Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Stanowisko FRE w sprawie nowej polityki informacyjnej i planów inwestycyjnych władz Elbląga (opinia nadesłana)

14.02.2013, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stanowisko FRE w sprawie nowej polityki informacyjnej i planów inwestycyjnych władz Elbląga
Cezary Balbuza, przewodniczący FRE (fot. archiwum redakcji)

Zarząd Stowarzyszenia Forum Rozwoju Elbląga z zadowoleniem przyjął zmianę polityki informacyjnej władz Elbląga. Ta otwartość zaowocowała już kilkoma konferencjami prasowymi, z których elblążanie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o bieżącej polityce komunalnej oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Jest to pierwszy krok dobrym kierunku, jednak kolejnym po medialnym monologu władz Elbląga, powinien być dialog społeczny. Dowodem na dotychczasowy brak efektywnego dialogu jest chociażby „inicjatywa referendalna”, wynikająca pośrednio m.in. z dotkliwych podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych, podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, wysokiego zadłużenia miasta oraz patologicznie wysokiego bezrobocia i braku perspektyw zmiany tego zjawiska. Widać rozgoryczenie wielu mieszkańców, którzy po wyborze do władz miasta przedstawicieli partii rządzącej oczekiwali większej skuteczności w przyciąganiu nowych inwestorów i w tworzeniu miejsc pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że problemy Elbląga są bardzo skomplikowane i nie ma łatwych rozwiązań. Jednak bez dialogu, bez konsultowania, słuchania opinii, tłumaczenia i uzgadniania ze społeczeństwem priorytetów polityki miejskiej tworzą się nowe pola konfliktów i nieporozumień.

Czasami mamy wrażenie, że władze Elbląga mylą pojęcia konsultacji społecznych z konferencjami prasowymi, na których prezentują już gotowe pomysły i rozwiązania. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że konsultacje mają miejsce wtedy, kiedy dyskutuje się nad pomysłem rozwiązań w jego fazie początkowej, gdy nie ma jeszcze nawet w opracowaniu projektów wykonawczych. Niestety, jak dotąd żadne władze Elbląga nie skorzystały z wielkiego potencjału tkwiącego w mieszkańcach, no i mści się to na nas wszystkich w niedopracowanych koncepcyjnie, a realizowanych inwestycjach.

Chcąc nie chcąc musimy się dostosować i skoro władze miejskie, jako główne narzędzie komunikacji ze społeczeństwem używa lokalnych mediów, my do dialogu z Zarządem miasta musimy zrobić to samo.

Po ostatnich zapowiedziach inwestycyjnych władz Elbląga widzimy kolejne zagrożenia i niekonsultowane pomysły, które mogą, w poważny sposób pogorszyć sytuację finansową miasta bez osiągnięcia oczekiwanych korzyści społeczno gospodarczych. Chodzi tutaj głównie o dwie duże inwestycje drogowe. Pierwszą z nich jest tzw. „obwodnica wschodnia”, której przebieg obrzeżem Bażantarni oraz wymuszona likwidacji pętli i trakcji tramwajowej na ulicy Marymonckiej wzbudza duże społeczne obiekcje i niezadowolenie. Planowane umieszczenie nowej pętli tramwajowej „dwójki” przy skrzyżowaniu ulic Królewieckiej i Moniuszki jest chyba związane z planowana lokalizacją Aqaparku, bo na pewno przestaną z tej linii tramwajowej korzystać ludzie dojeżdżający w rejon Szpitala Wojewódzkiego. Jeżeli już przenosić pętlę, to najlepszą lokalizacją byłby rejon stacji paliw przy ulicy Królewieckiej.

Zdajemy sobie sprawę, że zadaniem „obwodnicy wschodniej” oprócz odciążenia ulic Grunwaldzkiej i Bema, jest udrożnienie terenów inwestycyjnych w rejonie tzw. „Terkawki”, tylko pozostaje wątpliwość czy na pewno przyjdą za tym inwestorzy, czy nie będzie to kolejna droga przez puste pole kończąca się węzłem na S22?

Kolejna duża inwestycja to droga łącząca Modrzewinę z Węzłem Elbląg Zachód na S7, której koszt jest nam aż trudno sobie wyobrazić szczególnie, że będzie ona biegła kilka kilometrów po Żuławach i będzie wymagała budowy dwóch mostów jednego na rzece Elbląg a drugiego na Kanale Jagielońskim. Mosty te, żeby nie blokować żeglugi muszą być albo zwodzone, albo dość wysokie, co pewnie będzie jeszcze wymagało budowy estakad. Równie niewyobrażalne jak koszt tej inwestycji będzie ryzyko, że jeżeli na Modrzewinie nie powstaną w najbliższych latach liczne zakłady pracy i duże osiedle mieszkaniowe, to z tej drogi będą korzystać głównie mieszkańcy Wyspy Nowakowskiej i kilku miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym, ponieważ nawet mieszkańcom Zawady bliżej i wygodniej będzie dojechać dwujezdniową Mazurską i Browarną do mostu Unii Europejskiej niż do nowego mostu zlokalizowanego przy oczyszczalni ścieków.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie kwestionujemy zasadności budowy tych dróg, jako elementu uatrakcyjnienia terenów inwestycyjnych w Elblągu. Martwimy się jedynie tym, że jeżeli te inwestycje nie przyciągną inwestorów, nasze miasto będzie zadłużone na długie lata i jedynie, na co będzie nas stać to łatanie dziur w jezdniach po każdej zimie.

