Elbląg od lat prowadzi intensywną współpracę międzynarodową z miastami w Europie Wschodniej. Pierwszym miastem wschodnim, z którym nawiązano współpracę już w 1991 r. jest łotewska Liepaja. Od tego czasu do grona wschodnich miast partnerskich Elbląga dołączyły Tarnopol – Ukraina (1992), Kaliningrad i Bałtyjsk – Federacja Rosyjska (1994), Nowogródek – Białoruś (1995), Druskienniki – Litwa (1996). W ubiegłym roku reaktywowano współpracę z estońską Narwą.
Najżywsza współpraca jest prowadzona z partnerami obwodu kaliningradzkiego. W relacjach z Rosją coraz większą rolę odgrywają kontakty z samorządami miast w głębi kraju. W czerwcu 2011 r. podpisano list intencyjny z Wielkim Nowogrodem, którego społeczność pragnie współpracować z Elblągiem. Już dwukrotnie przebywali u nas działacze i muzycy tamtejszego Centrum Kultury Muzycznej im. Rachmaninowa, a laureaci konkursu muzycznego „Wianek dla Chopina” wystąpili z koncertem. W kwietniu br. gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu im. S. Rachmaninowa w Wielkim Nowogrodzie będzie Elbląska Orkiestra Kameralna.
Tradycyjnie dobre kontakty Elbląga z Tarnopolem, Nowogródkiem i Druskiennikami mają swoją historią. Przykładowo elbląska Rada Miejska pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ufundowała 3 stypendia dla maturzystów z tych miast, którzy uzyskali licencjat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Młodzież z Nowogródka oraz Grodna gościła kilkakrotnie w naszym mieście. Duże wrażenie wywarł na nich pobyt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Nowogródek, rodzinne miasto A. Mickiewicza, czeka na pełne odkrycie przez Polaków, a jego władze nie ukrywają, że liczą na partnerskie wsparcie Elbląga, który może być przykładem w pozyskiwaniu środków na realizacje zadań, przynoszących korzyści mieszkańcom. Młodzi sportowcy Elbląga i Tarnopola spotykają się na różnego rodzaju imprezach. Delegacje miast wschodnich uczestniczyły w poszczególnych edycjach Elbląskiego Święta Chleba. Przedstawiciele Elbląga biorą udział w najważniejszych imprezach miast partnerskich.
Wschodni partnerzy Elbląga z zainteresowaniem śledzą osiągnięcia naszego miasta. Interesują ich wszystkie aspekty rozwojowe, szczególnie realizacja elbląskich rozwiązań w zarządzaniu gospodarką komunalną, ochroną środowiska, transportem miejskim oraz transferem nowoczesnych technologii. Zaczynają postrzegać Elbląg jako miasto dobrych inwestycji. W minionym roku gościliśmy kilkanaście grup z Kaliningradu, Bałtyjska, Wielkiego Nowogrodu, Tarnopola. Dogodne warunki do budowania kontaktów, tworzone przez władze miasta, stwarzają szanse do nawiązywania bezpośrednich relacji pomiędzy ludźmi biznesu. W maju 2011 r. delegacji Elbląga w Kaliningradzie towarzyszyła grupa elbląskich przedsiębiorców, którzy w ramach tzw. małej misji gospodarczej prezentowali swój potencjał i spotkali się z partnerami.
Regularnie są promowane walory turystyczne Elbląga, do którego coraz chętniej przyjeżdżają goście ze Wschodu. Elbląg był reprezentowany na w VIII Polsko-Rosyjskim Forum Turystycznym w Kaliningradzie. Przedstawicieli branży turystycznej z Rosji zapoznawali się w listopadzie z ofertami turystycznymi miasta. Przedstawiciele Tarnopola na konferencji „Gdańsk - Elbląg- Kaliningrad kierunki współpracy portów” podkreślali znaczenie elbląskiego portu morskiego dla zachodnich regionów Ukrainy. Tarnopol poważnie rozważa możliwość skorzystania z elbląskiego węzła transportowego.
Prowadzona współpraca międzynarodowa przynosi wymierne efekty, z których korzystają poszczególne grupy mieszkańców. Kontakty w wymiarze wschodnim ułatwiają instytucjom i organizacjom pozarządowym Elbląga realizację wspólnych projektów i pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej.
Priorytetem działań z miastami partnerskimi pozostaje współpraca gospodarcza, nakierowana na transfer nowych technologii produkcji, pozyskiwanie potencjalnych inwestorów i partnerów do współpracy z elbląskimi przedsiębiorstwami, a także wymiana doświadczeń samorządowych i młodzieży oraz współpraca kulturalna.
Zbigniew T. Szmurło
pełn. Prezydenta Elbląga ds. współpracy międzynarodowej ze Wschodem
Kolejny "felieton" rodem z ratusza. Ta propaganda staje się zbyt nachalna. Nie chcę odwoływać się do skojarzeń z historii, ale dzisiaj o wiele trudniej niż kiedyś da się ludziom wmówić, że czarne jest białe. Zaś nomenklatura stanowiska, jakie zajmuje autor, jest tak buńczuczna, że aż niepoważna, tym bardziej, że nie jest ono w ogóle potrzebne jako samodzielna funkcja. To jest pewnie "spadek" po poprzednim prezydencie miasta.
a wcale nie - tostanowisko to wymysł nowoczesnych władz:))))haha ciekawe czyj nastepny felieton - żenada
ale bzdury! Konkretnie jakie korzyści wymierne z tego wynikły? Zalecam pisanie prawdy bo jak będę 3 lutego w Lepaji to się dowiem!
Ciekaw jestem co słychać u żony?
Czy macie nas za idiotów "„Gdańsk - Elbląg- Kaliningrad kierunki współpracy portów” podkreślali znaczenie elbląskiego portu morskiego dla zachodnich regionów Ukrainy. Tarnopol poważnie rozważa możliwość skorzystania z elbląskiego węzła transportowego. " wasze postępowanie świadczy raczej o czym zupełnie innym!!!!!!
tytuł powinien być raczej "Towarzyskie kontakty Elbląga-bez zobowiązań" co?
nie chcemy kacapów kto o to nas pytał czy ich chcemy żeby przyjeżdzali bez wiz!!!!!!!!!!!!1
kacapy przejeli przeładunki w naszym porcie -kto wziął w łape????? chce wiedzieć
do wymagań o wykształceniu i doświadczeniu przy naborze do UM powinni dopisać "zgoda na ośmieszanie się w formie felietonów"
Panie Szmurło,z całym szacunkiem,ale zacytuję pana słowa:-"Prowadzona współpraca międzynarodowa przynosi wymierne efekty, z których korzystają poszczególne grupy mieszkańców. ".Ta "poszczególna grupa mieszkańców" ,trzeba POwiedzieć prawdę ,że owoce tych współpracy zwyczajnie przejadają urzędnicy UM Elbląg i to oni wyłącznie mają korzyści materialne a szary mieszkaniec Elblaga g...no ma.