Dzisiaj o godzinie 19:00 w Pasłęku odbędzie się pierwszy koncert w ramach Festiwalu ,,Muzyka polska na Żuławach”. Podczas koncertu zaprezentują się znakomici artyści - Janusz Wawrowski młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia. Przed koncertem głównym (o godz. 16:00), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży.
Niekwestionowanym atutem festiwalu jest niewątpliwie jego repertuar. Dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Na festiwalu nie zabraknie naszego geniusza Fryderyka Chopina i jego Nokturnu op. 27 nr 2. Nokturn to forma, której Chopin wprawdzie nie wymyślił, jednak dopiero on, wielki polski poeta fortepianu, pokazał, czym naprawdę jest owa „pieśń nocy” – dzieło pełne delikatności, subtelności i niezwykłych muzycznych barw. Kolejnym z utworów jakie widzowie będą mieli okazję usłyszeć podczas koncertów jest Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, utwór eksponujący wirtuozerię i doskonałą technikę gry. To wszystko w rytmie dawnego uroczystego tańca, który był tak chętnie wykonywany na polskich dworach, w pałacach i zamkach. Poza tym w programie: Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Suita staropolska Andrzeja Panufnika i Orawa Wojciecha Kilara.
Wszystkie skarby polskiej muzyki artyści wykonają w Kościele p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1. Kościół jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Został wybudowany około 1350 r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Niezwykle cennym elementem kościoła są zabytkowe organy z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Andreasa Hildenbrandta. Ten monumentalny instrument muzyczny jest unikalny w skali światowej.
Jutro (18 lipca br.) kolejny festiwalowy koncert – w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu.
* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.
informacja nadesłana
PASŁĘK TO ŻUŁAWY...?HM...AZ RZUCE OKIEM NA WIKI