W 2015 roku na funkcjonowanie Centrum Rekreacji Wodnej miasto zabezpieczyło 1 mln zł. Koszt utrzymania CRW może sięgnąć rocznie kwoty od dwóch nawet do czterech milionów złotych.
Aquaparki powstają w całej Polsce i większośc z nich przynosi straty finansowe. Nawet odwiedzany przez tysięce ludzi sopocki Park Wodny w ubiegłym roku był pod kreską. Takie obiekty mają sens istnienia pod warunkiem, że są częścią większego kompleksu. Zauważyły to wcześniej władze Elblaga, które początkowo inwestycję chciały prowadzić przy udziale kapitału prywatnego. W styczniu 2012 roku miasto opracowało memorandum inwestycyjne w zakresie budowy Aquaparku. Ówczesne władze miasta zakładały nie tylko budowę samego Aquaparku ale także hotelu, obiektu handlowo – usługowego oraz rewitalizację basenu odkrytego. Temu zamierzeniu przeszkodziło odwołanie Grzegorza Nowaczyka.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że cała inwestycja była robiona na szybko i nie była dobrze zaplanowana. Na moje pytanie o to, jakie będa koszty utrzymania nowego basenu Departament Edukacji Sportu i Turystyki odpowiedział: "Na chwilę obecną trudno jest przewidzieć, jaki będzie dokładny koszt związany z utrzymaniem CRW. W momencie ustalenia wszelkich kosztów informacja zastanie zapewnie przekazana".
Oznacza to, że miasto nie dokonało żadnej analizy finansowej przedsięwzięcia. W związku z tym kieruję pytanie otwarte do dzisiejszych władz miasta oraz do miejskich radnych – w jaki sposób zamierzacie Państwo pozyskać środki do utrzymania CRW lub z jakich wydatków zamierzacie Państwo zrezygnować, żeby CRW utrzymać?
W lutym bieżącego roku na stronach Urzędu Miasta pojawiło się ogłoszenie o naborze na stanowisko Kierownika Centrum Rekreacji Wodnej. Wśród niezbędnych wymagań dla potencjalnych kandydatów wymieniono m.in. studia podyplomowe o specjalizacji Menadżer Sporu lub zarządzania sportem, czy doświadczenie w zarządzaniu obiektami sportowymi lub doświadczenie w organizowaniu imprez sportowo – rekreacyjnych. Wtedy żaden z kandydatów nie spełnił tych wymagań. Na początku lipca ogłoszenie pojawiło sie ponownie i – choć z małymi zmianami – to wymagania zostały takie same.
Moim zdaniem to zbyt wygórowane wymagania jak na to stanowisko. Wystarczy w zupełności doświadczenie w zarządzaniu. CRW to nie jest obiekt sportowy, a jego kierownik nie będzie organizował imprez masowych. Zadaniem kierownika ma być skuteczne zarządzanie obiektem, skuteczne, czyli takie, które w jak najmniejszym zakresie obciąży budżet miasta.
Apeluję zatem do władz miasta o:
1. rozważenie oddania zarządzania obiektem firmie prywatnej w partnerstwie publiczno – prywatnym lub:
2. ograniczenie wymagań związanych z doświadczeniem ewentualnego kandydata,
3. umieszczenie ogłoszenia o naborze w prasie ogólnopolskiej (żeby poszerzyć grono ewentualnych kandydatów),
4. zatrudnienie na kontrakcie menedżerskim,
5. całkowitą transparentność całego procesu konkursowego (od momentu składania ofert, aż do rozmów kwalifikacyjnych i wyboru zwycięzcy)
Skoro już mleko się rozlało i zaraz CRW zostanie oddane do użytku, to - póki jest taka możliwość – postarajmy się maksymalnie zminimalizować finansowe skutki tych wyborczych obiecanek.
Piotr Opaczewski
Panie Autorze, niech Pan się pyta byłego prezydenta Wilka. To jego dzieło, zamiast modernizować basen odkryty.
No i wilk podrzucił nam zgniłe jajo zamiast budowac kompleks sportowy . Teraz pcha się do senatu aby niszczyć na większa skalę.
Wilka to teraz g... obchodzi, ta budowa CRW to miała byc jego trampolina w wyborach samorządowych! To jest własnie myslenie ekonomiczne według PIS, grunt to darwac się do władzy za wszelką cenę, koszty oczywiście zapłaci całe społeczeństwo! Pamiętajcie wszytko wam PISda tylko, że w rezultacie sami za to zapłacimy!
Jak głupek tego nie projektował to tam strat żadnych nie powinno być, ino zyski. Przy dzisiejszych technologiach. Jeżeli ten basen został zbudowany na potrzeby firmy prywatnej to ktoś powinien trafić za kraty. Jeżeli wydano pieniądze publiczne bez analizy ekonomicznej to ktoś powinien odpowiedzieć za to materialnie i finansowo. Skąd się biorą 4 mln skąd ta wiedza autora? Dramatyczne apele zamiast rzeczowego przedstawienia sytuacji.
Chcialbym wiedziec czemu to nazywa Centrum Rekreacji Wodnej jak nie bedzie tam zadnych atrakci oprocz samego basenu? Moja kobieta byla z rodzicami na basenie chyba w Bytowie i tam koszt za 1 godz wynosil 12zl. Dodam jeszcze ze tam maja dwie zjezdzalnie, jacuzi i rwaca rzeke a tu??? Sam basen i pewnie drogo bedzie.
Po co komu "spec" od sportu tam gdzie trzeba bystrego inżyniera i sprawnego księgowego i skutecznego zbieracza klientów.
Pan Wróblewski zatrudnił "speca" z Ełku na stanowisko kierownika referatu sportu i turystyki w Departamencie ESiT, który w początkowym projekcie miał być właśnie kierownikiem tegoż centrum / pod niego był pisana aplikacja na to stanowisko/, tak czy nie tak? A teraz Departament nie wie jakie będą koszty utrzymania CRW, dziwne to nieprawdaż? A obecny konkurs dotyczy również zatrudnienia osoby o specyficznych walorach i nie posiadająca tytułu magistra. Czy to nie jest ukierunkowane na kogoś z CSB? CSB przecież już nie będzie, jeno hala sportowa. Oj panie Wróblewski, a miało być tak wyśmienicie, a jest jak niestety jest i co na to mieszkańcy Elbląga?
Masakra, miasto wiecznych narzekaczy. Mam nadzieje że autor tego tekstu i komentujący, będą jeździć na basen do Braniewa, o ile umieją pływać.
Przecież Wróblewski termiował u Słoniny i to za jego czasów Wybudowano pomniki nieudacznictwa do których miasto wiecznie dokłada - wiec gdzie sie miał chłopina nauczyć. Jak budowal lotnisko w Szymanach na którym nie wyladuje zadna linia. Czego wy od tego chłopa oczekujecie żeby był dyrygentem jak nie zna nut? Nie jest w stanie policzyć kosztów utrzymania - masakra
Wystarczyło połączyć budowę tego CRW i remont basenu odkrytego - z budową innych atrakcji wodnych na basenie to jedno.Jeszcze można dobudowac obok centrum handlowe-lub sklep Decathlon i zysk będzie.Przecież wiadomo że klient przyjeżdżając na zakupy nie oprze się rekreacjom wodnym TYLKO TRZEBA JE STWORZYĆ- zbudować.