Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Czy Pan Poseł Janusz Palikot i inni Posłowie o tym wiedzą? - felieton Sławomira Kuli (opinia nadesłana)

04.04.2012, 11:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Pan Poseł Janusz Palikot i inni Posłowie o tym wiedzą? - felieton Sławomira Kuli
Zdjęcie stanowi tylko ilustrację do artykułu (źródło: www.students.pl)

W dniu dzisiejszym odbędzie się w Elblągu spotkanie z Panem Posłem Januszem Palikotem oraz towarzyszącymi mu Posłami na Sejm RP, Panami: Andrzejem Rozenekem, Robertem Biedroniem i Wojciechem Penkalskim reprezentantem  Ziemi Elbląskiej. Planowałem uczestniczyć w spotkaniu, zwłaszcza, że ma ono być w formie debaty. A ta forma spotkań umożliwia dyskusję, z której można wyciągnąć wnioski.

Niestety z wczoraj na dziś pełniłem 24 godzinny dyżur i nadrobienie obowiazków prawdopodobnie uniemożliwi mi uczestnictwo w spotkaniu, nad czym ubolewam, bo cenię sobie Pana Janusza Palikota jako zręcznego i inteligentnego polityka.

O co chciałbym Pana Janusza zapytać i o czym podyskutować (o ile ta forma będzie przyjęta)? Oczywiście o reformę emertyalną. O to dlaczego pod pewnymi warunkami chciał ją poprzeć? Warunkami dla mnie nie do końca zrozumiałymi.

Warunek pierwszy: obowiązkowe badania osób powyżej 60 roku życia na koszt Państwa

Pan Janusz zapewne wie, że w chwili obecnej każdy pracujący Polak i to nie tylko powyżej 60 roku życia zobowiązany jest do  bezpłatnych, obowiązkowych badań profilaktycznych w myśl ustawy z 27 czerwca 1997 „ o służbie medycyny pracy”  (na koszt pracodawcy, co odliczane jest od podatku – czyli na koszt Państwa)? Niepracujący mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ile wyrażą taką wolę.

Moim zdaniem nie można zmuszać obywateli do badań, wyjątek stanowią badania profilaktyczne pracownicze, zwłaszcza w warunkach zagrożonych. Obywatela można zaprosić lub  zachęcić do profilaktyki, jak to ma miejsce z mammografią czy badaniami cytologicznymi, które cieszą się dużym zainteresowaniem np. Program Norweski w Elblągu

Warunek drugi: utworzenie funduszu żłobkowego

Pan Janusz zapewne wie, że żłobek lub klubik jest miejscem, w którym przebywają dzieci do lat 3 (w wyjątkowych sytuacjach 4). Pytanie co dalej? Dziecko utrzymywać trzeba praktyczne do 24 (prawnie gdy się uczy do 26)  roku życia. Czy warunek ten rekompensuje kobietom 7 lat dłuższej pracy?

Moim zdaniem za dłuższy czas pracy, a w konsekwencji oszczędności Państwa na wypłacanych emeryturach i zwiększonych dochodach z podatków, to stanowczo za mało. Może należy pomysleć o Państwowych stypendiach, od pewnej średniej w górę, o wiekszym dofinansowaniu ucznów z nielicznych szkół zawodowych, aby zwiększyc ich motywację i pomóc rodzicom?

Warunek trzeci: waloryzacja progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej

Pan Janusz zapewne wie, że pomoc społeczna to pieniądze z naszych podatków. Każde Państwo stara się aktywizować swoich obywateli. Podnosząc progi pomocy społecznej, prawdopodobnie zwiększymy liczbę z niej korzystających oraz zmniejszymy bodziec poszukiwania pracy. Pomoc społeczna powinna trafiać tylko do tych, którzy jej naprawdę potrzebują.