Naszym zdaniem jest alternatywa dla tych planów inwestycyjnych, nie tak efektowna, ale na pewno tańsza. Zamiast „obwodnicy wschodniej” można poszerzyć do dwóch jezdni Aleję Grunwaldzką aż do ronda Kaliningrad, z opcją do Węzła Elbląg Wschód. Udrożnić przejazd z ulicy Bema przez Saperów i Podchorążych do ulicy Kościuszki. Teren „Terkawki” połączyć drogą wewnętrzną z Aleją Grunwaldzką opcjonalnie ulicą Dąbrowskiego z Rawską. W przypadku drugiej inwestycji, bezproblemowo można dostać się na Modrzewinę z ulicy Mazurskiej niedawno oddaną do użytku ulicą Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jedynym problemem do rozwiązania jest obecny składany most w Nowakowie, który blokuje żeglugę na rzece Elbląg. To jest jednak problem dla Powiatu ziemskiego i samorządu województwa, żeby zrobić tam np. most zwodzony. Trzeba się poważnie zastanowić, czy nie pilniejszą i bardziej zasadną inwestycją jest remont i przebudowa ulicy Królewieckiej, której kostkowa nawierzchnia jest w opłakanym stanie. Korzystając z okazji można by poprowadzić dwutorową trakcje tramwajową ulicą Królewiecką do Fromborskiej, dalej do Ogólnej a z niej w Aleję Odrodzenia na Zawadę. Ulicę Królewiecka w rejonie Szpitala oraz ulice Fromborską odpowiednio poszerzyć do dwóch jezdni z trakcją tramwajową po środku.

Reasumując mamy nadzieję, że władze Elbląga przemyślą jeszcze nasze propozycje, które oczywiście też mają swoje mankamenty, ale nikt nie ma patentu na najlepsze pomysły. Nie tracimy również nadziei, że być może odbędą się jednak konsultacje społeczne, poświęcone tym największym inwestycjom, bo tu chodzi o naprawdę wielkie publiczne pieniądze i wysokie zadłużenie naszego miasta.


W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Forum Rozwoju Elbląga
Przewodniczący
Cezary Balbuza

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --3
    ~ Czahary
    Czwartek, 14.02

    Konkretnie i na temat, zrozumiałym językiem, podoba mi się treść tego listu.

  2. 2
    +6
    ~ we
    Czwartek, 14.02

    Lamus z tego Czarka i lizak PO .Komentować każdy potrafi nawet Wilk -zrób coś dla Elbląga

  3. 3
    +13
    ~ ha, ha, ha
    Czwartek, 14.02

    naiwność nie boli, prawdziwe pieniądze zarabia się na właśnie takich inwestycjach, tu niech codzi o racjonalność inwestycji tylko racjonalność zarobienia jak największej ilości kasy, a przeciez dziecko widzi, że zarobią więcej na mostach i drogach donikąd niż na jakiś racjonalnych przebudowach w miescie, gdzie jeszcze tubylcza ludność będzi im patrzeć na ręce, lepiej budować w polu, spokój, cisza, lepiej tam się zarabia,

  4. 4
    +9
    ~ Cudak
    Czwartek, 14.02

    To trzeba być narcyzem żeby samemu wystąpić w imieniu trzy osobowego FRE. Znawca od wszystkiego gdzie był za czasów Słoniny? Nie udowodni, że za nim jest jakaś grupa społeczna bo na razie to tylko bicie piany, której nawet nierozgarnięta wcześniejsza ekipa nie kupiła.

  5. 5
    +7
    ~ zombi
    Czwartek, 14.02

    Kolega Cezary jest bezkonkurencyjny jak chłopaki z PO. czytam "można poszerzyć do dwóch jezdni Aleję Grunwaldzką aż do ronda Kaliningrad" Panie Cezary wyburzanie, przesiedlanie, nowe mieszkania dla wysiedlonych to 5 x więcej jak budowa "wschodniej" przez pola. Pan to ma fajne pomysły ! Ponadto co ma "wschodnia" do Grunwaldzkiej ?

  6. 6
    0
    ~ obserwator sceny
    Czwartek, 14.02

    co znowu za ciule się ujawniają przed referendum/wyborami jakaś następna przybudówka PO po EKO sczury wychodza z nor do koryta po smaczne kąski

  7. 7
    +6
    ~ dobra rada
    Czwartek, 14.02

    Panowie z FRE zobaczcie najpierw lekcję inwestowania, na czym ono polega, przestańcie się ośmieszać swoimi racjonalnymi uwagami, zobaczcie film z linka, o to chodziw prawdziwym inwestowaniu, Modrzewina jest tu takim Misiem właśnie, a teraz jak się okazuje Miś będzie miał bliźniaka Terkawkę, i ferajana bawi się dalej, a miasto upada http://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

  8. 8
    --2
    ~ Poncyliusz
    Czwartek, 14.02

    nastepny cymbał z glupimi pomysłami!!!!!!!!!!!!!!!

  9. 9
    +8
    ~ malkontent
    Czwartek, 14.02

    Brak dialogu władz miasta z elblążanami, to fakt. Tu Balbuza ma rację, bo konferencje prasowe rządzących przypominają raczej stypy rządzących nad swymi poronionymi pomysłami.

  10. 10
    0
    ~ anonim
    Czwartek, 14.02

    A Pan Cezary jeszcze uczy na PWSZ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93711590766907