Sobota, 16.11.2024, Imieniny: Maria, Edmund, Marek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EOK

Realizm magiczny zawładnął wczoraj Salą u św. Ducha

23.10.2013, 07:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Realizm magiczny zawładnął wczoraj Salą u św. Ducha
fot. Monika Skowrońska
Elbląska Orkiestra Kameralna nie zwalnia tempa. Wczoraj (22 października), pod batutą wybitnego, brazylijskiego dyrygenta, José Marii Florêncio i znamienitych solistów zaprezentowała swoim słuchaczom połączenie dwóch, z pozoru przeciwstawnych, muzycznych światów. Z jednej strony bowiem usłyszeliśmy kompozytorów polskich i ich znakomite dzieła, a z drugiej poznaliśmy muzykę raczej rzadko grywaną na estradach filharmonicznych – muzykę brazylijską.

Co łączy te dwa przeciwstawne muzyczne światy? Nazwisko dyrygenta i gospodarza wczorajszego muzycznego wieczoru, José Marii Florêncio, który udowodnił, że z powodzeniem można połączyć fascynację gorącymi, ognistymi rytmami z Rio de Janeiro z prawdziwie słowiańską duszą i z charakterystyczną dla naszego kraju melodyjnością.

Wczorajszy wieczór został podzielony na dwie części. W pierwszej połowie koncertu sympatycy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wysłuchali kompozycji XX-wiecznego kompozytora pochodzącego z Wilna, Henryka Czyża, dla którego inspirację stanowiła muzyka improwizowana, spontaniczna, czyli jazz. Czyż po II wojnie światowej w swych muzycznych ścieżkach skierował się w stronę muzyki klasycznej wybierając karierę dyrygenta. Jednak komponowania do końca nie porzucił. W swoich utworach starał się wracać do lat młodzieńczych, które spędził w Wilnie, gdy w zespole jazzowym, w którym grał mógł łączyć różne, często przeciwstawne muzyczne style. Jego kompozycje są często ukłonami dla epok dawniejszych.

Utwór, którego wysłuchali wczorajszego wieczoru goście zebrani w Sali u św. Ducha - Canzona di barocco, to podróż do wieku XVI I XVII, zainspirowany dziełami Jerzego Haendla, Jana Sebastiana Bacha, czy Georga Phillipa Telmanna, mocno nawiązując do epoki baroku. Utwór wolny, skupiony na frazach i dostojny, kończy się popisową partią smyczków.

Po nim przyszedł czas na muzykę brazylijskiego kompozytora Heitora Villa-Lobos, którego najsłynniejsze Bachianas Brasileiras nr 5 na sopran i orkiestrę smyczkową, opracowaną przez José Maria Florêncio, mogła wczoraj usłyszeć elbląska publiczność. Solistką była tu Anna Mikołajczyk, która wykonuje bardzo rozległy repertuar – od średniowiecznych pieśni świeckich, poprzez muzykę baroku i późniejszych epok, do współczesnych włącznie. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, współpracuje z Operą Bałtycką. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca także muzyce oratoryjno-kantatowej. Jest szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej. Piąta suita zaprezentowana wczorajszego wieczoru składała się z dwóch części, zatytułowanych: Aria (z tekstem opisującym księżycową noc) oraz Taniec, będąca wokalnym popisem Anny Mikołajczyk.

Druga cześć koncertu rozpoczęła się ponownie muzyką brazylijską i Koncertem na gitarę i małą orkiestrę wspomnianego wcześniej Heitora Villa-Lobos. Tu artystów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wspomogli goście grający na instrumentach dętych – Mam tu skojarzenia troszkę z literaturą iberoamerykańską: Garcii Marqueza czy Vargas Llosy i tzw. nurtem realizmu magicznego, bo ta muzyka ma w sobie coś fantastycznego i przenosi nas do innych, niezwykłych i nieznanych krain – mówił wczoraj prowadzący muzyczny wieczór, Jarosław Praszczałek. W tym utworze solistą był Krzysztof Meisinger, znakomity wirtuoz gitary klasycznej - w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów młodego pokolenia.

Na zakończenie koncertu słuchaczy uraczono kompozycją Zygmunta Nokowskiego i jego Serenadą na smyczki (opracowanie z I Kwartetu smyczkowego d-moll - José Maria Florêncio). To muzyka, która przenosi swego słuchacza do okupowanej, carskiej Warszawy końca wieku XIX. Utwór składa się z czterech części – pierwsza patetyczna i wzniosła, to jakby spojrzenie na miasto z lotu ptaka, część druga – wesoła skoczna i radosna, trzecia nostalgiczna – być może Warszawa o poranku stopiona we mgle i część czwarta, charakterystyczna i ludowa, gdzie można było usłyszeć rytmy oberka i poloneza z ludowym przytupem, na efektowne zakończenie wczorajszego wieczoru.
 

Elbląską Orkiestrę Kameralną wspiera info.elblag.pl

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Koncert EOK - „Bachianas Brasileiras” ( zdjęć 27 )
Dodano: 2013-10-23 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ L.P.
    Środa, 23.10

    Piekny koncert i znakomici goście!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9257669448853