Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Miejskie uroczystości majowe niekompletne - felieton Sławomira Kuli (opinia nadesłana)

01.05.2012, 06:32:09 Rozmiar tekstu: A A A
Miejskie uroczystości majowe niekompletne - felieton Sławomira Kuli
fot. archiwum redakcji

Początek maja to jak zwykle od wielu lat długi weekend związany z trzema świętami. Są to Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja). Wszystkie trzy są świętami państwowymi, dlatego zdziwiłem się bardzo czytając informację o organizowaniu przez władze Elbląga imprez z okazji tylko dwóch świąt. Obchodzić będziemy Dzień Flagi i Konstytucji 3 Maja.
 

Pytanie dlaczego? Przecież Międzynarodowe Święto Pracy już dawno przestało być świętem tzw. proletariatu, nie ma już socjalizmu i komunizmu. Jest to święto państwowe od 1950 roku! Ma ono swoją genezę nie, jak mylnie niektórzy sądzą, w komunistycznym ZSRR a w USA w Chicago. Jest  upamiętnieniem masakry robotników domagających się tylko 8 godzinnego dnia pracy i lepszych warunków socjalnych.

Od 1955 roku obchodzone jest również jako wspomnienie w kościele katolickim decyzją papieża Piusa XII pod nazwą Dzień Józefa Rzemieślnika (Robotnika). W obecnych czasach nie mówimy już o robotnikach jako takich, mamy do czynienia z pracownikami najemnymi. Są nimi zarówno murarze jak i dziennikarze, urzędnicy, pielęgniarki, nauczyciele, lekarze, mechanicy, kierowcy i wszyscy inni którzy pracują. To z ich podatków utrzymywane jest Państwo.

Międzynarodowe Święto Pracy jest świętem państwowym i dniem wolnym we Francji (nazywane również Świętem konwalii),Niemczech, Austrii (Tag der Arbeit), Belgii (Dag van de arbeit), Finlandii (Vappu), Grecji (Ergatiki Protomagia), Hiszpanii (Fiesta del Trabajo), Islandii (Verkalyosdagurinn fyrsti) i wielu innych krajach. Dlatego zabrakło mi w informacjach chociażby wzmianki o tym święcie, zorganizowania chociaż małej imprezy czy odczytu  z tej okazji. Byłby to wyraz szacunku dla ludzi pracy za ich codzienny wysiłek w budowaniu kraju.

Obchodzić też będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, ustanowiony 24 lutego 2004 roku. W tym roku Senat RP uchwalił 2 maja „Świętem Orła Białego” jednak decyzją Sejmu zmieniono nazwę święta na obowiązującą obecnie. Z tym dniem wiąże się jeszcze jeden istotny fakt historyczny. Drugiego maja 1945 roku żołnierze polscy zawiesili na Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie biało-czerwoną flagę. Drugi maja jest też Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja. Konstytucja ta to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i jedna z najstarszych na świecie. Uchwalona została 3 maja 1791 (starsza jest tylko konstytucja USA – 17 września 1787). Jak na owe czasy była jednym z najbardziej postępowych aktów prawnych w Europie. Zrównała mieszczan i szlachtę, chłopi uzyskali ochronę Państwa, zniosła „liberum veto”.

Sławomir Kula (SLD)

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ Benek Kwiaciarz
    Poniedziałek, 30.04

    Tradycja I Maja jest rzeczywiście jak pisze autor przedwojenna ,lecz świeto państwowe w tym dniu pierwszy wprowadził ZSRR a po nim wszystkie demoludy.I tak zostało do dziś z wieloma reliktami komuny.Na przyklad autor powołuje się tu na Św.Józefa Rzemieślnika dopisując w nawiasie -Robotnika.Wielki błąd. Rzemieślnikowi w uprawnieniach do robotnika jak księżycowi do Słońcca W myśl obowiazujacego do dziś w Polsce komunistycznego Kodeksu Pracy rzemieślnik to coś znacznie gorszego niż robotnik.Robotnikowi zgodnie z KP bedącemu w "stosunku pracy" przysluguja rózne ochrony,przywileje itd. Rzemieślnik jako przedstawiciel wrogiego systemu nie ma żadnych praw: do urlopu, stażu pracy,wysługi lat itp..Spytajcie wszystkich wcześniej pracowników ,dziś samozatrudnionych.

