Biblioteka Elbląska zwraca się do mieszkańców Elbląga o pomoc w gromadzeniu, dokumentów życia społecznego, a szczególnie o dary w postaci ulotek, programów, plakatów, afiszy itp. - Pragniemy te dokumenty ocalić, gdyż dopiero po latach zostanie doceniona ich wartość historyczna - mówi Arkadiusz Kowalczyk, z zespołu organizacyjnego BE.
Dokumentami życia społecznego określa się materiały graficzne o charakterze informacyjnym, normatywnym, propagandowym i reklamowym. Ukazują się w formie broszur, jednodniówek, afiszy, plakatów, programów, zaproszeń, druków reklamowych, biuletynów, sprawozdań, dyplomów, listów itp.
- Są to zbiory wyjątkowe pod względem formalnym i treściowym – mówi Arkadiusz Kowalczyk. - Ich wartość postrzegana w krótkiej perspektywie czasowej jest pozornie nikła. Wzrasta jednak, gdy gromadzi się je w celach dokumentacyjnych.
Z uwagi na krótkotrwałą wartość użytkową, materiały te nie są gromadzone w archiwach ani nie znajdują się w handlu księgarskim. Jednak po odpowiednim opracowaniu bibliotecznym stają się cennym źródłem wiedzy na temat życia społecznego i wydarzeń historycznych. Ponadto mogą stanowić wartościowy materiał źródłowy dla studentów kierunków humanistycznych piszących prace dyplomowe, doktorantów i badaczy historii regionu.
Biblioteka Elbląska ze względu na efemeryczność tych dokumentów i zasadnicze trudności w ich pozyskiwaniu ogranicza się jedynie do druków generowanych przez instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, fundacje lub firmy z terenu miasta. - Zasięg językowy gromadzonych dokumentów jest ograniczony w zasadzie do druków polskojęzycznych z nielicznymi wyjątkami – tłumaczy Kowalczyk.
Tematyka zgromadzonych i ciągle uzupełnianych dokumentów życia społecznego w elbląskiej bibliotece jest różnorodna i trudna do jednoznacznego określenia. Szczególnie szeroko reprezentowane są druki tj. plakaty, zaproszenia, programy, dokumentujące życie kulturalne Elbląga.
I dlatego pracownicy BE proszą wszystkich posiadaczy tego rodzaju materiałów, zarówno współczesnych, jak i z lat poprzednich o przekazywanie ich do Działu Zbiorów Regionalnych i Związku Miast Polskich im. S. Gierszewskiego przy ul. św. Ducha 3-7 (I piętro, pok. 200), tel. 055 611 31 90.