Sobota, 16.11.2024, Imieniny: Maria, Edmund, Marek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Kongres Nowej Prawicy w Elblągu o likwidacji straży miejskiej w Elblągu (opinia nadesłana)

02.12.2013, 23:40:26 Rozmiar tekstu: A A A
Kongres Nowej Prawicy w Elblągu o likwidacji straży miejskiej w Elblągu
fot. archiwum redakcji

Likwidacja straży miejskiej była jednym z głównych punktów programu wyborczego obecnego prezydenta Elbląga, jednakże warto pamiętać, iż ten postulat jako pierwszy wysunął KNP na wiele dni przed powstaniem programu wyborczego PiS-u.

21 czerwca 2013 r. podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu Jerzy Wilk grzmiał z mównicy, że zlikwiduje straż miejską niezwłocznie po dojściu do władzy, choć jako radny nigdy wcześniej niczego takiego nie zaproponował. Niestety wszystko wskazuje na to, że były to tylko wyborcze obiecanki, których prezydent Wilk nie zamierza spełnić. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowano wprawdzie o zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji w sprawie planowanej likwidacji elbląskiej straży, jednak nie ma wątpliwości, że opinia komendanta będzie negatywna (komendant nie będzie chciał, aby dodatkowe zadania obciążały policję, choć swoją opinię z pewnością umotywuje inaczej).

Bardzo możliwe, iż prezydent Wilk będzie próbował wykorzystać negatywną opinię komendanta jako alibi dla swojej nieskuteczności w kwestii likwidacji straży i nie podda pod głosowanie stosownej uchwały. Takie zachowanie prezydenta będzie ostatecznym dowodem na to, że PiS nie ma najmniejszego zamiaru zlikwidować straży miejskiej w Elblągu. Dlaczego? Ano dlatego, że opinia komendanta na temat likwidacji straży nie jest wiążąca, a decyzję w tej sprawie podejmują tylko i wyłącznie radni podczas głosowania.

Jeśli prezydent Wilk chce być uczciwy wobec swoich wyborców, to po otrzymaniu opinii komendanta powinien on niezwłocznie poddać pod głosowane projekt uchwały dot. likwidacji straży miejskiej. Niestety najprawdopodobniej skończy się na tym, że straż nie zostania zlikwidowana (ze względu na nie poddanie pod głosowanie stosownej uchwały lub jej odrzucenie przez radnych) i zostanie wprowadzony w życie "plan B", o którym coraz częściej słyszy się w elbląskich mediach. Plan ten ma polegać na jakiejś tajemniczej reorganizacji funkcjonowania straży, która de facto niczego nie zmieni. Wszyscy doskonale pamiętamy na czym polegała na przykład "likwidacja" Departamentu Komunikacji Społecznej w wykonaniu prezydenta Wilka - departament został wprawdzie zlikwidowany, ale niemal wszyscy jego pracownicy zostali poprzenoszeni do innych departamentów. Jak widać trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

Dlaczego powinniśmy zlikwidować straż miejską?

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość elblążan popiera pomysł likwidacji straży i już sam ten fakt powinien zmusić elbląskich radnych do chwili refleksji. Za likwidacją przemawiają także względy finansowe, gdyż do utrzymania straży miejskiej co roku dopłacamy ponad 1,2 mln zł. Kolejnym argumentem przemawiającym za likwidacją tej formacji jest marginalny wpływ strażników miejskich na poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niewielka liczba etatów oraz godziny godziny pracy straży uniemożliwiają jej skuteczne działanie (straż miejska funkcjonuje tylko w dni powszednie, mniej więcej od godz. 8 do 16, a najbardziej byłaby potrzebna wieczorami i w weekendy). Wiele zastrzeżeń budzi również praca samych strażników, którzy zajmują się głównie nękaniem kierowców na Starym Mieście, a nie poprawą bezpieczeństwa. Warto również zauważyć, że patrole straży miejskiej są praktycznie niewidoczne w innych częściach miasta i nie budzą żadnego respektu, w przeciwieństwie do patroli policyjnych.

Jaka jest alternatywa dla działalności straży miejskiej?