Moim zdaniem należy zwiekszyć nacisk na aktywizację zawodową, kursy, szkolenia, nauka zawodu, ale taką z prawdziwego zdarzenia. Nie nauka obsługi Worda i Excela i odfajkowanie kursu. Po szkoleniu człowiek powinien mieć konkretny fach, zawód. Podstawą jest też reaktywacja dobrych szkół zawodowych na poziomie średnim.

Chętne też bym podyskutował z Panem Januszem na temat „zaciemnień” jakie reformatorzy stosują przed społeczeństwem, a których się nie wyjaśnia. Chodzi między innymi o wskazywanie innych państw, które podniosły wiek emerytalny m.in. Niemcy, Włochy, Holandię. Tak - podniosły wiek emerytalny, ale w tych krajach funkcjonuje zdefiniowany system emerytur (obiecanych przez państwo), czyli taki, w którym wysokość świadczenia emerytalnego w niewielkim stopniu zależy od sumy wniesionych składek oraz od czasu pobierania emerytury (typowy system piramidy Bismarcka). W Polsce natomiast obowiązuje de facto system kapitałowy – ile odłożysz, tyle emerytury dostaniesz. To czemu ma obowiązywać emerytura cząstkowa? To tak jakbyśmy włożyli pieniądze na lokatę do banku na 10 lat, przychodzimy po wypłatę, a bank informuje nas, że podjął decyzję jednostronnie i wydłużył lokatę o 5 lat, a teraz odda nam tyko część.

W umowie z OFE zawarowana jest wypłata pierwszej emerytury w wieku 65 lat! W projekcie ustawy „o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw" z dnia 13 lutego 2012 roku czytamy, że pierwsza emerytura z II filara wypłacana będzie od 67 roku życia. Moim zdaniem jest to umowa cywilno-prawna. Co na to prawnicy? Mieliśmy wybór gdybyśmy wiedzieli, że zmienią się zasady w czasie gry, może byśmy jej nie podpisali?

Chciałbym wiedzieć, dlaczego uczestnik ZUS ma mieć wydłużany wiek emerytalny od 2013, a uczestnik KRUS od 2018? Dlaczego jak dotąd nic się nie mówi o likwidacji wcześniejszych emerytur rolniczych, po opłaceniu składek przez 120 kwartałów w KRUS? Jeżeli to nie zostanie zmienione to część uczestników KRUS przejdzie na emerytury w 50 roku życia! I nie będą one cząstkowe, nie połowa, ale pełne, finansowane z budżetu, a nie jak w przypadku emerytur z ZUS z kapitału emerytalnego!

Pytań mam więcej. Posłowie nas reprezentuja i stanowią prawo, ale jedno w tym przypadku trzeba wiedzieć, W sprawie emerytur trzeba myśleć daleko do przodu i użyć wyobraźni.

 

Sławek Kula (SLD)



 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Basenji
    Środa, 04.04

    Pytania socjalisty do socjalisty. A może Panowie pomyślicie, skąd owe fundusze się wezmą? Dlaczego MY WSZYSCY mamy za wasze fanaberie i populistyczne pomysły płacić? Może z własnej kieszeni dołożycie? Wtedy zaprawdę staniecie się takimi dobrymi "wujami" na jakich pozujecie. Bo na obniżenie podatków, likwidację bizantyjskiej administracji to was nie stać. Bo umiecie jedynie rozdawać z cudzego.

  2. 2
    --2
    ~ zuza
    Środa, 04.04

    Człowieku nie bij piany. Jeśli chcesz zadać pytania złoż je do biura posła Ruchu Palikota. Tym co teraz zrobiłeś wyraźnie pokazujesz, ze chcesz zbić kapitał polityczny. Rób tak żeby Cię szanowali, nie rób tak żeby mówili byle co, aby tylko mówili.

