach i nie dopuścić aby ta "gangrena" rozeszła się po Europie. Nie wyobrażam sobie aby w Polsce można było współżyć z muzułmanami o charakterze roszczeniowym i bojowym. III wojna światowa nadchodzi bo od takich incydentów powstają największe konflikty.

  6. 6
    +7
    ~ olo
    Poniedziałek, 09.11

    Lecz sie. Albo wypad do Syrii.

  7. 7
    +2
    ~ ZYKLON B
    Poniedziałek, 09.11

    Problemem jest fadtoma co wylizała rów makreli i zgodziła się na brudasów.Problem ten możemy rozwiązać my Polacy biorąc sprawy w swoje ręce!

  8. 8
    --9
    ~ powiec
    Poniedziałek, 09.11

    Bądź pozdrowiony Stefanie, twój tekst jest wspaniałym świadectwem naszej chrześcijańskiej wiary i jestem pewien, że zgadza się z nim 90% polskiego społeczeństwa, które tworzą wszak katolicy. Wkrótce „ojciec dyrektor” z Torunia za pomocą swych katolickich mediów rozpropaguję tą szczytna ideę. Możesz tez liczyć na wsparcie Prezydenta wszystkich Polaków nowego Rządu i Parlamentu zdominowanego przez „prawych i sprawiedliwych” najprawdziwszych Polaków i katolików, którym wiara i miłość bliźniego leżą zawsze na sercu! Stefanie niech Bóg ma cie w swojej opiece, kto wie może nie jest za późno i możesz jeszcze zrobić karierę w służbie zakonnej? POkój wam pislamsko-korwinowscy hejterzy;)

  9. 9
    +7
    ~ ewa
    Poniedziałek, 09.11

    Mamy w Polsce swoją biedę i nie bedziemy się martwic o imigrantów ekonomicznych ,niech jadą tam gdzie ich tak serdecznie witają ,podobno juz mniej serdecznie ..Nie po drodze nam polakom z tymi ludzmi .

  10. 10
    --8
    ~ powiec
    Poniedziałek, 09.11

    Pani "ewo" pani słowa są niegodne chrześcijanki! Przecież Pan nakazał "miłować bliźniego swego.."! Czyżby odrzuciła pani wiarę swoich przodków?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97111415863037