W mojej opinii Elbląg jest miastem stosunkowo bezpiecznym (masowo uciekają stąd nawet potencjalni przestępcy), więc nie odczulibyśmy żadnych negatywnych następstw likwidacji straży. Oczywiście część pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji tej formacji moglibyśmy przeznaczyć na rozszerzenie zasięgu monitoringu miejskiego lub na sfinansowanie dodatkowych pieszych patrolów policji (np. wieczorowych lub weekendowych). Takie patrole nie wymagałyby zatrudniania dodatkowych ludzi w policji, ponieważ stanowiłyby one dodatkowe źródło dochodu dla obecnie zatrudnionych policjantów. Zaproponowane przeze mnie rozwiązania funkcjonują już z dobrym skutkiem w innych miastach i myślę, że sprawdziłyby się również w Elblągu.


Kongres Nowej Prawicy w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 39

%82.1 %17.9


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +22
    ~ Precz z PiS i PO
    Wtorek, 03.12

    Brawo! KNP ma mój głos!

  2. 2
    +32
    ~ Obiłan
    Wtorek, 03.12

    Dobrze i na temat, nareszcie ktos ma odwagę mówić wprost.

  3. 3
    +28
    ~ Ania78
    Wtorek, 03.12

    Glosowalam na PiS tyko dlatego, ze obiecywali zliwidowac straz. Jesli tego nie zrobia, to moj glos straca bezpowrotnie.

  4. 4
    +32
    ~ Jan
    Wtorek, 03.12

    Zlikwidować

  5. 5
    --21
    ~ lolus
    Wtorek, 03.12

    Ble, Ble, Ble. Jak zwyklebełkot

  6. 6
    --24
    ~ polityk
    Wtorek, 03.12

    Jakaś śmieszna partyjka mająca w kraju 0,001% poparcia usiłuje zbić kapitał na nielubianej ale w gruncie rzeczy potrzebnej instytucji.

  7. 7
    +27
    ~ sd
    Wtorek, 03.12

    Straż Miejska musi pracować 24/24 to raz, dwa zwiększyć ilość etatów.3. Rozliczać z wykonania obowiązków statutowych. JAK NIE MA WILK PIENIĘDZY TO NIECH ZLIKWIDUJE RADĘ MIEJSKA! BO TAM SIEDZĄ NAJWIĘKSZE PASOŻYTY!

  8. 8
    +24
    ~ Basenji
    Wtorek, 03.12

    Praktyka życia na obrzeżach miasta wskazuje, że zobaczenie strażnika miejskiego, zwłaszcza "w akcji" jest tak częsta, jak Salamandry plamistej. Ale od czasu do czasu, jadąc ulicą Płk Dąbka, zauważam charakterystyczną skrzynkę i "wóz bojowy" z obsadą. Widuję też strażników wałęsających się w okolicy ratusza i na Starym Mieście, gdyż tam są zauważalni. Trudno jest przeciętnemu mieszkańcowi Elbląga odnotować istotny wpływ działania tej instytucji na poprawę bezpieczeństwa, czystości ulic i podwórek. W trudnej sytuacji, w jakiej jest miasto każda oszczędność, w tym także likwidacja mało przydatnych etatów jest słuszna. Może następnym krokiem Pana Prezydenta będzie "odchudzenie" ratusza? Władza spod każdej opcji powinna być przede wszystkim gospodarna.

  9. 9
    +26
    ~ zbych
    Wtorek, 03.12

    likwidacja jurek bedziemy pamietac twoje obiecanki

  10. 10
    --18
    ~ na ulicy mówią
    Wtorek, 03.12

    Co za różnica kto wymyślił absurdalny pomysł likwidacji Straży Miejskiej, a kto to nagłośnił? O jednych i drugich raczej dobrze to nie świadczy. Jak każdy rozgarnięty obywatel powinien wiedzieć, że hasła populistyczne i roszczeniowe nie są możliwe do zrealizowania przez pomysłodawców patrz Wilk lub niejaki Meger tylko ten problem może rozwiązać władza uchwałodawcza jaką jest Rada Miasta Elbląg. Mam nadzieję, że opinia komendanta Policji w sprawie likwidacji SM nie pozostawiła żadnej wątpliwości, że do tego nigdy nie dojdzie. Co nie zmienia faktu, że działanie oraz struktury SM powinny zostać zmodyfikowane tak aby SM wciąż się rozwijała i dostosowywała do panujących reali. Proponuję zająć się poważnymi problemami anie bić pianę to samo dotyczy się likwidacji stref płatnego parkowania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7910659313202