O Polakach i Polsce, o tym czym jest ojczyzna, jaki jest polski hymn narodowy, kto napisał „Mazurka Dąbrowskiego” i jakie są barwy naszej flagi oraz jak wygląda godło Polski, mogły dowiedzieć się dzieci uczestniczące w spotkaniach edukacji muzycznej przygotowanej przez kwartet AGITATO Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Sześć przedpołudniowych koncertów, pod wspólną nazwą „Muzyka polska na kwartet, a może na kwintet?” z cyklu „Powitaj muzykę”, to pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie najmłodszych z lubianymi zajęciami muzycznymi.
Tym razem było bardzo patriotycznie. Dominowała głównie muzyka polskich kompozytorów. Wśród utworów, których dzieci wysłuchały znalazła się „Suita staropolska” Andrzeja Panufnika, „Oberek” Romualda Twardowskiego, „Rektor” z „Pięciu melodii ludowych” Witolda Lutosławskiego, „Divertimento” księcia Macieja Radziwiłła i „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina.
Edukacja muzyczna nie mogła obyć się bez przekazania wiedzy na tematy związane z muzyką. Losując z czarodziejskiego woreczka przedmioty, dzieci poznawały różne rodzaje metronomów, strun, dowiedziały się do czego służy kalafonia i tłumik, a także o ile łatwiej z podpórką grać na skrzypcach czy altówce.
Wspólnie i z niemałym zapałem, starając się zachować godną postawę, dzieci zaśpiewały hymn państwowy, a w „Tamburetcie” Adama Jarzębskiego maluchy, przygrywając na janczarach, przeszły w dźwięcznym korowodzie.
W drugiej części muzycznego spotkania instrumentalistki z AGITATO przypomniały z ilu osób i jakich instrumentów składa się ich kwartet, a także przedstawiły kolejny instrument smyczkowych – kontrabas. Dzieci poznały charakterystyczny dźwięk tego największego w tej rodzinie instrumentu. Kontrabas, jako solista, z akompaniamentem kwartetu, zagrał „Słonia” z „Karnawału zwierząt” Camille’a Saint-Saensa.
Na zakończenie spotkania dzieci i ich opiekunki zatańczyły do melodii popularnych „Kaczuszek”.
- Dla nas to uczta – powiedziała po koncercie jedna z opiekunek grupy przedszkolnej przybyłej z Tolkmicka. – Bardzo dbamy o to by dzieci nie tylko oswoić z muzyką klasyczną i żeby umiały w muzyce odszukiwać obrazy, o których ona opowiada. Ważne jest również, żeby dzieci nauczyć szacunku do muzyki wykonywanej na żywo, dlatego zwracamy uwagę, żeby na koncert ubierały się odświętnie, a podczas występów zachowywały odpowiednio.
- Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w naszych zabawach, a ostatnia, z elementami tańca porwała nie tylko dzieci, ale również ich opiekunki – podzieliła się spostrzeżeniami członkini kwartetu, skrzypaczka Anna Fiedeń. - Obserwowałam dzieci ze sceny i z wielką radością stwierdzam, że udział dzieci w audycjach uczy je obcowania ze sceną, muzyką i muzykami. Cieszę się, że grupy wraz z paniami wracają i czynnie uczestniczą w kolejnych audycjach.
Zainteresowanie tymi wyjątkowymi lekcjami muzyki jest ogromne. Świadczy o tym fakt, że bilety na pierwszych sześć koncertów rozeszły się błyskawicznie, a wiele placówek musiało odejść niepocieszonych i pozostało im czekać na następne koncerty edukacji muzycznej, które odbędą się `w nowym roku. Kwartet AGITATO już dziś zaprasza na karnawałowe spotkanie z muzyką klasyczną. Na pewno będzie wesoło.
Duże brawa dla Orkiestry, przyglądając się ich działaniom jestem pełna podziwu. Chodzę na koncerty i zawsze jest to uczta.