  3. 3
    +1
    ~ mały błąd a cieszy
    Środa, 04.04

    Panie KULO..Rozenkiem...Rozenkiem, a nie Rozenekem

  4. 4
    --6
    ~ rozczarowany KULĄ
    Środa, 04.04

    no przecież to są pytania do rządzących, a Palikot nie jest w rządzie. Nie sądzę, aby światły KULA o tym nie wiedział. Panie Kula, Panie Kula głupców masz przed sobą? Przestań pisać felietony i zrób coś dla pracowników szpitala. Zajmij się twórczą pracą a nie pisaniem dyrdymałów. Wiesz doskonale, że ZA REFORMĄ EMERYTALNĄ JEST PO I PSL. Ruch Palikota wstrzyma się od głosu. Cóz, starszemu Panu trzeba wybaczyć. Czy przypadkiem Niemiec niejaki ALZHAJMER:):) pana nie szukał?

  5. 5
    +1
    ~ Eks wyborca Ruchu Palikota
    Środa, 04.04

    Jeśli ktoś z komentujących nie zrozumiał to wyjaśniam.Ruch Palikota szedł do wyborów jako alternatywa PO i dlatego nań glosowałem (wcześniej na PO).Po ostatnich enuncjacjach (poparcie reformy emerytalnej, brak zainteresowania likwidacją przywilejów emerytalnyc) zroszumiałem,że Palikot jest chwilowo odepchniętą laską PO,która chce jedynie wygryźć inną będącą w łaskach laskę- PSL.Wszelkie sprawy programowe o których zupełnie niepotrzebnie chce S.Kula dyskutować nie mają znaczenia.Chodzi tylko o to kogo D.Tusk "zaprosi do sypialni" Ja przestalem się już na te umizgi Ruchu Palikota dawać nabierać lecz S.Kula ciągle sądzi ,że jest o czym rozmawiać.Może chce pójść śladem Witolda G.W i przyłaczyć się do wladzy

  6. 6
    +3
    ~ luki
    Środa, 04.04

    niech ten caly palikot zabieze ta swoja holote i spada z elblaga on jest z ramienia tuska

  7. 7
    0
    ~ Nie lubię poltyki
    Środa, 04.04

    Siedziba Ruchu Poparcia. Palikot wychodzi z gabinetu w blasku fleszy i dostrzega skromnego, niepozornego człowieka, który właśnie podpisuje akces do jego partii. - Co pana skłoniło do tego ważnego ruchu - pyta Palikot wyraźnie zadowolony. - Proszę pana, sprawa jest prosta - odpowiada człowieczek. - Wróciłem wczoraj do domu wcześniej niż zwykle. Patrzę żona na wersalce kotłuje się z sąsiadem, syn daje sobie w żyłę, a córka ćwiczy taniec na rurze. Czekajcie - zawołałem - to teraz ja wam wstydu narobię...

  8. 8
    +2
    ~ zbychu
    Środa, 04.04

    Szkoda,że nie będzie tej dużej pani.

  9. 9
    0
    ~ gość
    Środa, 04.04

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  10. 10
    +4
    ~ państwo podziemne
    Środa, 04.04

    Chciałem zapytać Palikuta jakim prawem PO sprzedaje majątek narodowy wypracowany przez dzisiejszych emerytów, skoro wypłaty emerytur finansuje z bieżących składek ludzi płacących na swoje ubezpieczenia emerytalne. 1.Nikomu nie dałem zgody by z mojej składki wypłacał komukolwiek emeryturę 2.Jeżeli "państwo polskie" zużyło nasze składki na wojnę w Iraku i Afganistanie itp. , to musi teraz te składki pokryć z innych składników majątku. 3.Czas skończyć z tym chamskim naciąganiem, że finansujemy emerytury ludzi którzy już dawno swoje składki zapłacili - jest to już skrajna bezczelność tych bydlaków przy żłobie - słów normalnie brakuje. Serdecznie pozdrawiam. Ps Mam pytanie czy p Palikut przetransferował swój majątek do "raju podatkowego", bo jeżeli nie daj boże tak by było, to nie powinien On zabierać głosu w sprawie naszych składek i zobowiązań względem tego państwa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1010060310364