Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej ośmiu radnych zgłosiło swoje interpelacje i zapytania. Dotyczyły one m.in. sytuacji elbląskiego ZUS-u, naprawy nawierzchni kilku ulic, rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych przy miejskim targowisku i ratuszu oraz ustawienia fotoradaru w Krasnym Lesie.
Jako pierwszy swoją interpelację, w imieniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, złożył Tadeusz Naguszewski. Radny Platformy, w związku ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym, prosił o ustawienie wiat na przystankach tramwajowych w okolicach PWSZ przy Al. Grunwaldzkej. W odpowiedzi prezydenta Henryka Słoniny usłyszał, że jest to słuszna uwaga i jeśli tylko znajdą się jakieś fundusze, to na pewno wiaty staną na wspomnianych przystankach.
Kolejny z radnych PO Jerzy Wcisła, zgłosił trzy zapytania. Pierwsze dotyczyło sytuacji ZUS w Elblągu, wokół którego krążą słuchy, że pracę stracić może nawet 200 zatrudnionych w nim osób. Opozycyjny radny pytał także o to, czy miasto robi coś w sprawie usuwania azbestu w naszym mieście oraz dlaczego sesja nie jest transmitowana przez lokalną telewizję, jak to było wcześniej. Na ostatnie pytanie odpowiedzi udzielił przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Nowak. – Za wcześniejsze transmisje z obrad Rady musieliśmy płacić telewizji. Teraz, ze względu na okres przedwyborczy postanowiliśmy nie płacić za nią, ale z niej też nie zrezygnowaliśmy. Telewizja nie zdecydowała się po prostu na jej przeprowadzenie – wyjaśniał przewodniczący RM.
Odpowiedzi w sprawie ZUS-u udzielił prezydent Elbląga. – Jest to sprawa trudna. Dowiedziałem się, że oddziały ZUS pozostaną w każdym z 16 miast wojewódzki, ale też w niektórych miastach. Zwolnienia zostały wstrzymane, ale obawiam się, że tylko chwilowo. Nasz oddział jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. 1 sierpnia część powiatów z woj. pomorskiego przejął od nas ZUS w Gdańsku. Potwierdzam, że 200 osób może stracić pracę, choć posłowie, do których kierowałem pisma z prośbą o interwencję, uspokajają, że wszystko jest na dobrej drodze – mówił Henryk Słonina.
Prezydent poinformował także, że w sprawie likwidacji azbestu przygotowywana jest specjalna akcja, a oprócz tego jest on bezpłatnie przyjmowany przez miasto.
Problem braku miejsc parkingowych przy targowisku miejskim i zajmowania ich na parkingu pobliskiej gildii poruszył Ryszard Zgirski. Prezydent Słonina przyznał, że ten problem jest mu znany od dawna. – Proponuje, by targowisko pozostało na swoim miejscu, gdyż elblążanie przyzwyczaili się do jego lokalizacji. Wybudujemy parking podziemny pod targowiskiem z wjazdem od strony ul. Robotniczej. Jestem po rozmowach z przedstawicielami kupców i miasto sfinansuje opracowanie koncepcji oraz dokumentacji, a także budowę parkingów, zaś kupcy zainwestują w samo targowisko. Na tą inwestycję chcielibyśmy pozyskać środki z zewnątrz. W budżecie na rok przyszły zabezpieczymy pieniądze na wykonanie dokumentacji – zapowiada prezydent.
Ewa Sprawka zgłosiła interpelację dotyczącą uzupełnienia regulaminu Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, o zapis mówiący o tym, by w każdym nowotworzonym budynku, 2 mieszkania dostosowywane były do potrzeb osób niepełnosprawnych. Radna Dobrego Samorządu zwróciła także uwagę, by ich dostosowywanie konsultowane było z fachowcami ds. likwidacji barier architektonicznych. Prezydent na tę prośbę przystał.
Kolejny z radnych PO, Leszek Lotkowski zasygnalizował, że na osiedlu Przy Młynie, na dwóch ulicach: Kraszewskiego i Gałczyńskiego od lat nie zostały jeszcze wykonane remonty. Radny, opierając się na uwagach od mieszkańców, mówił m.in. o występujących ponad jezdnię studzienkach. Prezydent Słonina odparł, że niezbędne remonty zostaną wykonane.
Lewicowy radny Marek Gliszczyński interpelował, by w związku z ostatnimi śmiertelnymi wypadkami na ul. Fromborskiej w Krasnym Lesie, podjąć działania zmierzające do poprawienia bezpieczeństwa na tym odcinku. Radny zaproponował by postawić na tej ulicy fotoradar i tablicę „czarny punkt”, gdyż na kierowców nie działają żadne znaki, ani ograniczające prędkość, ani zakazujące wyprzedzania na tym odcinku miejskiej drogi. W odniesieniu do tej interpelacji prezydent Elbląga poinformował, że wkrótce w tym miejscu stanie fotoradar, a dodatkowo na Fromborską częściej będą wysyłane patrole. Henryk Słonina zdradził również, że po rozmowie z komendantem wojewódzkim policji w Olsztynie Krzysztofem Starańczakiem, do pracy w naszym mieście delegowanych zostało 6 funkcjonariuszy drogówki, w związku z występującymi w elbląskiej komendzie wakatami.
O lipcowe pomiary ruchu na ul. Ogólnej pytał z kolei Janusz Hajdukowski. Prezydent wręczył radnemu PiS wyniki tych badań.
Jako ostatni swoje interpelacje zgłosił Marek Pruszak. Radny Prawa i Sprawiedliwości pytał m.in. o to, czy przy Urzędzie Stanu Cywilnego planowane jest zwiększenie miejsc parkingowych. W odpowiedzi Henryk Słonina wyjawił, że jest taka koncepcja, by wybudować nowy dwupoziomowy parking, ale na dziedzińcu ratusza. Prezydent poinformował przy okazji, że kolejny parking, tym razem podziemny, planowany jest na wolnym placu, na rogu ul. 1 Maja i 3 Maja. Powstać tam ma budynek handlowo-mieszkalny. Jednak jego budowa nie zostanie rozpoczęta, dopóki nie powstanie koncepcja rozwiązania komunikacyjnego dla tego terenu (dojazdy, wjazdy i parkingi).
No tak znowu ten Naguszewski... :/ /jak juz mowilem wpi**rza sie tam gdzie go nie chca i dziwnym trafem uaktywnia sie jedynkie pzed wyborami jak zwykle...
Znowu jakiś "mistrz" załatwia sobie remonty podrzędnych ulic, są wieksze potrzeby, jeśli chodzi o remonty dróg, a w innych dzielnicach ludzie od wielu lat nie mają dróg dojazdowych do swoich domów. Bierz facet łopatę, betoniarkę i sam sobie załataj parę dziurek.
kto to taki ten wasz naguszewski ???
Antka szwagra i teściowej zięcia - konkubiny TEŚĆ!
a do pwsz wkrecila go zona ktora byla przedszkolanka a teraz wileka pani w pwsz bo maz wczesniej posade tam jej zalatwil i tak wkolo macieju