Elbląska Inspekcja Handlowa zaleca: kupując produkty spożywcze należy zwracać szczególną uwagę na informację znajdującą się na ich opakowaniach, określającą termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości.
Zgodnie z ustawą z dnia 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia data minimalnej trwałości oznacza datę do której przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. Data ta powinna być poprzedzona określeniem „najlepiej spożyć przed” albo określeniem „najlepiej spożyć przed końcem”. Natomiast termin przydatności do spożycia oznacza termin, po upływie którego środek spożywczy traci przydatność do spożycia. Termin ten jest podawany w przypadku środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie, łatwo psujących się. Data ta powinna być poprzedzona określeniem „należy spożyć do”.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie znakowania środków spożywczych z dnia 10 lipca 2007 r. nie znakuje się, datą minimalnej trwałości albo terminem przydatności do spożycia, takich środków spożywczych jak: świeże nieobrane i nierozdrobnione owoce, warzywa, w tym ziemniaki z wyjątkiem kiełkujących nasion i kiełków roślinnych, wyroby winiarskie, napoje o zawartości alkoholu powyżej 10% objętościowych, cukier - z wyjątkiem lukru, ocet, sól - z wyjątkiem soli jodowanej, guma do żucia, wyroby cukiernicze, zawierające wyłącznie albo prawie wyłącznie cukier oraz aromaty i barwniki, produkty piekarskie i ciastkarskie, które są przeznaczone do spożycia w ciągu 24 godzin od wytworzenia, przeznaczone dla zakładów żywienia zbiorowego napoje bezalkoholowe, soki owocowe, nektary i napoje alkoholowe, jeżeli ich zawartość w pojedynczym opakowaniu wynosi więcej niż 5 litrów, pojedyncze porcje lodów.
Co szczególnie istotne, środki spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia i daty minimalnej trwałości, nie mogą być w obrocie handlowym nawet w obniżonej cenie. Wprowadzanie takich produktów do obrotu lub stosowania ich do produkcji jest wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny, a w przypadku produktów o znacznej wartości karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.