  2. 2
    +1
    ~ znafca
    Poniedziałek, 30.04

    Moja interpretacja jest nastepująca: święta 2 i 3 maja obejmują wszystkich bo zarówno flaga narodowa jak i Konstytucja dotyczy wszystkich obywateli polskich. Ze świętem pracy to już tak prosto nie jest ponieważ tak jak wspomina przedmówca niestety jest kojarzone z rezimem totalitarnym po drugie większość polskich obywateli nie pracuje więc nie dotyczy ono wszystkich;)

  3. 3
    +1
    ~ ja
    Poniedziałek, 30.04

    co za problem aby pan Sławomir zajął się przygotowaniem tegoż święta

  4. 4
    --6
    ~ głosowałem za PO
    Poniedziałek, 30.04

    Ma racje chłopina,jestem za

  5. 5
    +2
    ~ tolo
    Poniedziałek, 30.04

    do Beneka Kwiaciarza...warto się pofatygować i przejrzeć troszeczkę informacji zanim się zabierze głos polecam link http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Pracy

  6. 6
    --3
    ~ Jaculek
    Poniedziałek, 30.04

    Obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) to dlaczego wywieszone zostały flagi Unii Europejskiej!

  7. 7
    +5
    rwel
    Poniedziałek, 30.04

    Towarzyszu szósty od lewej ~ "..wyraz szacunku dla ludzi pracy za ich codzienny wysiłek w budowaniu kraju" - jako żywo symbolizuje Waszą tęsknotę za czasami, w których np. każdy gospodarz domu był represjonowany za nie zdjęcie flag narodowych w dniu 2 maja, powieszonej przed świętemJedynegoMaja

  8. 8
    +4
    ~ Basenji
    Poniedziałek, 30.04

    Jeżeli poczyta się dostępne w naszej bibliotece roczniki Wespreussische Zeitung ( organ narodowych-socjalistów) to widać, że było to drugie co do ważności święto państwowe po urodzinach Adolfa. W 1940 roku wprowadzono je w GG, a po drugiej stronie granicy przyjaźni między czerwonymi imperiami zrobili to Rosjanie. W naszej tradycji nie jest to więc Międzynarodowe Święto Pracy a narzucone przez okupantów obchody ku czci kompartii. Obchodzenie ich teraz jest przyznawaniem się do wyznawania tych samych pogladów co Kon, Dzierżyński, Marchlewski, Bierut i inni. Jak ktoś lubi, to niech sobie maszeruje w paradach równości i prawomyślności pod nowymi, cniebieskimi flagami. Ale niech pamięta, co ów dzień oznacza dla tych, co świadomi są swojej historii.

  9. 9
    +5
    ~ czytelnik
    Poniedziałek, 30.04

    Ogary poszły w las ! Ciekawe Basenji, że ludzie z większości wymienionych krajów tak tego nie kojarzą. A prawie wszystkie wymienione były okupowane przez jednych ( Niemcy ) i drugich ( ZSRR ). Czy się to komuś podoba czy nie jest to święto państwowe ! Więc powinno być akcentowane przez przedstawicieli w terenie. Po likwidacji go przez Sejm RP można udawać, że go nie ma. To, że zawłaszczyli je socjopaci w przeszłości nic nie tłumaczy jego ignorowania. To tak jakby odwrócić się od kościoła bo była w nim inkwizycja. Totalny brak czytania ze zrozumieniem.

  10. 10
    0
    ~ nn
    Wtorek, 01.05

    Wolacy tradycyjnie świętują niemal wyłącznie największe klęski w swojej historii, stąd święto 3 maja, święto flagi to anglosaski wymysł którego sensu zdrowy na umyśle człowiek nie jest w stanie dociec, święto 1 maja to święto symbolizujące walkę o prawa ludzi pracy, czyli o wartości dla wszystkich szarych ludzi na świecie uniwersalne. Jako że dzisiejsza "Polska" ma w d.... ludzi pracy i ich prawa, stąd nacisk jest w ten specyficzny sposób rozłożony. Całe te dorabianie świąt i ideologii ma na celu zatarcie w pamięci ludzi faktu że może istnieć egalitarne w miarę uczciwe i sprawiedliwe społeczeństwo. Przecież mogli nazwać 2 maja świętem zwycięstwa ale nie z Ruskami bogobojna Polska zwyciężać nie może nawet Hitlera bo to grzech.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0333919525146