Wystawa pn. „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską „Kulturą” zainauguruje cykl edukacyjny „Z historią na Ty”, organizowany przez centrum kultury „Światowid” i Instytut Pamięci Narodowej.
Jak informuje Jędrzej Rusiński, adresatami tego przedsięwzięcia są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci oraz nauczyciele historii. Wystawa dotyczy inwigilacji oraz procesów wytaczanych literatom i twórcom w PRL, którzy, pomimo zakazów i restrykcji w okresie rządów Władysława Gomułki kontaktowali się z zespołem paryskiej „Kultury” oraz kolportowali pisma w kraju.
W ramach dzisiejszego wernisażu, który zaplanowano na godz. 17.00 w Galerii Nobilis (II piętro Światowida), odbędzie się pokaz filmu z archiwum IPN o inwigilacji pracowników paryskiej „Kultury”, nakręcony ukrytą kamerą w ich siedzibie w r. 1975 przez pracowników PRL-owskich służb specjalnych.
Po jego zakończeniu zaplanowano wspólną dyskusję. Swój udział w niej już zapowiedział przedstawiciel biura edukacji publicznej oddziału IPN w Gdańsku – dr Justyna Skowronek. Dodatkowo wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają szczegółowy harmonogram oraz wykaz tematów wszystkich spotkań realizowanych w ramach cyklu edukacyjnego.