Pierwszą edycję Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” rozpoczął koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w gotyckim kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. W czwartkowe popołudnie (17.07) odbyła się próba koncertu połączona z częścią edukacyjną dla dzieci, a wieczorem odbył się koncert, na który przybyli nie tylko mieszkańcy Pasłęka i turyści, ale również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Żuchowski, Arcybiskup Jacek Jezierski i Sekretarz Miasta i Gminy Pasłęk Stanisław Miklusz.
Jak to jest w zwyczaju Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, próba koncertu odbyła się z obecnością publiczności. Szczególne zaproszenie wystosowane było do dzieci, dla których Orkiestra przygotował niespodziankę. Młodzi melomani otrzymali instrumenty perkusyjne , a po krótkim instruktażu udzielonym im przez maesto Marka Mosia, zagrali wraz w elbląskimi kameralistami. Ku zaskoczeniu wszystkich dzieci od razu zrozumiały na czym polega ich rola i bezbłędnie reagowały na wskazania dyrygenta.
7-letnia Emilka, która razem ze swoją grupą przedszkolną była już na koncercie EOK, wyraźnie przejęta, choć oszczędna w słowach stwierdziła, że bardzo jej się podobało, a ten koncert był inny niż ten, na którym była wcześniej. Jej trzyletni brat, Bartek, powiedział tylko – Było suuuper! – wydając w ten sposób pozytywną opinię spotkaniu z muzykami.
Wieczorem, o godzinie 19:00, ławki kościoła św. Bartłomieja zapełniły się koneserami twórczości polskich mistrzów kompozycji – Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara.
- Bardzo się cieszę, że nasz kościół, tu w Pasłęku, został wybrany jako jeden z kościołów, w którym odbędą się koncerty muzyczne w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, pod tytułem „Muzyka polska na Żuławach” – przywitał zgromadzonych proboszcz kościoła św. Bartłomieja, Jan Bronisław Sindrewicz. -.Bardzo się cieszę, że inauguracja Festiwalu ma miejsce tutaj, i bardzo się cieszę, że tyle osób do nas przybyło aby ten piękny koncert, na żywo, w naszym kościele wysłuchać.
W części oficjalnej, która miała miejsce przed koncertem, wystąpił również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, który w ciepłych słowach wyraził się zarówno o EOK, jak i jej dyrektor, Bożenie Sielewicz.
- Szanowni Państwo, z wielką radością razem z Państwem, tutaj w Pasłęku, wysłucham po raz kolejny, dla mnie wyjątkowej orkiestry Rzeczypospolitej czyli Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – stwierdził Piotr Żuchowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.- Nadany jest medal „Zasłużony dla kultury polskiej” osobie, bez której nie można mówić o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej. Osobie, która wymyśliła tę Orkiestrę, która nieustannie działa aby Orkiestra mogła zaistnieć, która oddała jej swoje serce. Tą osobą jest pani dyrektor, Bożena Sielewicz.
Koncert, ze swadą, poprowadził Jarosław Praszczałek, który niczym nie ustępuje słynnemu Bogusławowi Kaczyńskiemu, ciekawie opowiadając o utworach i ich twórcach, wprowadzając słuchaczy w klimat prezentowanych przez kameralistów utworów.
Wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpił wybitny skrzypek, Janusz Wawrowski. - Najładniej grają skrzypce – tak o jego grze wypowiedziała się jedna ze słuchających z uśmiechem na twarzy kobiet. – Od razu wiadomo dlaczego jest on (Janusz Wawrowski-przyp.red.) solistą – dodała.
O scenerii, atmosferze i wrażeniach można opowiadać długo i barwnie, nic nie zastąpi jednak uczestnictwa w tej muzycznej uczcie. Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” trwał będzie do 22 lipca. Już dzisiaj EOK zaprasza do Dzierzgonia, gdzie o 19:00, w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej (przy ul. Mickiewicza 1) odbędzie się kolejny koncert. Następny w sobotę (19.07), w Starym Polu.
Majka Brejdak